Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zanedbanou libereckou přehradu za 160 milionů vypustí a vylepší

  10:35aktualizováno  10:35
Přes sto šedesát milionů korun a dva roky bude potřebovat Povodí Labe na opravu liberecké přehrady. Nádrž, která stojí nedaleko centra krajského města, přijde v té době také o vodu. V plánu je totiž i vypuštění a vyčištění dna a břehů.

Už před lety mělo město Liberec připravený projekt na zvelebení harcovské přehrady. | foto: Magistrát města Liberce

Při té příležitosti navíc zmizí i železobetonový podstavec pod skokanský můstek, který stojí ve vodě pár metrů od břehu pláže.

„Předpokládáme, že z přehradní nádrže se odtěží a odveze zhruba 20 tisíc metrů krychlových bahna,“ uvedla Jana Burianová, mluvčí Povodí Labe.

Fotogalerie

V současné době prý probíhá doplnění podkladů pro podání žádosti o územní rozhodnutí, a to hlavně majetkoprávní vypořádání s městem Liberec. A zároveň už Povodí připravuje i výběrové řízení na projektanta.

„Zatím počítáme s termínem rekonstrukce mezi lety 2018 až 2019. Stavebními úpravami projde celá hráz, včetně podloží, výpustí, kaskád, odtokového koryta i samotné nádrže,“ upozornila mluvčí.

Během oprav omezí stavbaři přístup na korunu hráze. A rekonstrukcí projde i pravobřežní zeď, nad níž se vine promenádní cesta. „Samotné omezení návštěvníků přehrady budeme řešit s městem a konkrétní podmínky pak zapracujeme do projektové dokumentace,“ upozornila Burianová.

Přehrada slaví 112 let

Liberecká přehrada slaví letos 112 let. A o její zkrášlení se pomalými kroky pokouší i město. K narozeninám jí nadělí malý dárek. Dostane nové kovové schodiště, po němž plavci z pláže sestoupí až do vody. Nahradí tak stávající žulové schody, které jsou v havarijním stavu.

A aby se měli návštěvníci přehrady čeho přidržovat, osadí radnice schodiště i novým, pozinkovaným zábradlím.

„Děláme částečné kroky, které povedou ke zvelebení přehrady. Bohužel na ty úpravy nemáme žádný dotační titul, takže je musíme platit ze svého,“ uvedl Tibor Batthyány, primátor města.

Schodiště přijdou městskou kasu zhruba na čtvrt milionu korun. „Budou variabilní a rozebíratelná, aby nenarušila plánované opravy nábřežní zdi a pak jsme je mohli znovu použít,“ dodala Karolína Hrbková, náměstkyně primátora.

Podle bývalé primátorky Martiny Rosenbergové z ČSSD je ale škoda, že nové vedení města nenavázalo na to předchozí a nepokračovalo v projektu, který byl pro přehradu připravený.

Najít dotace je složité

V plánu byla například obnova a rozšíření míst pro opalování, oživení odpočinkových zón podél cesty kolem vodní nádrže. Pro koupající pak měl být vybudovaný také pohodlný vstup do vody.

V plánu byly i posilovací stroje, horolezecká stěna, prolézačky, houpačky i malý bazén. „Největší problém byl, že některé pozemky patřily Povodí Labe, s ním se tehdy zahájilo jednání a mě zaráží, že se v tom nepokračovalo. Kdyby nové politické vedení navázalo na tu naši předchozí práci, ušetřilo by si spoustu starostí,“ zmínila exprimátorka.

Současně přiznává, že najít dotace na projekt přehrady je složité. „Pokud se ale opravy budou dělat postupně a každý rok se na ně vyčlení určitá část, tak to nebude žádná ostuda. Mě osobně mrzí, že se nám přehradu podařilo do priorit města dostat až předposlední rok před volbami, měli jsme jí věnovat víc pozornosti. Ale na druhou stranu jsme tehdy měli dost starostí se zadlužením,“ dodala zastupitelka.

Harcovská přehrada, která se stala první údolní nádrží v České republice, byla dokončená v roce 1904. Je častým výletním místem, v minulosti se řešilo i možné uzavření Zvolenské ulice tak, aby se kolem přehrady vytvořilo kolečko vhodné pro pěší i cyklisty.

Kromě výletníků tudy ale prochází hlavně v nočních hodinách i řada vandalů. Místní lidé ráno často nacházejí ve vodě vyházené odpadky z košů.

„Strážníky, ani policisty tu ale téměř nikdy nevidíme. Asi to pro ně není zajímavá čtvrť,“ postěžovala si jedna z místních obyvatelek. A častějších hlídek se zřejmě nedočká ani v budoucnu. Na otázku, zda radnice pošle k přehradě strážníky, totiž primátor poznamenal, že město musí nejdříve vypsat výběrové řízení na nákup plavek pro své policisty.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Najdete na iDNES.cz