Včera skončila ražba podzemní štoly pod Jabloncem nad Nisou.

Včera skončila ražba podzemní štoly pod Jabloncem nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Střelba umlkla, lidem se uleví. Ražba štoly pod Jabloncem skončila

  • 2
Odstřelem posledního metru skály skončilo ve čtvrtek v Jablonci nad Nisou hloubení protipovodňové štoly. Tunel dlouhý bezmála třináct set metrů má ochránit město v případě až stoleté povodně. Práce budou ještě pokračovat betonáží, ale to hlavní je už hotovo.

Nejhorší tak mají město i jeho obyvatelé za sebou. Stavbaři prorazili poslední část štoly a spojili tím dvě protisměrná důlní díla.

Jedno, 670 metrů dlouhé, vedlo od soutoku Lužické a Bílé Nisy. Druhé, v délce 590 metrů, od jablonecké přehrady. Od této chvíle se již z jabloneckého podzemí rány ozývat nebudou.

"Obě díla se neustále při ražbě geodeticky zaměřovala a v konečném výsledku se osy obou šachet minuly jen o pět milimetrů," pochlubil se Miroslav Vlk, vedoucí sdružení Metrostav-Syner, které protipovodňovou šachtu za 440 milionů v Jablonci staví.

Poslední část podzemního díla odstřelil jablonecký primátor Petr Beitl. "Nevěděli jsme, do čeho se pouštíme, a musím přiznat, že jsme si prošli slzavým údolím. Stížností lidí bylo moc. Předpokládám, že už to bude klidnější," přál si.

Štola pod Jabloncem nad Nisou má více než třímetrový průměr, je dlouhá 1 260 metrů a má odvádět přebytečnou vodu, kterou by nedokázala pojmout jablonecká přehrada.

Kvůli nedostatečné kapacitě Mšenského potoka totiž není možné současnou zadržovací schopnost přehrady plně využívat. "Následovat bude definitivní betonová obezdívka. Stavba by měla být dokončena na přelomu srpna a září," uvedl Miroslav Vlk.

Podle něj bude vstupní část protipovodňové štoly zahrazena segmentovým uzávěrem, přes který by velká voda přepadávala. Kdyby jí bylo moc, může se otevřít úplně.

Maximální průtok štoly je 30 metrů krychlových za sekundu, což by mělo stačit ke zvládnutí až desetitisíciletých povodní.