Liberec zápasí s více než dvoumiliardovým dluhem a peníze za letiště naléhavě potřebuje.

Liberec zápasí s více než dvoumiliardovým dluhem a peníze za letiště naléhavě potřebuje. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Každý desátý Liberečan chce rozhodnout o prodeji letiště v referendu

  • 6
Skoro deset tisíc lidí chce vyhlásit referendum o prodeji libereckého letiště. Jan Korytář, vůdce opoziční Změny, která byla autorem myšlenky referenda, odnesl na liberecký magistrát stoh listin s podpisy 9 700 občanů; k vyhlášení referenda stačí podpisy 8 100 lidí.

"Navrhujeme, aby se referendum o letišti konalo současně s parlamentními volbami," řekl Korytář.

Volby do Sněmovny však proběhnou za více než rok a Změna se dostává do sporu se současnými vládci Liberce.

"Referendum by mělo být určitě ještě letos," prohlásila primátorka Martina Rosenbergová. "Očekávám, že nám Změna řekne, jak nahradit výpadek příjmů v městském rozpočtu, když občané v referendu rozhodnou, abychom letiště neprodávali."

Liberec zápasí s více než dvoumiliardovým dluhem a peníze za letiště naléhavě potřebuje. Kvůli kritické situaci v rozpočtu omezil letos výrazně pomoc sportovním oddílům nebo kulturním spolkům.

Radnice se pokusila mezinárodní letiště s travnatou přistávací dráhou prodat letos v zimě. Ve výběrovém řízení za něj chtěla více než 106 milionů korun, nenašel se však žádný zájemce.

Rosenbergová se referendu nebrání, hodnotí ho však jako populistické. "Otázky mi připadají nejednoznačné," dodala primátorka.

Referendum se netýká pouze letiště, ale i prodeje technických služeb a dalšího majetku, který Liberci po privatizaci zůstal.

Bude dobře, když bude referendum ještě letos, říká náměstek

Ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc považuje referendum za závažný krok. "Blokovat ho určitě nebudu," poznamenal Šolc. "Nejde ale o žádné lusknutí prstem a nedá se říci, dokdy ho stihneme připravit. Bude ale dobře, pokud se uskuteční ještě letos."

Referendum však podle Šolce nezastaví jednání se zájemci o letiště - pokud se nějací objeví.

Korytář na rozdíl od Rosenbergové a Šolce s referendem nespěchá. "Aby referendum platilo, musí se ho zúčastnit třicet pět procent obyvatel Liberce s voličským právem," vysvětlil předseda Změny. "Pokud by probíhalo samostatně již letos, není jisté, že by k němu přišel potřebný počet lidí. Když referendum spojíme s parlamentními volbami, tak bude účast pravděpodobně vyšší."

Mezi odpůrce prodeje letiště patří také Jaroslav Zámečník, člen městské komise pro rozvoj a strategické plánování.

"Doporučuji, aby Liberec prodal raději svůj podíl v teplárně," konstatoval Zámečník. "Město z ní nemá žádný prospěch. Hodnota teplárny je dvě stě devadesát milionů korun. Liberec v ní vlastní třicet procent akcií, což odpovídá téměř devadesáti milionům korun."

Letiště slouží v Liberci 79 let. Smí na něm přistávat pouze malá letadla. Noční provoz je kvůli hluku a chybějícímu osvětlení zakázaný. Vybudování pevné dráhy, jež by nahradila nevyhovující travnatou ranvej, by stálo 200 až 300 milionů korun.