Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava libereckého muzea se zpozdí. Výběrové řízení se musí vypsat znovu

  9:13aktualizováno  9:13
Netrpělivě očekávaná rekonstrukce Severočeského muzea se opozdí. Všechny tři firmy, které se přihlásily do soutěže na modernizace zastaralých expozic, udělaly ve svých nabídkách chyby. Kraj musel výběrové řízení zrušit a vypsat nové.

Ředitele Severočeského muzea v Liberci Jiřího Křížka prostor bez návštěvníků netěší. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Ani jeden ze tří uchazečů o zakázku na rekonstrukci nedodržel naše podmínky," řekl hejtman Martin Půta (Starostové). "Výběrové řízení jsme zrušili a vyhlásili jsme nové."

Podle něj měly firmy v dokumentaci chyby. Jedna z nich třeba místo požadovaných látkových tapet počítala s levnějšími vinylovými. "Další uchazeč nedokázal odůvodnit nízké ceny ve svém rozpočtu," prohlásil hejtman.

Kvůli plánované modernizaci je Severočeské muzeum od Nového roku uzavřeno a otevře se 22. května. Průtahy s výběrovým řízením přinesou komplikace, s nimiž nikdo nepočítal. Stavební práce v útrobách muzea dopadnou na zaměstnance i návštěvníky.

"Radost nemáme," upozornil ředitel muzea Jiří Křížek. "Od konce května jsme v muzeu počítali s kulturními pořady nebo se svatbami. Kvůli prodloužené rekonstrukci je musíme buď zrušit nebo upravit."

Toalety budou v novém

Stavbaři předělají rovněž ošklivé toalety. "V muzeu jsou naštěstí ještě jedny WC a návštěvníci je budou moci využít," prohlásil Křížek. Pokud druhé výběrové řízení dopadne dobře, skončí práce v muzeu do začátku podzimu.

Modernizace se sice o několik měsíců posunula, ale muzeum zůstane zavřené. Zaměstnanci totiž přesunuli stovky exponátů do depozitářů a návštěvníci by o ně byli ochuzeni. Úplný klid však v muzeu nenastal. Řemeslníci ho vymalovali, provedl se tam velký úklid a udělaly se opravy, na něž nelze myslet za provozu.

Rekonstrukce muzea vyjde přibližně na deset milionů korun a většinu peněz poskytne Evropská unie. V muzeu přibude bezbariérový vchod pro tělesně postižené a výtah. Využijí ho však i maminky s kočárky. Vzácné exponáty ochrání nový kamerový systém. V minulosti se špatně zabezpečené sbírky staly terčem krádeží.

Expozice s flašinety a orchestriony

"Vznikne nová expozice s historickými flašinety, orchestriony a penaltami," konstatoval Křížek. Na vlastní náklady opravuje muzeum nádvoří, nazývané Rajská zahrádka. Nacházejí se tam kuriózní sochy. Až práce na nádvoří skončí, lidé je konečně uvidí zblízka. Na malebném nádvoří si budou připadat jako ve středověkém klášteru.

Po otevření muzea návštěvníci vkročí do nové přírodovědné expozice. Obsahuje výukový program pro děti a jmenuje se "Na chvíli motýlem".

Letos muzeum zažije velké stěhování. Do nového depozitáře v Jablonci převeze tisíce exponátů z přeplněné budovy na liberecké Masarykově třídě. V Jablonci získalo budovu bývalého potravinářské učiliště u otočky tramvaje. Muzeum dopraví exponáty do Jablonce vlastními silami, aniž by si najímalo stěhovací firmy.

Severočeské muzeum opustil letos jeden z největších klenotů. Do restaurátorských dílen v Třebechovicích pod Orebem se na tři roky přesunul mechanický betlém Václava Metelky.

Severočeské muzeum vzniklo v roce 1873 jako nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v Čechách. Novorenesanční budova, kde nyní muzeum sídlí, zdobí Liberec od roku 1898.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Do Jizerských hor se vracejí původní ryby, pstruhům pomůže inkubátor

Muškaření - pstruh v psutrohovém revíru na řece Svratce.

Sto tisíc plůdků ryb už vysadili za deset let do potoků a tůní v Jizerských horách ochranáři. V tocích se tak díky nim...

Najdete na iDNES.cz