Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brána do Českého ráje už není ostudou. Dráhy opravily nádraží v Turnově

  8:30aktualizováno  8:30
První věc, kterou spatří lidé přijíždějící po železnici do Českého ráje, už není ponuré nádraží s opadající omítkou a vysedávajícími bezdomovci, kde si ani na záchod nemůžete odskočit. Nádražní hala v Turnově je celá v novém. Končí čtyřměsíční rekonstrukce.

Nádražní hala v Turnově je v novém. Oprava vyšla na 15 milionů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„K opravě jsme přistupovali citlivě, neboť secesní budova má řadu historicky cenných částí. Nástěnné malby s motivy Českého ráje od Karla Vika z roku 1919 jsme proto nechali vyčistit, štukatérské prvky opatřili hydroizolací. Tam, kde nebylo možné zachránit původní části, jako třeba u historických oken, jsme zhotovili jejich věrnou repliku, avšak v kvalitě eurooken,“ podotkl Jaroslav Špína, šéf provozně technického oddělení královéhradecké pobočky Českých drah.

Fotogalerie

Největší opravy byly ty, které běžné oko nezahlédne. Dělníci vyměnili veškeré rozvody a sítě, budova získala ochranu proti vlhkosti, nové omítky a malby.

Opravila se střecha, položila nová podlaha, postavily nové pokladny. Zmizely nevzhledné sokly, na nichž v zimě seděli lidé bez domova. Jedinou diskutabilní změnou je naprostá absence laviček. To byl však záměr.

„Turnov je druhý nejdůležitější dopravní uzel. I díky sousednímu terminálu tu funguje naprosto perfektní návaznost spojů a cestující nikdy nemusejí čekat víc než pár minut. Lavičky by tedy lákaly zejména bezdomovce, které tu nechceme,“ vysvětlil Špína. Turnovským nádražím denně projde kolem čtyř tisíc cestujících a projede na 100 vlaků.

Prostředí se zlepšilo i zaměstnancům Českých drah. Dvě prodejní místa jízdenek i zázemí a úschovna zavazadel jsou opraveny také.

Dříve byly prostory přetopené

„Dřív jsme tu trpěli. Prostory byly přetopené, poněvadž jsme kvůli přítomnosti peněz nesměli větrat. Výdejny jízdenek navíc nebyly stavebně odděleny od zázemí, takže cestující nám viděli v podstatě až do šatny. Teď tu máme klimatizaci, podlahové vytápění i oddělené prostory,“ pochvaluje si Michal Krejčí, dozorčí osobního provozu turnovské stanice.

Oprava vyšla na 15 milionů korun, investorem byly České dráhy. Ty chtějí některé volné prostory v odbavovací hale nabídnout komerčním nájemcům. Nejpozději v únoru tak vestibul provoní čerstvé pečivo z pekařství a vrátí se také prodejna tisku a tabáku.

Nejvíc očekávanou novinkou jsou ale toalety, které tu chyběly. Stavějí se v probouraném průchodu mezi vestibulem a někdejší nádražní restaurací. Otevřít mají v únoru. WC bude modernější a lidé již nebudou muset chodit do provizorního v sousední restauraci Albion.

Turnov tak navíc ušetří 300 tisíc korun ročně, které posílal na účet majiteli restaurace za to, že nechá cestující ve svém podniku ulevit si.

Zbylé dvě třetiny budovy čekají na peníze

Rekonstrukce odbavovací haly mění tvář asi jedné třetiny z celé nádražní budovy. Zbylé dvě třetiny prostor zatím čekají na to, až na jejich opravu najdou České dráhy peníze. Do té doby bude dům nevyužitý.

To se týká například prodejních okének na peronu, kam si lidé chodili pro legendární nádražní šlehačkové věnečky a chlebíčky, nebo nádražní restaurace. Tu dráhy zavřely již v létě. Svou úrovní patřila ve městě k nejhorším.

„Byla nám spíš pro ostudu. V místě bývalé kuchyně teď budou toalety a zbylé prostory nabídneme k pronájmu, nejspíš pro pultový prodej nějakého rychlého občerstvení,“ doplnil Jaroslav Špína.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Najdete na iDNES.cz