Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Radní Libereckého kraje se vzdali odměn z firem, zajímá se o ně policie

  • 12
Tři sociálnědemokratičtí radní Libereckého kraje se vzdají svých odměn v krajských firmách, v některých i skončí. Přiměla je k tomu silná kritika opozice a veřejnosti, která přerostla až k osobním útokům na jejich rodiny. Radní brali odměny i za členství v dozorčí radě společnosti, přestože začne fungovat až v příštím roce. Jejich odměnami už se zabývá i policie.

"K tomuto kroku nás donutila zuřivá mediální kampaň, kterou proti nám vedou především zástupci Starostů pro Liberecký kraj, kteří využili odměn a postavili si na nich tak svojí předvolební kampaň. V této štvanici vsázejí na ty nejnižší lidské vlastnosti, jako je lidská závist a pomlouvání," tvrdí náměstek hejtmana Martin Sepp.

Odměny politiků

Martin Sepp (krajský radní pro dopravu)

Sportovní areál Ještěd (5 000 korun), Silnice LK (15 000 korun), Nemocnice Liberec (30 000 korun), Agentura regionálního rozvoje (zadarmo), Korid LK (zadarmo).

Zdeněk Bursa (krajský radní pro ekonomiku)

Silnice LK (10 000 korun), Nemocnice Liberec (50 000 korun), Agentura regionálního rozvoje (zadarmo)

Pavel Petráček (krajský radní pro sociální věci)

Silnice LK (10 000 korun), Nemocnice Česká Lípa (10 000 korun)

Opoziční Starostové pro Liberecký kraj krajské radní na úterním zastupitelstvu vyzvali, aby se vzdali odměn za členství v orgánech krajských společností. Například právě Sepp bere třicet tisíc korun za členství v dozorčí radě liberecké nemocnice, pět tisíc ve Sportovním areálu Ještěd a patnáct tisíc jako předseda dozorčí rady společnosti Silnice LK, která zatím nevyvíjí žádnou činnost (více zde).

Starostové tvrdí, že vyplácení odměn je střetem zájmů a porušením povinností při správě cizího majetku. S tím ale radní nesouhlasí. Argumentují, že v dozorčích radách vystupují jako fyzické osoby a odměny získávají za odvedenou práci.

"Útoky v médiích však začaly být velice osobní, a vzhledem k tomu, že máme v posledních hodinách této mediální štvanice signály o možném dopadu na naše rodiny a soukromí, zvažujeme své další působení v těchto orgánech. Nechceme totiž, aby někdo pošpiňoval v médiích naše jména a přirovnával nás ke zlodějům, kteří kradou za bílého dne," uvedl Sepp.

Sepp říká, že z nemocnice obdržel zatím jen jednu platbu, a tu vrátí. Na to, proč už nechce pracovat v dozorčí radě nemocnice zadarmo, jen odpověděl: "Nebudu pracovat někde, kde se krade."

Nechci, aby osočovali dceru, říká radní

Kromě Seppa pobírá odměny krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa, který dostává jako předseda dozorčí rady liberecké nemocnice 50 tisíc korun a 10 tisíc ve společnosti Silnice LK. Také on požádá vedení nemocnice, ať mu výplatu odměn pozastaví, a peníze vrátí.

V dozorčí radě Silnic LK bere 10 tisíc i radní pro sociální věcí Pavel Petráček, který má navíc 10 tisíc korun coby předseda dozorčí rady českolipské nemocnice.

"Nestojím o to, aby se dcera vracela domů ze školy, kde ji osočují, že kradu za bílého dne. Požádám vedení nemocnice o změnu smlouvy s tím, ať zastaví vyplácení odměny. Zároveň na valné hromadě nabídnou svou rezignaci," řekl Petráček.

Další radní, kteří sedí v orgánech akciových společností kraje, odměny neberou. Jde kupříkladu o radního pro zemědělství Jaroslava Podzimka, náměstka pro rozvoj Víta Příkaského radního pro zdravotnictví Pavla Nováka (všichni z ČSSD) nebo náměstkyni pro kulturu Lidii Vajnerovou (SOS).

Odměnami radních Libereckého kraje se už začala zabývat i policie. "Na základě informací v médiích začali kriminalisté případ prošetřovat," uvedla mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

,