Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepodporujeme lety na lyžích kvůli VIP vstupenkám, hájí dotaci hejtman

  14:26aktualizováno  14:26
Opozice podezírá hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu a celou radu kraje, že odsouhlasili dotaci na mistrovství světa v letech na lyžích kvůli VIP vstupenkám a jiným benefitům. Půta považuje čtyřmilionovou podporu akce ze strany kraje za logickou.

"Jde o jednu z nejvýznamnějších sportovních akcí v letošním roce v republice," říká o MS v letech na lyžích hejtman Půta.. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Mistrovství světa v letech na lyžích je jedna z nejvýznamnějších sportovních akcí letošního roku v republice a podporu kraje si zaslouží. Případný zisk by měl jít do oprav můstků nebo areálu," říká Půta.

Proč Liberecký kraj dává na MS v letech čtyři miliony?
Jde o jednu z nejvýznamnějších sportovních akcí v letošním roce v republice. Její podporu považuji za stejně logickou, jako když Kraj Vysočina podporuje Světový pohár v bězích na lyžích nebo v biatlonu ve svém areálu v Novém Městě na Moravě. Pro uspořádání mistrovství se navíc využije i Sportovní areál v Harrachově, jehož zakladatelem je Liberecký kraj, který do něj investoval v uplynulých letech téměř čtyřicet milionů korun. V tuto chvíli probíhají jednání, aby si areál převzal Svaz lyžařů ČR a Český olympijský výbor a spojil jeho fungování s harrachovskými sjezdovkami.

Jakou protihodnotu za to kraj dostane?
Zastupitelstvo Libereckého kraje zatím schválilo rozpočtovou změnu a částku čtyři miliony korun jako dotaci na pořádání akce. V tuto chvíli se připravuje dotační smlouva a její věcná náplň.

Není to pozdě?
Právě neurčitost žádosti o dotaci je kritizovaná. Právě na základě kritiky jsem se do přípravy smlouvy zapojil osobně. Finanční podpora bude jasně určena a vyúčtována a kraj musí získat adekvátní prostor pro propagaci turistického regionu.

Odmítám lži o VIP vstupenkách pro hejtmana, sportovních bundách pro členy rady kraje nebo placení za vystoupení Michala Davida. Domluvili jsme se s pořadateli, že na MS pozvou děti z dětských domovů a zaplatí jejich dopravu. Jednáme také o tom, aby případný zisk byl pokud možno investován do oprav skokanských můstků nebo areálu.

Opozice, ale i lidé, kteří píší do novin, tvrdí, že když žádají Liberecký kraj o finanční podporu, musí splnit spousty podmínek, což se prý u této dotace nestalo.
Na základě zkušeností s projednáváním této žádostí připravujeme jasná pravidla pro přímou podporu významných akcí. Přímou podporu není třeba démonizovat, v loňském roce kraj takto podpořil řadu významných sportovních akcí. Například Jizerskou padesátku, cyklistický závod Malevil Cup, Memoriál Ludvíka Daňka nebo MS v latinskoamerických tancích.

Krajská kolice deklarovala šetření a daří se jí to. Tedy, mimo MS v letech. Co na to reputace kraje?
Nebojím se toho. Liberecký kraj uvolnil v roce 2013 na přímou podporu daleko méně peněz než v letech minulých. To za prvé, za druhé jsme v roce 2013 podpořili liberecké mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování částkou pěti a půl milionů korun. Teď dáváme méně, ale z pohledu možností propagace Libereckého kraje je to akce daleko významnější. Také proto si myslím, že na finanční podporu mimořádných sportovních, kulturních a společenských událostí nemůžeme rezignovat.

O tom, že MS bude v Harrachově, se ví několik let. Jeho pořadatelé ale požádali kraj o peníze teprve před pár týdny. Takhle se to dělalo v libereckém zastupitelstvu i na kraji. Nezbytné schvalování na poslední chvíli. Neskočili jste pořadatelům na špek?
Snad ne. Svůj názor na celou záležitost jsem řekl všem členům rady s tím, že se podle mého mínění mělo s pořadateli začít jednat o rok dříve. Odpovědný člen rady kraje měl být i členem organizačního výboru a podpora této akce měla být zahrnuta v návrhu rozpočtu na letošní rok. Jak jsme říkali ve škole: Je to pro mě velké poučení a slibuji, že příště se už něco podobného nestane.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Lidem stoupla šance, že elektřina poteče v podzemních kabelech

Ilustrační snímek

Možnost, že malebné výhledy na Lužické hory přetnou elektrické dráty, je zas o něco menší. Novoborské radnici se...

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz