Unikátní faru v Jablonci přestavěli za miliony na muzeum a infocentrum

  12:37aktualizováno  12:37
Jedna z nejstarších jabloneckých památek se za 24 milionů proměnila v muzeum a zároveň informační centrum. Rekonstrukce fary, kterou v minulosti vlastnili manželé Scheybalovi, finišuje. První návštěvníci si ji prohlédnou na konci listopadu.

V Jablonci končí rekonstrukce bývalé fary v Kostelní ulici. Bude sloužit jako nové muzeum a kulturní a turistické centrum. | foto: Radek PetrášekČTK

Přestavbu na muzeum a informační centrum, které se nyní stěhuje z budovy radnice, provázela kritika.

"Do 25. listopadu bude infocentrum z důvodu inventury, stěhování, finálních příprav a zabydlování nového objektu zavřené," řekla Regína Fučíková z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které bude objekt provozovat. Pro návštěvníky se budova slavnostně otevře v pondělí 26. listopadu.

Josef Václav Scheybal

Byl český malíř, grafik, ilustrátor, historik umění a etnograf. Středoškolské vzdělání získal na turnovském gymnáziu, poté se seznámil s dílem českých malířů a etnografů Jana Prouska a Adolfa Kašpara, kteří spolu s jeho otcem přispěli k rozhodnutí studovat dějiny umění a etnografii. Stal se členem Svazu českosl. výtvarných umělců. První publikace tvořil s malířským přispěním Karla Vika. Později publikoval se svoji ženou Janou.

Působil v Severočeském muzeu v Liberci. Ve svém díle se zabýval především mapováním lidové architektury severních Čech a její ochranou, například pomáhal při rekonstrukci Kopicova statku. Za komunismu měl problémy s publikováním své práce. Zbytek pozůstalosti byl v roce 2009 odkázán Muzeu Českého ráje. Stejného roku mu byla in memoriam udělena cena za propagaci Libereckého kraje. Zdroj: Wikipedie

Rekonstrukce budovy stála zhruba 24 milionů korun a z velké části ji uhradí evropské fondy. V muzeu se objeví věci se sbírky Jany a Josefa Scheybalových.

Scheybal přispěl k založení skanzenu

Josef Václav Scheybal se zasloužil o první národopisnou expozici v turnovském muzeu a přispěl k založení skanzenu lidové architektury na Dlaskově statku v Dolánkách.

Mezi jeho nejvýznamnější práce patří kniha Umění lidových tesařů, kameníků a sochařů v severních Čechách, kterou napsal společně s manželkou. Vyšla mu také publikace Senzace pěti století v kramářské písni, pojmem jsou jeho národopisné kresby.

Scheybal komplexně zpracoval severočeskou lidovou architekturu a za totality napsal několik průkopnických prací o ochraně a významu národopisných památek.

Jablonecká fara, kde léta s manželkou žili, byla postavena na počátku 18. století a patří k nejstarším budovám v Jablonci. Památka s neorenesanční fasádou z konce 19. století stojí v centru města proti kostelu svaté Anny, který je nejstarší sakrální stavbou ve městě.

Oba objekty tvoří společně historické centrum města, takzvaný Zlatý kříž. Z pozůstalosti manželů Scheybalových získala jablonecká radnice nejen budovu a její vybavení včetně skla, keramiky, porcelánu nebo koberců, ale také přilehlé pozemky.

Kritici: "Holubičí šeď je hrozná"

Cenné sbírky věnované lidové architektuře, folkloru, starým řemeslům nebo tiskům zase převzalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Autorem projektu rekonstrukce památkově chráněné fary je pražský architekt Libor Sommer. Rekonstrukce domu je ale některými lidmi kritizována. Prý je necitlivá a nelíbí se jim ani nátěr domu, takzvaná holubičí šeď.

Jak v srpnu informovala MF DNES, práce na faře provádí firma Helios Bau, která nemá dosud s rekonstrukcí takto hodnotné a chráněné památky zkušenosti. Na webových stránkách firmy se dozvíme, že se mimo jiné zabývá výrobou plastových a hliníkových oken.

Mezi jejími projekty je například vybudování propojovací stavby mezi stávajícími objekty Sklářského muzea v Novém Boru nebo zateplení čtyř pavilonů Základní školy v Březnu. MF DNES tehdy několikrát žádala o vyjádření dotyčnou firmu, ale nedostala ho.

Kritizována je také barva fasády. "Měla by se více řešit komplexnost té stavby, barevné sladění například s blízkým kostelem sv. Anny. Ten pojem holubičí šeď je hodně vágní. Ta východní strana fasády od kostela je v novorenesančním duchu a v té době se takovéto odstíny nepoužívaly," řekl před časem galerista Jan Strnad, jeden z otců projektu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Nová silnice uleví libereckému náměstí, odstřelí kvůli ní kus skály

Liberec čelí exekuci.

Stříhání pásky na silnici Nová Pastýřská se má uskutečnit v prvním pololetí roku 2022. Alespoň tak si to zatím plánuje...

VIDEO: V liberecké zoo se poprvé v historii narodila dvě lvíčata

Mláďata lva berberského v liberecké zoo se mají čile k světu,

V přírodě už je zcela vyhubený, o to větší radost teď v liberecké zoologické zahradě mají. Minulý týden tu přišla na...

Zabíjení kaprů je drastické, hlásaly aktivistky. Ryby vyměnily za psy

Aktivistky protestovaly proti zabíjení kaprů na veřejnosti.

Psí maso za 80 korun, kožich za 450, vykuchání psa za 35. S takovou nabídkou se v neděli objevila před libereckým...

Najdete na iDNES.cz