Na snímku je posezení na zahrádce na Benešově náměstí.

Na snímku je posezení na zahrádce na Benešově náměstí. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Nevysávejme hospody kvůli předzahrádkám a Liberec zkrásní, navrhuje radní

  • 12
Vzdejme se peněz za pronájem místa pro předzahrádky a do vylidněného historického centra Liberce se vrátí život. Radní Petr Černý přichází dva a půl měsíce před komunálními volbami s myšlenkou, která našla před rokem pochopení v nedalekém Turnově.

„Navrhneme, aby magistrát zrušil poplatky za využití veřejného prostranství pro podnikatele, kteří chtějí do ulic vrátit kavárny, cukrárny, pekařství, bary a restaurace,“ řekl Černý. Před čtyřmi lety pronikl do městského zastupitelstva v barvách Věcí veřejných, nyní vede stranu Nový směr.

Podle Černého klesl počet pohostinských živností v centru Liberce za poslední rok o třetinu. „U Šaldova divadla nefunguje kavárna Pošta, na Soukenném náměstí skončila kavárna v Nise a Sluneční zahrada,“ prohlásil Černý. „Nedávno otevřené pekařství s kavárnou v Pražské ulici už taky zavřeli. Rušněji bývalo i před radnicí.“

Černého nápad rozradostnil majitele restaurace Plzeňka Ivana Dulebu. „Konečně se našel někdo, kdo nás jen neořezává a záleží mu na tom, jak Liberec vypadá. Byl jsem nedávno v Košicích, kde radnice podnikatele podporuje a centrum města tam na rozdíl od Liberce žije. Krásné předzahrádky jsou v Košicích až do noci plné bavících se lidí.“

Duleba uvedl, že za předzahrádku před Plzeňkou vybírá magistrát, stejně jako v celém centru, deset korun za metr čtvereční a den. „Ročně radnici zaplatím kolem padesáti tisíc korun,“ prozradil Duleba. „Kdybych je ušetřil, mohl bych za ně udělat předzahrádku ještě lepší a koupit na ni třeba polstrované židle.“

Hostinský by uvítal schůzku s vedením města a architektem

Duleba by uvítal, kdyby magistrát dal dohromady schůzku s podnikateli, pozval na ni architekta a vznikla by ucelená podoba předzahrádek tak, aby spolu ladily a udělaly Liberec hezčím.

V Turnově přestala radnice vybírat poplatky za předzahrádky v letošním roce. „Rozhodli jsme se podpořit místní živnostníky,“ vysvětlila městská zastupitelka Martina Pokorná.

V Jablonci nad Nisou chce magistrát za předzahrádky desetkrát méně peněz než v Liberci – pouhou korunu za metr čtvereční a den. „Pomáháme našim podnikatelům,“ konstatovala mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová. „Předzahrádky máme na Mírovém náměstí i na Dolním náměstí. Když se udělá hezky, bývají plné.“

Náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům) by předzahrádky osvobodil od poplatků pouze někde. „Na Benešově náměstí a v nejbližším okolí radnice máme z předzahrádek zajímavé příjmy,“ dodal Šolc, pod něhož spadá hospodaření nebezpečně zadluženého města.

„Naopak si dovedu představit, že bychom předzahrádky podpořili na Papírovém náměstí a na dalších místech dolního centra Liberce. Mohlo by se však stát, že by si někteří podnikatelé stěžovali na diskriminaci a obrátili by se na Ústavní soud.“

Snížení poplatků za předzahrádky prospělo Plzni. Když radnice srazila cenu z patnácti korun na pět korun za metr čtvereční a den, ve středu města stoupl za rok počet předzahrádek z jedenácti na dvacet jednu.