Obce nechtějí závodní auta mezi domy, Rally Bohemia zakazují průjezd

  11:44aktualizováno  11:44
Pořadatelé Rally Bohemia mají potíže sestavit trasu tradičního automobilového závodu. Lidem v některých obcích Libereckého kraje vadí řvoucí motory pod okny i několikahodinové uzavírání silnic, kdy se nemohou dostat do a ze svých domů. Nedávají proto souhlas s vytyčením rychlostních zkoušek.

Posádka Loix a Miclotte při Rally Bohemia 2011 | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lidé se bojí i zhoršení stavu už tak špatných silnic.

„Je pravda, že je rok od roku obtížnější trasu sestavit. Lidé nám nějak méně fandí, souhlasy nedávají ani některé úřady. Pokud je ale nedostaneme, respektujeme to, obce na to mají právo. Je to sice komplikace, ale hledáme jiné možnosti,“ přiblížil potíže organizátorů ředitel závodu Petr Pavlát.

S rally je spojen tři desítky let a z jeho hlasu je cítit smutek. Letos se na víkend od 29. června do 1. července chystá už 45. ročník závodu. „Přípravu bohužel velmi ztížila byrokracie. Tam, kde byl dřív potřeba jeden papír, je jich dnes sedm,“ míní Pavlát.

Závod přišel o Zlatou rychlostní zkoušku

Organizátoři letos nedostali souhlas s vytyčením tratě od Správy CHKO Jizerské hory. Závod tak přišel o 23 kilometrů dlouhou rychlostní zkoušku nazývanou Zlatá, která vede z Tanvaldu do Vlastiboře. Pro závodníky patří k nejnáročnějším, ale oblíbeným „erzetám“.

„Byla to asi nejlepší rychlostní zkouška v České republice. Bohužel jsme o ni už asi přišli. Mrzí mě to mnohem víc, než to, že nám některé obce odmítly průjezd,“ smutní Petr Pavlát.

Alespoň částečnou náhradou má být letos vůbec první průjezd přes Ještěd z Hanychova do Křižan. „Najít alternativu je ale těžké,“ zmínil Pavlát.

„Rozumím tomu, že jsou ty silničky pro pořadatele atraktivní, zákon ale praví, že do CHKO automobilové soutěže nepatří. V udělování výjimek jsme velmi opatrní, rozpolcené jsou ostatně i obce,“ řekl regionální šéf Agentury ochrany přírody a krajiny Jiří Hušek.

Výjimky se podle něj musí odůvodnit věrohodným způsobem. „Třeba tím, že závod není možné uspokojivě uspořádat jinde. Opatrní jsme hlavně tam, kde vede trasa vnitřním územím CHKO,“ dodal Jiří Hušek.

Závod rozdělil Líšné

Souhlas s tím, aby se závod jel přes území obce, letos nedali zastupitelé Líšného na Železnobrodsku. „Já jsem tu závod chtěl, rád se dívám, časovou kontrolu mám před domem. Je to zážitek, v obci se něco děje. Faktem ale je, že obec je rozpolcená. Polovina obyvatel o závod nestojí a obtěžuje je. Kvůli uzavírce nesmí ti, co bydlí za viaduktem, třeba deset hodin vyjíždět. Je to holt zrovna o prázdninách,“ zmínil starosta obce Líšný Jiří Mikeš.

Neprošel ani návrh na posunutí trati výš, auta by pak jen projížděla po neuzavřené trati.

Starosta přiznal, že závodní vozy ničí asfalt. Jen provizorně vyspravené díry se totiž po závodu znovu objeví. „Díky kraji máme snad mít nový asfalt, mělo by to být lepší. Doufám, že se sem příští rok Bohemka zase vrátí.“

V Hodkovicích závod pomáhá podnikatelům

Proti byli letos i zastupitelé Proseče pod Ještědem. Rychlostní zkoušku odmítlo v obci se čtyřmi sty obyvateli všech devět zastupitelů. „Jelo by se centrem vesnice, domy stojí velmi blízko u silnice. Nepřijde nám to bezpečné. Celá naše obec navíc leží podél hlavní silnice,“ zmínila starostka obce Jana Švehlová. „Zaslali jsme vyjádření. Nikdo nás ale netlačil k tomu, abychom změnili názor,“ podotkla starostka.

Naopak v Hodkovicích zastupitelé s tradičním průjezdem rally souhlasili. Jen se letos nepojede přes centrum města. „Nezaznamenala jsem, že by s Rally Bohemia byly někdy problémy. Když bylo potřeba uklidit zbytky po závodu, stačilo zavolat a pořadatelé sjednali nápravu. Samozřejmě jsou lidé, kterým závod vadí, zas ale pomáhá našim podnikatelům,“ řekla místostarostka města Helena Řezáčová.

Autor:

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Další z rubriky

Auto rozkolísané rychlou jízdou skončilo v kotrmelcích, řidič zahynul

Při dopravní nehodě u Citonic na Znojemsku se zranilo šest lidí, pro těžce...

Vysoká rychlost a nezvládnuté řízení zřejmě stály život řidiče osobního automobilu, který dopoledne havaroval u Mimoně...

Budoucí primátor Jablonce obchoduje s městem, firmy se ale nevzdá

Novým primátorem Jablonce nad Nisou se má stát lídr ANO Milan Kroupa.

Ve čtvrtek ho jablonečtí zastupitelé pravděpodobně zvolí nástupcem osm let vládnoucího primátora Petra Beitla z ODS....

Smutná chvilka pro demokracii, řekl o veřejném hlasování exprimátor Jablonce

Milan Kroupa z ANO, nový muž v čele Jablonce nad Nisou.

Je to smutná chvilka pro demokracii v Jablonci, prohlásil emeritní primátor města Petr Beitl z ODS. Bonmotem ve čtvrtek...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz