Svijany by chtěly z Radničního sklípku udělat první hospodu, kde se jejich pivo...

Svijany by chtěly z Radničního sklípku udělat první hospodu, kde se jejich pivo čepuje z tanků. U stolů počítají asi s 250 místy. Obnovena bude tradiční pivnice Parlament s nabídkou pochoutek k pivu i Primátorský sál se servisem vyšší třídy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecké podzemí je plné nástrah. Slavnou hospodu otevřou o měsíc později

  • 0
O měsíc déle potrvá náročná obnova podzemních prostor liberecké radnice, kde má opět začít fungovat kdysi vyhlášená restaurace Radniční sklípek. Původně se čekalo, že bude možné restauraci otevřít už v listopadu. Rekonstrukce se ale ukázala náročnější, než se zprvu zdálo.

„Některé prvky stavbaři vyměňovali poprvé za více než sto dvacet let, co radnice stojí, například přípojky vody,“ poznamenal náměstek primátorky Jiří Šolc.

Práce v podzemí bude stát více než osm milionů korun. „Stavbaři už obnovili staré německé šachty kolem budovy. Radnice je nyní dokonale izolována od spodní vody. Vše se přitom dělo pod bedlivým dohledem památkářů,“ doplnil Šolc.

Vyměněna byla původní dubová okna, restaurace má nejmodernější vzduchotechniku. „Bude zde také možnost připojit se přes wi-fi města k internetu,“ dodal náměstek.

Restaurace zahájila provoz už v roce 1893, ještě před zprovozněním úřednických prostor nové neorenesanční budovy. Sklípek fungoval od té doby bez přerušení 110 let. Na začátku 90. let minulého století jej poničila velká havárie kanalizace. Město tam provedlo drahou rekonstrukci a v roce 1998 převzal restauraci pivovar Krušovice.

Vydržel tam ale jen pět let a kvůli vysokým nákladům hospodu zavřel, i když měl smlouvu až do roku 2015. „Veškerou technologii a vybavení tehdy odvezli, a tak bylo nutné vše udělat znovu,“ poznamenal Šolc.

Plány na pivnici vzdal Staropramen, chytly se Svijany

Pak nikdo nenašel odvahu, aby z Radničního sklípku znovu udělal hospodu. Plánů na vlastní pivnici se vzdaly Svijany i Staropramen. Prvně jmenovaný pivovar však nyní své rozhodnutí změnil a město mu pronajalo Sklípek na deset let.

Svijany by chtěly z Radničního sklípku udělat první hospodu, kde se jejich pivo čepuje z tanků. U stolů počítají asi s 250 místy.

„Půjde hlavně o nekuřáckou pivnici,“ dodal předseda představenstva Pivovaru Svijany Tomáš Kučera. „Pro kuřáky necháme asi jenom jeden salonek s dobrým odvětráváním.“

Svijanský ředitel Roman Havlík předpokládá, že se v Radničním sklípku vytočí okolo 50 hektolitrů piva měsíčně. „A v létě možná až sto hektolitrů,“ podotkl Havlík.

Obnovena bude tradiční pivnice Parlament s nabídkou pochoutek k pivu i Primátorský sál se servisem vyšší třídy. Jídla bude do restaurantu dodávat liberecká Krajská nemocnice.

Výstava o dějinách LIberce v suterénu

Návštěvníci Radničního sklípku si budou moci v suterénu prohlédnout také obnovenou poutavou expozici o libereckých dějinách; poprvé ji mohli obdivovat už v červnu během Libereckého jarmarku.

Výstava mapuje archeologické výzkumy z Nerudova náměstí a Kostelní ulice v centru města.

„Právě Nerudovo náměstí, které město v roce 2012 kompletně opravilo, vydalo archeologům mimořádně významné objevy. V místech původního vojenského polního lazaretu badatelé nalezli jeden z nejlépe zachovalých hromadných kostrových hrobů z období Sedmileté války a bitvy u Liberce, která proběhla v dubnu roku 1757,“ uvedl Jan Král z libereckého magistrátu.

„V okolí kostela svatého Antonína Velikého zase archeologové objevili část jednoho z nejstarších středověkých hrobů, ale i spodní stavbu kaple Božího hrobu postavené v roce 1772,“  dodal.

Kromě vzácných archeologických nálezů výstava představuje neznámé liberecké podzemí, srovnávací fotografie vybraných míst Liberce před sto lety a nebo příběhy slavných Liberečanů.

Nechybí ani zmínka o zajateckém táboře v Ostašově či o zapomenuté Haléřově tvrzi. Své místo zde má i připomenutí libereckých událostí ze srpna roku 1968.