Zatímco budou pacienti v liberecké nemocnici na chemoterapii, jejich příbuzní mohou čekat v Centru Amelie.

Zatímco budou pacienti v liberecké nemocnici na chemoterapii, jejich příbuzní mohou čekat v Centru Amelie. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Překonala zhoubný nádor. Teď bude radit lidem s rakovinou

  • 0
Pacientům s rakovinou a jejich blízkým pomůže v Libereckém kraji žena, která měla sama zhoubný nádor. Petra Kuntošová zároveň vystudovala vysokou školu se specializací na sociální práci. V areálu liberecké krajské nemocnice povede od příštího úterý Centrum Amelie.

„Půjde o bezplatné služby,“ říká Kuntošová. „Amelie vznikla před devíti lety a působí v Praze, Olomouci, Příbrami a Rakovníku.“

Liberec se stane prvním městem v kraji, kde začne Amelie s psychosociální podporou lidí s rakovinou nebo jejich blízkých.

„Z vlastní zkušenosti vím, jak se onkologicky nemocný člověk cítí a co potřebuje, aby mu bylo lépe,“ upozorňuje Kuntošová.

Zhoubný nádor znamená pro pacienty velkou psychickou i časovou zátěž. „Přináší problémy ve vztazích s okolím. Lidem se převrátí životy. Po vyléčení se bojí, aby se jim nemoc nevrátila.“

Během léčby, jež trvá zpravidla půl roku až rok, se pacientům i jejich rodinám sníží příjmy.

„Ztratí zaměstnání, žijí jen z nemocenské a někteří později z invalidního důchodu,“ podotýká Kuntošová. „V Amelii se kromě jiného dozví, jak sepsat žádost o příspěvek na péči či o důchod.“

Amelie se v Liberci otevře díky příspěvkům z Nadace Euronisa a Nadačního fondu Lasvit. „Peníze nám zatím stačí do konce letních prázdnin,“ dodává Kuntošová. „S prosbou o dotace jsme obeslali také další nadace a věřme, že u nich uspějeme.“

Centrum vznikne v dolní části nemocnice

Centrum Amelie bude v Liberci sloužit dvakrát v týdnu - v úterý a ve čtvrtek od 9 do 12 hodin. Zájemci ho najdou v dolní části liberecké nemocnice u léčebny dlouhodobě nemocných. Kontakt na Amelii je 604 458 277.

„Nenabízíme jenom odborné poradenství, ale také posezení v přátelském a klidném prostředí nad čajem nebo kávou,“ vysvětluje Kuntošová. „Nemocní u nás mohou strávit čas při čekání na sanitku. Pokud budou na onkologii na ozařování nebo na chemoterapii, najdou u nás zázemí třeba jejich příbuzní.“

Pacienti se o Amelii dozvídají z letáků na onkologii, v libereckém městském informačním centru, v neziskovkách a v liberecké vědecké knihovně.

„S žádostí o propagaci se obrátím také na dopravní podnik,“ poznamenává Kuntošová.

Loni vyhledalo čtyři centra Amelie 1 877 klientů, jejichž osudy poznamenala rakovina. „Nejčastěji se ptali na invalidní důchody, příspěvky na péči a podporu v nezaměstnanosti,“ říká metodička Amelie Michaela Čadková Svejkovská.