Na břehu Novozámeckého rybníku je nově ptačí pozorovatelna. Lidé tu uvidí

Na břehu Novozámeckého rybníku je nově ptačí pozorovatelna. Lidé tu uvidí vzácné druhy ptáků. | foto: ČTK

Na Českolipsku mají pozorovatelnu ptáků. Spatřit lze orla nebo jeřába

  • 0
Radost všem zájemcům o přírodu, a především amatérským i profesionálním ornitologům, učinila Agentura ochrany přírody a krajiny. Ta na břehu Novozámeckého rybníka na Českolipsku vybudovala ptačí pozorovatelnu.

"Ten nápad je starý již několik let, protože Novozámecký rybník patří k nejvýznamnějším ornitologickým lokalitám jak v severních Čechách, tak v celé České republice. Původně měla pozorovatelna stát jinde, ale zvolili jsme nakonec místo, které bude po břehu rybníka dobře dostupné," říká vedoucí Správy CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek.

Pozorovatelna nyní stojí v osadě Karasy patřící pod Zahrádky. Je velmi dobře dostupná, protože leží blízko asfaltové cesty vedoucí podél rybníka do Provodína.

Pozorovatelnu její tvůrci umístili v Karasech mimo jiné i proto, že tam stojí na břehu rybníka několik rodinných domků a ptáci jsou na přítomnost lidí zvyklí.

"Nemělo by je proto tolik rušit, když je budou zájemci z vyhlídkové plošiny pozorovat," vysvětluje Pořízek.

Vzácné místo, kde za sto let viděli více než 220 druhů ptáků

O tom, že jde o unikátní ptačí lokalitu, v níž lze běžně vidět orla mořského nebo jiné vzácné a chráněné druhy jako například jeřába popelavého, je přesvědčen i pracovník českolipského vlastivědného muzea Miroslav Honců.

"Novozámecký rybník sledují ornitologové již víc než sto let a za tu dobu zde bylo zaznamenáno více než dvě stě dvacet druhů ptáků. Mnohé z nich patří k zvláště chráněným druhům. Dnes jich žije a hnízdí na Novozámeckém rybníku kolem sta druhů," tvrdí Honců.

Rybník se pro svou výjimečnost stal již v roce 1933 národní přírodní památkou.

Ornitologická vyhlídka je vybavena informačními tabulemi s fotografiemi některých ptačích druhů, které umožní pozorovatelům lépe identifikovat to, co ze zastřešené plošiny o velikosti tři krát čtyři metry budou vidět.

V budoucnu tu namontují dalekohledy

"Zatím si budou muset nosit své dalekohledy, ale plánujeme, že bychom zde chtěli umístit dva statické a pevně přimontované dalekohledy. Ty by umožňovaly dokonalejší pozorování toho, co se na hladině i v rákosí děje. Rýsuje se nám šance, že bychom na ně mohli ještě letos sehnat peníze z norských fondů," míní Ladislav Pořízek.

Největší problém stavby ptačí vyhlídky spočíval podle jeho slov v tom, že dno Novozámeckého rybníka tvoří tekoucí písky. Proto do něj nešlo zabudovat tradiční betonové patky, ale pod celou vyhlídkovou věž musel být položen velký dubový rošt. Na něm nyní vyhlídka pevně stojí.

"Tato nestandardní technologie stavbu o dost prodražila. Jen rošt stál dvě stě tisíc korun, dohromady celá pozorovatelna víc než sedm set tisíc," dodal Ladislav Pořízek.