"Lidi si tudy zkracovali cestu ze svahu dolů a vyšlapali si cestičku. Tak jsme...

"Lidi si tudy zkracovali cestu ze svahu dolů a vyšlapali si cestičku. Tak jsme jim vyšli vstříc a vytvořili schody," říká městský manažer Vereščák. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zarostlou džungli v Liberci nahradilo úhledné hřiště za několik milionů

  • 12
Liberec nechal několikamilionovým nákladem zrekonstruovat vyhlášené místo setkávání mladých: rokli ve Zborovské ulici nedaleko muzea. Vzniklo tam nové hřiště a ubyla křoviska. Zároveň prošla obnovou i promenáda v lese mezi zoo a botanickou zahradou.

"Předtím to tady vypadalo docela hrozně. Zarostlé hřiště, napůl tráva a napůl udusaná hlína. Hlavně se nám to tu podařilo dobře odvodnit. Je jasné, že když bude lít týden v kuse, mokro tady bude. Ale voda se už vsakuje mnohem rychleji," upozornil na novou podobu manažer Integrovaného plánu rozvoje města Michal Vereščák.

Právě kvůli dešti se úpravy rokle protáhly. "Bylo to docela veselé. Předpokládali jsme, že to tady dokončíme v průběhu léta, ale na konci července, zhruba dva týdny před předáním stavby, přišel ničivý přívalový déšť. Všechno to tady spláchl," vyprávěl Vereščák.

Místo se výrazně prosvětlilo a už není tolik ponuré. "Dřív to byla vyloženě džungle. Probírka keřů a náletů byla dost výrazná," vzpomínal Vereščák a ukázal na bytelné dřevěné schody ve svahu za sebou.

"Lidi si tudy zkracovali cestu ze svahu dolů a vyšlapali si cestičku. Tak jsme jim vyšli vstříc a vytvořili schody."

Dříve bývala rokle kultovním místem, kde se rok co rok pálily o filipojakubské čarodějnické noci velkolepé ohně a scházela se tu omladina z celého okolí. Budou si tu moci lidé zapálit vatru i nyní?

"To my nikomu zakazovat nebudeme. Sice teď z hlavy přesně nevím, jak jsou nastavené zákony o tom, co se může a nemůže, ale předpokládám, že když si lidi budou chtít oheň udělat, tak si ho udělají. Nic proti tomu," zamyslel se Vereščák.

V původním projektu se s ohništěm dokonce i počítalo.

"S místními jsme několikrát projednávali budoucí podobu tohoto místa. Někteří byli pro zachování ohniště a počítali jsme s plochou pro něj, s lavičkami okolo a podobně. V průběhu stavby se ale ozvala jiná skupina místních, že si tady ohniště nepřejí. Tak jsme ho neudělali," objasnil městský manažer.

Kromě rokle nechalo město opravit také promenádní cestu, která vede lesem od hotelu U Jezírka podél plotu zoologické zahrady a končí u bývalé hospody U Vopic.

"Tam byly ale zásahy v podstatě minimální. Nechali jsme srovnat a obnovit cesty, umístili pár doplňků a prokáceli les. Ale velmi rozumně, spíš bych to nazval prořez," řekl Vereščák.

Za všechny tyto novinky zaplatil Liberec šest a půl milionu korun. "Díky průhledným veřejným zakázkám jsme přes dva miliony ušetřili," uzavřel Vereščák.