Budoucí starostka Doks Eva Burešová.

Budoucí starostka Doks Eva Burešová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Radnici u Máchova jezera obsadí ženy. Muže prý válcovat nebudou

  • 3
Ženy v pětitisícových Doksech dosáhly ojedinělého volebního výsledku. V patnáctičlenném zastupitelstvu budou mít osm křesel a v pětičlenné radě získaly tři. Přesto lídr vítězné kandidátky "Doksy náš domov" Eva Burešová tvrdí, že nechtějí město válcovat ženským principem.

Budoucí starostka Doks Burešová se domnívá, že to byla trochu náhoda, že se objevilo tolik žen na kandidátkách a voliči jim dali své hlasy. "Hlavně to nebyla revoluce žen, jak se o tom píše. Lidé byli zřejmě unaveni systémem volit zaběhlé strany, které tady na to zřejmě spoléhaly a nenabídly lidem nic nového," domnívá se.

Její sdružení "Doksy náš domov" ve volbách dostalo nejvíc hlasů. Čtyři z pěti kandidátů, kteří se dostali do zastupitelstva Doks, jsou ženy. Burešová se domnívá, že sdružení oslovilo voliče svou otevřeností a konkrétním volebním programem.

EVA BUREŠOVÁ

- budoucí starostka Doks, kandidovala jako lídr sdružení Doksy náš domov pod hlavičkou Starostů pro Liberecký kraj

- ředitelka obecně prospěšné společnosti Máchovo jezero

- 32 let, vysoká škola technického směru

- rozvedená, jedenáctiletá dcera

"V něm neslibujeme velké cíle, ale ukazujeme nové jednoduché cesty. Naším nepsaným heslem je pryč s politikou na komunální úrovni, protože ta by v žádném případě neměla kopírovat tu velkou," říká Burešová s tím, že 90 procent lidí na kandidátce by do žádné politické strany asi nikdy nevstoupilo.

Ona sama však byla v ODS, z níž po čtyřech letech odešla. Podle svých slov se neztotožňovala se způsobem řízení místní a oblastní organizace ODS. Za nedostatečnou komunikaci s veřejností a týmovou prací ve straně prý může dominance mužů v politice.

"Častou prioritou mužů je být viděn a slyšen. Touží po funkcích, penězích a moci, což je přirozené, protože tuto bojovnost dostali do vínku od přírody," myslí si budoucí starostka.

Ženy nebudou muže válcovat, tvrdí Burešová

Ženský princip komunální politiky je podle ní v tom, vytvořit z města domov. Je přesvědčená, že by lidé měli mít možnost spolurozhodovat, co ve městě chtějí a co ne. "Minulé vedení města například zprůjezdnilo náměstí. Nikdo se nikoho neptal. Najednou se v předvolebních diskusích objevilo, že s tím většina lidí, hlavně maminky, nesouhlasí," uvádí jeden příklad za všechny.

I když je v zastupitelstvu Doks osm žen, podle Burešové to neznamená, že by muže začali "válcovat". Naopak prý byla proti tomu, aby v městské radě seděl pouze jeden muž. Proč?

"Ženy si všímají každodenních drobných problémů, které muži ve svém kosmopolitním pohledu na svět nevnímají. Na druhou stranu právě nadhled mužů je potřebný pro vyrovnaná řešení komunálních problémů," uzavírá Burešová problematiku žen v politice.

,