Od Vindušky dostal Půta za uši proto, že jezdí na elektrokole přes přechod.

Od Vindušky dostal Půta za uši proto, že jezdí na elektrokole přes přechod. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Elektrošašek Půta a Šnek s Komárkem. Předvolební špína se valí ven

  • 6
Po Libereckém kraji se šíří několik anonymních článků a letáků, které osočují politiky před víkendovými volbami. Často míří pod pás. A navíc anonymně. Obětí útoků jsou třeba hejtman Martin Půta, starosta Semil nebo starostka České Lípy.

Po regionu začal v e-mailech kolovat nepodepsaný hanopis obviňující hejtmana Martina Půtu z nákupu předraženého elektrokola a semilského starostu Jana Farského z nevýhodného nákupu elektřiny přes e-aukci.

Článek s názvem "Elektrošašek se směje celému kraji" viní Půtu, že kolo má jen pro svoje mediální zviditelnění.

"Zpackaný nákup kola, zpackaná aukce, pohádky o úsporách, to vše je typický starostovský guláš, kterým nás v Libereckém kraji krmí již celý rok," píše se například v článku.

Hejtman Půta si nemyslí, že by ho pamflet nějak výrazně poškodil. Podobným útokům čelil už před loňskými krajskými volbami, kdy byl označován za agenta polské elektrárny v Turowě.

"Když srovnám oba ty dokumenty stylisticky a obsahově, tak to bude mít na svědomí pravděpodobně stejný autor. Existuje tu jistá nervozita z volebních výsledků v kraji především u ČSSD a KSČM a tohle je takový pokus to před volbami někomu nandat," uvádí pro MF DNES Půta.

Dodal, že elektrokolo rozhodně nestojí odložené v garáži a nevyužívá ho jen on, ale i jeho náměstci a úředníci.

Jan Farský, který na rozdíl od Půty kandiduje za TOP 09 a Starosty do parlamentu, se celé věci tak trochu směje.

"Jestli je tím nejhorším, co nám v tom článku vyčítají, to, že organizujeme elektronické aukce pro občany a město a ušetříme v některých případech i 30 procent z ceny, což jde do milionů, a že jezdíme na elektrokole v době, kdy jsou totálně ucpaná města, tak mi to přijde úsměvné," říká starosta Semil.

Jenže pamfletem anonymní útoky nekončí. Do poštovních schránek v kraji někdo hází také leták namířený proti jedničce krajské ODS, českolipské starostce Haně Moudré.

Moudrá prý přenechává lukrativní zakázky známým

Leták vybízí, aby voliči občanských demokratů starostku na volebních lístcích vykroužkovali. Moudrá podle anonyma například podporuje klientelismus a lukrativní zakázky získávají její známí.

"Vnímám to jako neskutečnou sprostotu vůči mé osobě. Autorem bude zřejmě někdo z mých odpůrců v České Lípě," sdělila Moudrá. Za Moudrou se postavila i její mateřská partaj.

"Podobné projevy považujeme v rámci probíhající volební kampaně za podlý způsob konkurenčního boje, neboť v letáku uvedené informace jsou záměrně nepřesné a překroucené," stojí v prohlášení podepsaném Přemyslem Sobotkou, předsedou krajské ODS.

A aby toho nebylo málo. Vyšlo další číslo politického bulváru Špek. Tentokrát pod názvem Šnek. Distribuován je do poštovních schránek po Liberci.

Vinduška už se pod své články začal podepisovat

Zatímco v minulém čísle napadal časopis politiky napříč celým spektrem anonymně, tentokrát jsou články podepsané zkratkou jv, což jsou zřejmě iniciály autora Jana Vindušky.

"Jako svobodný občan, ne politik, v relativně svobodné zemi jsem si znovu dovolil vlastním nákladem a jistým osobitým způsobem přispět ke svobodě slova a právu na informace tím, že zpřístupním ostatním lidem žijícím v kraji informace, které dle mého osobního soudu nebyly dostatečně a důsledně zveřejňovány," uvedl v e-mailu adresovaném redakci MF DNES Vinduška.

Tentokrát se tak čtenáři dozvídají, že hejtman Půta na elektrokole jezdí po přechodu, čímž porušuje dopravní předpisy, nebo že lídr ANO v kraji Martin Komárek před dvěma lety ještě jako komentátor MF DNES napsal článek, ve kterém kritizuje zakladatele svého hnutí Andreje Babiše.