Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týrání seniorů v Liberci neprokázali, ředitelku přesto stíhá policie

  9:51aktualizováno  9:51
Policisté obvinili ředitelku libereckého domova důchodců Atrium, o kterém ombudsmanka tvrdila, že v něm dochází k týrání. Omezování osobní svobody se nicméně neprokázalo, policisté ženu viní z neoprávněného podnikání, za což hrozí dva roky vězení nebo zákaz činnosti.

Penzion pro seniory Atrium v Liberci. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Domovu chyběla potřebná registrace. Ředitelka ale stíhání považuje za nesmysl a šikanu. Chce se bránit.

„Připravujeme stížnost proti stíhání, stejně jako žalobu. Připadám si jako v policejním státě. Když jsme nikdy nikoho netýrali a zaplatili jsme pokutu kvůli registraci, tak nevím, proč to dál řeší policie,“ nechápe ředitelka domova důchodců Karla Kohoutová.

Liberecký penzion byl jedním ze čtyř neregistrovaných zařízení v České republice, kde ombudsmanka upozorňovala na případy údajně špatného zacházení se seniory. Při kontrole totiž zjistila řadu nedostatků. A podala trestní oznámení.

„Někteří klienti byli v noci zamykáni na pokojích. Ze záznamů vyplývá, že sami klienti takové omezování osobní svobody nesou nelibě a protestují proti tomu,“ zmiňoval například na svých stránkách úřad ombudsmanky.

„Nepodařilo se prokázat týrání svěřené osoby nebo omezování osobní svobody,“ zmínila teď státní zástupkyně Veronika Petruchová.

Proti nařčení ombudsmanky se ohradila i řada rodin, které mají v domově své blízké.

Týrání je naprostý nesmysl, říká spoluzakladatelka Atria

„Zpráva nás velmi popudila, byla vykonstruovaná. Týrání je naprostý nesmysl. V domově máme dvaadevadesátiletou tetu, ta byla ze začátku dezorientovaná a utíkala. Musela ji přivážet i policie a nepomáhala ani GPS. Se zamykáním jsme proto sami souhlasili. Domov naopak funguje bezvadně a dělá záslužnou práci,“ zastala se domova Dagmar Mrugalová, spoluzakladatelka Atria, spolku přátel penzionu pro seniory.

Podle státní zástupkyně však zařízení poskytovalo péči jako domov pro seniory, i když mu chyběla registrace. Formálně fungovalo jen jako penzion. A podle státní zástupkyně je to porušení zákona o sociálních službách.

Na to upozorňovala už ombudsmanka. „Unikali jakékoli kontrole, která se provádí v zařízeních sociálních služeb,“ zmiňoval ve své zprávě úřad veřejného ochránce práv.

Za neoprávněné podnikání hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti. Policie postihuje období od 1. září 2011 do 20. ledna 2015. Vyšetřování běží a státní zástupkyně bude teprve rozhodovat, jestli případ zamíří k soudu.

„Byly tam i další věci, které způsobují společenskou škodlivost. Zařízení například kvůli bariérám nevyhovovalo stavebně. Nebyl tam výtah a lidé byli omezeni v pohybu. Nebyly tam ani dodrženy požární předpisy,“ řekla státní zástupkyně Petruchová.

Výtah už v domově jezdí

Podle ředitelky už v domově výtah vybudovali. Pracuje se i na dalších úpravách, aby mohli projít novou kolaudací. Rekonstrukce budovy, která běží za provozu, by měla být hotová v půli prázdnin. Díky ní bude moci domov získat chybějící registraci.

„Vše, co nám bylo doporučeno, děláme, přesto nám pořád házejí klacky pod nohy,“ posteskla si ředitelka domova.

Odmítá i stíhání pro neoprávněné podnikání.

„Existují právní názory, že v té době bylo možné zařízení provozovat bez registrace na základě živnostenských oprávnění. Když se živnostenský zákon upravil, upravili jsme i naši činnost. Teď už rok a půl provozuje registrovanou sociální službu společnost. Paradoxně ale pořád stíhají mě jako osobu za to, za co jsme už byli pokutovaní krajem,“ tvrdí Kohoutová.

Je místopředsedkyní správní rady Společnosti spokojeného stáří. Té odbor sociálních věcí krajského úřadu Libereckého kraje uložil loni pokutu za to, že společnost v Penzionu pro seniory Atrium poskytovala sociální služby bez oprávnění.

Společnost se sice odvolala, ale ministerstvo práce a sociálních věcí odvolání zamítlo. Pokuta je už zaplacená.

Podnikali v rozporu se zákonem, zní od ombudsmanky

„Podnikali v rozporu se zákonem. Pokud registraci stále nemají, je to pořád v rozporu se zákonem,“ je přesvědčená mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková.

O registraci penzion usiluje. „Krajský úřad už obdržel od společnosti Seniorservis (ředitelkou je Karla Kohoutová, pozn. redakce) žádost o registraci sociálních služeb, kterou bude žadatel poskytovat především v zařízení Penzion pro seniory Atrium,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Libereckého kraje Markéta Dědková.

Podle ní už proběhlo správní řízení. „Nebyly zjištěny žádné nedostatky. Současně ředitelka sdělila, že podnikají kroky vedoucí ke stavebním úpravám části objektu, který by poté chtěli zaregistrovat formou pobytové služby.“

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

V galerii se zpívá jako v bazénu. Liberec hledá lepší koncertní síň

Kostel Máří Magdalény v Liberci

Už řadu let upozorňují pěvecké spolky z Liberce i hudební profesionálové na to, že stotisícovému městu chybí kvalitní...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ ÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz