Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecké muzeum chtějí na dva roky zavřít. Čeká ho velká oprava

  15:55aktualizováno  15:55
Severočeské muzeum v Liberci má být dva roky zavřené. V plánu je rozsáhlá oprava za sto milionů korun. Zatím poslední oprava interiérů za zhruba deset milionů korun se uskutečnila v roce 2014.
Severočeské muzeum v Liberci.

Severočeské muzeum v Liberci. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Návštěvníkům před dvěma lety začal sloužit výtah, muzeum dostalo venkovní i vnitřní kamerový systém. Proměnou prošly ostudné toalety nebo expozice historických automatofonů.

Nyní ale na rozdíl od poslední opravy nebude možné pracovat za provozu.

„Předpokládám, že budeme rekonstruovat dva roky, možná trochu déle. Rozsah prací je takový, že se týkají celé budovy a z důvodu bezpečnosti je nebude možné dělat za provozu. Uzavření muzea se bohužel nevyhneme,“ zmínil ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek.

Ještě na příští sezónu má muzeum běžný výstavní program. Oprava má začít na jaře 2018.

Během rekonstrukce získá muzeum především řízenou klimatizaci. Bude to jedna z nejnákladnějších položek.

„Řízená klimatizace je velmi složitý systém, bez ní se ale už muzeum na takové úrovni provozovat nedá. Dnes si prakticky nemůžeme dovolit zápůjčky. Nemůžeme zaručit stabilní teplotu nebo vlhkost, v budově dochází k velkým výkyvům,“ řekl ředitel Křížek.

Muzeum bude přístupnější pro handicapované

Na hranici životnosti jsou už hliníkové rozvody elektřiny. Výměnou muzeum získá zcela nové osvětlení expozic a prostor pro návštěvníky.

Hlavní vstup do muzea přestane být po desetiletích bariérový. Handicapovaný nebo špatně se pohybující návštěvník překoná vstupní schody ve výtahové kabině. Kvůli památkářské ochraně budovy má být schovaná v zemi a vysune se po zmáčknutí tlačítka.

„Budova je tak složitá, že nikdy nebude zcela bezbariérová. Myslím, že větší polovinu teď zvládneme upravit tak, aby mohla bez problémů fungovat pro všechny návštěvníky další desítky let,“ zmínil Křížek.

„Dům dispozičně stále zůstává v řešení z roku 1898. Na jednu stranu je unikátní a úžasné, že je to tak historicky zakonzervovaná budova, na druhou je to ale tragické z hlediska moderního muzejnictví,“ konstatoval ředitel.
Opravou projdou i expozice uměleckých řemesel a užitého umění.

Druhou etapou opravy získá muzeum i nové zázemí pro návštěvníky. Změní se pokladny či šatny, toalety, vznikne bezbariérový vstup do muzejní krypty.
Muzeum spadá pod Liberecký kraj, ten bude na opravu žádat dotaci sto milionů korun z Integrovaného operačního programu.

Muzeum dokončuje projekt

Závazek spolufinancování projektu a rozložení výdajů až do roku 2020 posvětili v úterý krajští zastupitelé. Kraj se na projektu bude podílel částkou téměř 10 milionů korun. Tento bod byl součástí úterního jednání zastupitelstva. Bez dotace by tak rozsáhlá oprava během tak krátké doby byla z krajského rozpočtu jen těžko myslitelná.

Muzeum nyní dokončuje projekt. Do konce července musí odevzdat projektovou žádost.

„Doufám, že s žádostí uspějeme, muzeum tuto etapu opravy velmi potřebuje. Kdyby se tak ale nestalo, museli bychom opravu rozložit na víc etap,“ nastínila Hana Maierová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu.

Podle ředitele bude v budoucnu zapotřebí opravit i zázemí pro zaměstnance odborných pracovišť, kde se digitalizují sbírky nebo restaurují předměty. Neprošlo opravami ani v 80. letech minulého století a je v žalostném stavu.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Grafton Recruitment Praha
MONTÁŽNÍ DĚLNÍK - od 22 300 Kč

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 500 Kč

Najdete na iDNES.cz