Kittelův dům prochází dlouhou a pečlivou obnovou.

Kittelův dům prochází dlouhou a pečlivou obnovou. | foto: Martin Hlaváček

Dům tajemného léčitele Kittela vstal z mrtvých. Láká k prohlídce zdarma

  • 1
Mezinárodní den podstávkových domů, staveb charakteristických pro české i německé pohraničí, připadá na neděli 31. května. Krom jiných domů tohoto typu bude přístupný také pozoruhodný dům legendárního léčitele Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela v Pěnčíně-Krásné.

„Kittelův dům z poloviny 18. století je svázán především se svým stavebníkem, slavným a významným lékařem Janem Josefem Antonínem Eleazarem Kittelem, jednou z mála osobností kraje, které se dostalo té cti, že žije v lidové paměti,“ zmínil Jan Sedlák, který s obnovu Kittelova domu pomáhá.

Kittelův dům je významnou stavební památkou.

„Krom úctyhodných rozměrů je na něm zajímavý i systém patrových černých kuchyní a samotná konstrukce roubení, která je opatřena zpevňujícími kleštinami. Dům prochází postupnou rekonstrukcí a je tak možno vidět také spoustu stavebních detailů, které budou později zakryty,“ upozornil Sedlák.

Celá akce probíhá pod patronací a za spolupráce obce Pěnčín. Podávat se budou káva, čaj a koláče. Vstup je zdarma. Pro zájemce bude připraven odborný výklad k dějinám a rekonstrukci domu.

Lékař s předlouhým jménem Jan Josef Antonín Eleazar Kittel léčil nejen zdejší šlechtu, ale i chudé horaly.

Jeho pacientem byl mimo jiné také císař Josef II., který ho v nyní zachraňovaném domě navštívil. Kittelův věhlas sahal tak daleko, že se tehdy po Čechách říkalo: „Tomu ani Kittel nepomůže.“

Obrovské a tajemné sídlo zvané Burk dokončil Kittel na konci čtyřicátých let osmnáctého století.

„Mezi lidmi se tehdy začaly šířit první pověsti, podle nichž financoval stavbu Burku z peněz od ďábla. V patrovém roubeném domě měl lékárnu, pokoje pro pacienty, pitevnu, místnost s lidskými kostrami a knihami,“ poznamenal Jan Vokurka, ze společnosti Kitl, která provozuje Kittelovo muzeum.

Podle historika J. V. Scheybala, který se podobnými objekty na Jablonecku zabýval, zde doktor Kittel zřídil zdravotnické zařízení, něco jako první horské sanatorium.

Bylo prý ojedinělým zařízením svého druhu na území dnešní České i Slovenské republiky a patří údajně k prvním ve střední Evropě.