Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecké muzeum chtějí na dva roky zavřít. Čeká ho velká oprava

  15:55aktualizováno  15:55
Severočeské muzeum v Liberci má být dva roky zavřené. V plánu je rozsáhlá oprava za sto milionů korun. Zatím poslední oprava interiérů za zhruba deset milionů korun se uskutečnila v roce 2014.
Severočeské muzeum v Liberci.

Severočeské muzeum v Liberci. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Návštěvníkům před dvěma lety začal sloužit výtah, muzeum dostalo venkovní i vnitřní kamerový systém. Proměnou prošly ostudné toalety nebo expozice historických automatofonů.

Nyní ale na rozdíl od poslední opravy nebude možné pracovat za provozu.

„Předpokládám, že budeme rekonstruovat dva roky, možná trochu déle. Rozsah prací je takový, že se týkají celé budovy a z důvodu bezpečnosti je nebude možné dělat za provozu. Uzavření muzea se bohužel nevyhneme,“ zmínil ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek.

Ještě na příští sezónu má muzeum běžný výstavní program. Oprava má začít na jaře 2018.

Během rekonstrukce získá muzeum především řízenou klimatizaci. Bude to jedna z nejnákladnějších položek.

„Řízená klimatizace je velmi složitý systém, bez ní se ale už muzeum na takové úrovni provozovat nedá. Dnes si prakticky nemůžeme dovolit zápůjčky. Nemůžeme zaručit stabilní teplotu nebo vlhkost, v budově dochází k velkým výkyvům,“ řekl ředitel Křížek.

Muzeum bude přístupnější pro handicapované

Na hranici životnosti jsou už hliníkové rozvody elektřiny. Výměnou muzeum získá zcela nové osvětlení expozic a prostor pro návštěvníky.

Hlavní vstup do muzea přestane být po desetiletích bariérový. Handicapovaný nebo špatně se pohybující návštěvník překoná vstupní schody ve výtahové kabině. Kvůli památkářské ochraně budovy má být schovaná v zemi a vysune se po zmáčknutí tlačítka.

„Budova je tak složitá, že nikdy nebude zcela bezbariérová. Myslím, že větší polovinu teď zvládneme upravit tak, aby mohla bez problémů fungovat pro všechny návštěvníky další desítky let,“ zmínil Křížek.

„Dům dispozičně stále zůstává v řešení z roku 1898. Na jednu stranu je unikátní a úžasné, že je to tak historicky zakonzervovaná budova, na druhou je to ale tragické z hlediska moderního muzejnictví,“ konstatoval ředitel.
Opravou projdou i expozice uměleckých řemesel a užitého umění.

Druhou etapou opravy získá muzeum i nové zázemí pro návštěvníky. Změní se pokladny či šatny, toalety, vznikne bezbariérový vstup do muzejní krypty.
Muzeum spadá pod Liberecký kraj, ten bude na opravu žádat dotaci sto milionů korun z Integrovaného operačního programu.

Muzeum dokončuje projekt

Závazek spolufinancování projektu a rozložení výdajů až do roku 2020 posvětili v úterý krajští zastupitelé. Kraj se na projektu bude podílel částkou téměř 10 milionů korun. Tento bod byl součástí úterního jednání zastupitelstva. Bez dotace by tak rozsáhlá oprava během tak krátké doby byla z krajského rozpočtu jen těžko myslitelná.

Muzeum nyní dokončuje projekt. Do konce července musí odevzdat projektovou žádost.

„Doufám, že s žádostí uspějeme, muzeum tuto etapu opravy velmi potřebuje. Kdyby se tak ale nestalo, museli bychom opravu rozložit na víc etap,“ nastínila Hana Maierová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu.

Podle ředitele bude v budoucnu zapotřebí opravit i zázemí pro zaměstnance odborných pracovišť, kde se digitalizují sbírky nebo restaurují předměty. Neprošlo opravami ani v 80. letech minulého století a je v žalostném stavu.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Rtuť zamořila půdu v Železném Brodě. Průmyslový areál půjde k zemi

Černá skládka stavební suti u Rádla na Jablonecku.

V Železném Brodě začaly přípravné práce na demolici areálu bývalé firmy Exatherm nedaleko autobusového nádraží....

Krajského exradního Bursu viní žaloba z toho, že v roce 2010 chtěl úplatek

Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní  Bursa, Petráček a...

Obžalobě z korupce s nejpřísnější trestní sazbou čelí bývalý krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. Jako tehdejší...

Ve Vratislavicích vzniká nový park. Prolézačky i gril budou za plotem

Současná podoba stavby občerstvení.

V libereckých Vratislavicích vzniká nový park. Vyrůstá na louce mezi domovem důchodců Marta a Rušičkou v bezprostřední...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz