Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Realitka sebrala manželům zálohu 60 tisíc, i když z prodeje chaty sešlo

  11:32aktualizováno  11:32
Manželé Voldřichovi z Liberce si chtěli koupit zahradní chatku. Jednu si vybrali a u realitní společnosti složili šedesátitisícovou rezervační zálohu. Pak se ale věci začaly záhadně zamotávat a dodnes nemají ani peníze, ani vytouženou chatu.
Nabídku na vyřízení hypotéky manželé Voldřichovi přijali (ilustrační foto).

Nabídku na vyřízení hypotéky manželé Voldřichovi přijali (ilustrační foto). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

"Vybrali jsme si realitní kancelář podle velikosti a podle počtu poboček. Dali jsme na první dojem, což asi byla chyba. Měli jsme se spíš zajímat o reference a nebo o to, jestli je členem Asociace realitních kanceláří. Jak jsme pak zjistili, není," říká Stanislav Voldřich.

Když navštívili chatku s makléřem realitní kanceláře M&M Reality Michalem Koskem, byli spokojeni. Prvního července ale zjistili, že ze strany makléře došlo k chybě v nabídce.

Prodávaná chata a pozemek byly přístupné jen přes louku a cestu jiného majitele. Přesto o tři týdny později podepsali novomanželé rezervační smlouvu a byla jim nabídnuta možnost vyřízení hypotéky.

Přijali ji a na začátku července zaplatili zálohu 60 tisíc korun. Vzhledem k ceně chaty 540 tisíc se jim to zdálo přemrštěné. Rezervace byla do 31. srpna a později prodloužená ještě o měsíc.

Voldřichovi dostali výzvu, aby se dostavili 30. září v deset hodin na pobočku M&M v Liberci. Makléř ale z neznámých důvodů nedorazil.

"Místo toho nám poslal ke konci října dvě poněkud zmatené verze kupní smlouvy. Než jsme je stačili rozklíčovat, ozval se nám prodávající pán z Prahy, že po konzultaci se svým právníkem písemně odstoupil od zprostředkovatelské smlouvy. Nelíbil se jim její obsah," vysvětluje Stanislav Voldřich, který se v ten okamžik přestal o koupi zajímat.

Předpokládal, že vše skončilo a realitní kancelář mu peníze vrátí. Opačný názor má ale realitní kancelář M&M Reality, která peníze odmítla vydat.

Její mluvčí Aleš Juchelka poslal toto vyjádření: "Kupující pan Voldřich si zarezervoval nemovitost a zaplatil zálohu. Začali jsme mu vyřizovat úvěr, jenže se se během léta oženil v Chorvatsku a tím pádem potřeboval nový občanský průkaz k podpisu žádosti o úvěr. Čekalo se tedy na schválení platnosti sňatku od brněnského úřadu, poté na nový průkaz. Tím vším se stalo, že klient nesplnil dvouměsíční rezervační lhůtu, ani poté, co mu byla prodloužená o měsíc, do 30. září."

Dále ve svém vyjádření tvrdí, že nedošlo přes jejich výzvu k podpisu smlouvy. Prodávající nemovitosti díky tříměsíčním průtahům prý ztratil ke klientovi důvěru a celou transakci po vypršení prodloužené rezervační lhůty odřekl.

"Kvůli těmto událostem vznikly nemalé náklady naší společnosti. V tuto chvíli celou věc řeší naše právní oddělení," dodal Juchelka.

Jak se později ukázalo, byly tyto náklady podle M&M rovných šedesát tisíc. "Realitní kancelář ukázala, jak se dají ohýbat fakta. Prodávající neztratil důvěru ke mně, ale k M&M. Já jsem přišel smlouvu podepsat, ale makléř tam nebyl. A tak dál. Nikdy jsem ani neřekl, že nemám o koupi zájem, že chatku nechceme," říká Stanislav Voldřich.

Podle vyjádření nejmenovaného představitele Asociace realitních kanceláří je postup M&M Reality v tomto případě neprofesionální a klient by se měl okamžitě obrátit na svého advokáta.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Najdete na iDNES.cz