Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelka turnovské školy padla, stávku učitelů to však neodvrátí

  11:00aktualizováno  11:00
Až zasednou 1. září studenti Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy Turnov do svých lavic, bude je místo výuky čekat další volný den. Někteří jejich učitelé totiž budou stávkovat. Je to jejich odpověď na záměr Libereckého kraje školu rozdělit na dvě menší školy, jak to bylo do roku 2009.

Studenti a absolventi Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy Turnov přišli v úterý na zastupitelstvo podpořit záměr na rozdělení školy. Informaci o odvolání neoblíbené ředitelky Mileny Lednejové přijali s radostným povykem. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Tehdejší sloučení se totiž moc nepovedlo, učitelské sbory z obou původních škol se doslova nenávidí a škola ztratila prestiž.

Stávkovat ale bude jen 26 kantorů z budovy v Alešově ulici, kde si sbor přeje školu ponechat. Naopak pedagogové ze Zborovské ulice chtějí školu rozdělit a ke stávce se nepřipojí. Situaci nepřispělo ani středeční odvolání ředitelky školy Mileny Lednejové, kterou vedení kraje viní z toho, že nepřátelství rozdmýchala.

„Paní ředitelka nekomunikovala, nespolupracovala s krajem a městem Turnov a přehlížela problémy, které situaci doprovázely,“ zmínil hejtman Libereckého kraje Martin Půta, proč rada kraje ředitelku odvolala.

V odůvodnění stojí například sestěhování výuky do jedné z budov bez vědomí zřizovatele, nátlak na studenty, chyby v účetnictví nebo zatajování výsledků jednání s hejtmanem před učiteli.

Kraj sestavil komisi

Školu bude přechodně řídit zástupkyně Martina Nováková, kraj ale vyhlásí výběrové řízení na nového ředitele. Co bude se školou dál, se rozhodne za měsíc. Krajské zastupitelstvo na svém úterním jednání sestavilo odbornou komisi ze zastupitelů, do níž přizve i nezávislé odborníky a zástupce Turnova.

Skupina do příštího zastupitelstva prozkoumá, jestli je ponechání školy nebo její rozdělení přínosné. Nikde ovšem není zaručeno, že zastupitelé se rozhodnutím komise budou řídit. O budoucnosti školy tak není vůbec jasno a je klidně možné, že současné vedení kraje o ní nerozhodne.

Pro rozdělení školy na samostatnou hotelovou školu a samostatnou odbornou školu jsou zastupitelé Turnova, studenti ze Zborovské ulice i většina turnovské veřejnosti. Poukazují na to, že optimalizace, v jejímž rámci se původně dvě školy sloučily v jednu, nepřinesla nic dobrého.

„Já tenkrát nastoupila do prváku a byla jsem v šoku. Na škole panovala zvláštní atmosféra plná strachu. Ze společenského oblečení, které měli studenti hotelovky nosit, se udělala fraška - přešlo se na legíny a volné oblečení. Časem nám zrušili praxi, čím dál víc prostor školy se začalo pronajímat komerčním subjektům. Výsledkem byli jen zmatení absolventi, co končili na úřadu práce,“ popsala situaci na škole její absolventka Simona Křivánková.

Pověst školy utrpěla, tvrdí studenti

Podpořit rozdělení škol přišla i dvojice studentů, kterým prý ředitelka vyhrožovala, že nedostudují. Petr Beran a David Simonides sice letos odmaturovali, ale na vedení školy nenechávají nit suchou.

„Podivná atmosféra. Kantoři na chodbách spolu nemluví, studenti se nesnášejí. Čtyři roky jsme žili v nejistotě, co bude dál. Pověst školy utrpěla,“ uvedli oba mladí muži.

Existuje ovšem i skupina studentů a pedagogů, kterým stávající situace vyhovuje a sloučená škola je podle nich stabilnější a silnější než dřív. I jejich hlas je slyšet. Není překvapením, že mluvčím této skupiny je odvolaná ředitelka Milena Lednejová. Ta se pokoušela na zastupitelstvu zvrátit možné budoucí rozdělení škol.

„Dnes má škola mnohem lepší úroveň, než měla dřív. Navíc, pokud by se rozdělila na dvě, vzniknou tím kraji velké finanční náklady, o které bude muset ochudit ostatní školy. Je mi líto, že podléháte nátlaku Turnova,“ vzkázala zastupitelům. Svá manažerská selhání odmítá. „Jsem přísná a náročná. Musím být vzorem pro studenty,“ zdůraznila.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Vandal nastříkal kosočtverec na chevrolet, škoda je 150 tisíc korun

Vandal nasprejoval na kapotu auta kosočtverec s čárou uprostřed a začernil...

Černý kosočtverec nasprejoval neznámý vandal na kanárkově žlutý Chevrolet Camaro, který stál před domem na Turnovsku....

Další z rubriky

Památník světoznámého architekta skončil v houští, spolek hledá mecenáše

Jindřich Gubiš a Kristýna Marková ze Spolku za estetiku veřejného prostoru...

Další krok v oživování pozapomenuté paměti Liberce předvedli členové Spolku za estetiku veřejného prostoru. Podařilo se...

Záchranář dostal podmínku za smrt lyžaře, který narazil do jeho čtyřkolky

Ilustrační snímek

Okresní soud v Liberci vyměřil podmíněný trest členovi horské služby, s jehož čtyřkolkou se loni na Ještědu srazil...

Nejkrásnější Šebestián zamířil na opravu, vrátí se světlejší a bez praskliny

Restaurátorské práce na soše svatého Šebastiána potrvají čtyři měsíce. Morový...

Morový sloup Matyáše Bernarda Brauna je už roky zavřený v zahradě kostela Nalezení svatého Kříže na Malém náměstí v...

Najdete na iDNES.cz