Jizerské hory. Rašeliniště Na čihadle

Jizerské hory. Rašeliniště Na čihadle | foto: Marek Tichý, iDNES.cz

Rašeliniště v Jizerkách se zapíšou mezi světové mokřady

  • 1
Rašeliniště Jizerských hor se dočkají celosvětové pocty. Letos na podzim se s vysokou pravděpodobností dostanou na Mezinárodní seznam mokřadů. Jizerské hory by tak na své přírodní úkazy mohly přilákat více turistů.

"Je to něco podobného, jako když se Český ráj dostal mezi Geoparky UNESCO," přirovnal vedoucí správy chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek.

"Jen ať se všude ví, jakou krásu v Jizerských horách máme," poznamenala hostinská z osady Jizerka Renata Dudová.

Rašeliniště Jizery

Rašeliništi Jizery patří české prvenství. Nikde jinde neroste borovice kosodřevina na tak velké ploše. Turisté tam mohou z polské strany obdivovat rovněž vzácnou břízu pýřitou a jalovec zakrslý.

Jizerskohorskými rašeliništi procházejí bezpečné chodníky a můstky. Lidé by je však neměli opouštět, aby nepoškodili vzácnou přírodu. V krajním případě jim hrozí utonutí. Na čihadlech jsou od hladiny ke dnu až čtyři metry.

"Na rašeliništích se mi líbí jejich zvláštní kouzlo a ticho, jaké se už jen tak nenajde. V některých menších mokřadech chodím po mechu, pohupuji se na něm a cítím vlhko kolem. Když na jaře kvete suchopýr, pokryjí se rašeliniště bílou barvou. Vypadají trochu jak kopretinová louka," dodala hostinská.

Ochrany mokřadů se týká Ramsarská úmluva. Jmenuje se podle města v Íránu, kde byla v roce 1971 podepsána. Na Mezinárodním seznamu mokřadů se nachází více než 1 800 lokalit s celkovou rozlohou přes 1,6 milionu kilometrů čtverečních. Vešlo by se na něj přibližně dvacet Českých republik.

V tuzemsku je na mezinárodním seznamu dvanáct mokřadů - například třeboňské rybníky, šumavská a krkonošská rašeliniště či mokřady Dolního Podyjí. Ramsarská úmluva uznává za mokřady sladké i slané vody, jejich hloubka však nesmí přesáhnout šest metrů.

"V republice máme větší rašeliniště než v Jizerských horách třeba na Šumavě nebo v Krušných horách," prohlásil Hušek. "Tady u nás jich ale napočítáme nejvíc," je přesvědčený.

Na rašeliništích žijí i vzácní živočichové

Mezi desítkami jizerskohorských mokřadů vévodí rašeliniště Jizery a Jizerky, Černá jezírka nebo Nová louka. "Malá, ale pěkná jsou rašeliniště Na čihadle," dodal Hušek.

Řada mokřadů se ukrývá na území Kořenova. Místostarosta obce Stanislav Pelc obdivuje na rašeliništích jejich nádherné barvy a považuje je za velké lákadlo hlavně pro turisty, jimž nestačí, aby horami pouze prosvištěli na kolech. "Zařazení našich rašelinišť na mezinárodní seznam znamená další plus pro cestovní ruch v Jizerských horách," konstatoval Pelc.

Mokřady v Jizerských horách nesou krásná jména - například Vlčí nebo Klikvová louka. Klikvová louka leží nejblíže k Bedřichovu. Na rašeliništích se vyskytuje vzácný hmyz, pavouci a další bezobratlí.

"Žije tam chráněný tetřívek obecný. Na rašeliništích se objevují jeřábi popelaví," upozornil Hušek. "V posledních patnácti letech tam zoologové našli některé druhy živočichů, o nichž se předtím vůbec nevědělo. V rašeliništích se však vyskytuje hlavně drobotina, která není většinou ani pořádně vidět," doplnil.