Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberci hrozí další zabetonované náměstí, lidé tomu chtějí zabránit

  9:30aktualizováno  9:30
Architekti, starousedlíci, občanské sdružení i Změna pro Liberec bojují za citlivou opravu Sokolovského náměstí v centru Liberce. Spontánní iniciativa vznikla z obav, aby poslední významné náměstí, které čeká rekonstrukce, nezalil beton. Chtějí plány města veřejné projednat.

Současná podoba Sokolovského náměstí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Sokolovské náměstí je poslední velké a významné náměstí, s nímž se dá něco rozumného udělat. Aby vypadalo k světu a lidé tam byli rádi. Aby se nesklouzlo zase jen k další zabetonované ploše. Plánovaná oprava ho může zničit, když se nebude dělat uvážlivě," upozornil za Změnu pro Liberec Ondřej Petrovský, který je zároveň ředitelem Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor.

Fotogalerie

Jako příklad paskvilu, který může ve městě vzniknout, uvádí Soukenné náměstí. Pro plochu mezi nákupním centrem Forum a prodejnou Baťa se už u části Liberečanů vžilo posměšné pojmenování "Lavičkové náměstí".

Kromě záplavy laviček bez jediného stínu a soukromí dodnes hyzdí celou plochu střecha bývalých podzemních toalet. Navzdory slibům nenašly dodnes využití. Usychá i skromná zeleň, která podle Petrovského ani náznakem nepředstavuje původně plánovanou jizerskohorskou flóru.

"Chceme, aby se město vyvarovalo chyb a vyslyšelo názory lidí, ze kterých by vzešla nejideálnější podoba náměstí. Aby se náměstí vytvořilo tak, jak ho lidé chtějí a ne podle toho, jak si radnice myslí, že by mělo vypadat. Z názoru by vykrystalizovala nejideálnější podoba," upozornil Petrovský.

První část opravy náměstí začne na jaře a příští rok také skončí. Druhá přijde na řadu v roce 2015. K návrhu architektonického řešení první etapy se už vyjádřila rada architektů. Jejich připomínky se nyní zapracovávají.

Výsledná studie by měla být radě města předložena ke schválení nejpozději letos v prosinci. "Památkáři navrhují v této části náměstí vodní prvek stejně jako návrat kašny a morového sloupu," doplnila Minstrová.

Na náměstí kdysi byla tržnice

Stejnou myšlenku jako Petrovský zastávají členové občanského sdružení Zbytek. To se zasazuje za zlidštění nejen Sokolovského náměstí, ale celé oblasti mezi ulicí Na Ladech a Papírovým náměstím. Desetiletí je tento střed města velmi zanedbaný a v tristním stavu.

"Obáváme se, že je plánovaná oprava Sokolovského náměstí zase hurá akce projektu za každou cenu, který nikdo neprojednal. Dostává se to vlastně na veřejnost v době, kdy to je v běhu," upozornil předseda sdružení Rudolf Hůlka.

Upozornil na to, že náměstí bylo kdysi tržnicí. Ta by se měla obnovit. Na náměstí by se také mohla objevit konečně důstojná socha jednoho z nejslavnějších rodáků Vlasty Buriana. Dnes si věhlasného komika město připomíná jen bustou skrytou za zdmi radnice. Většina lidí ani Buriana s Libercem nespojuje.

Lidé by ale mohli také říci, jestli chtějí na náměstí raději moderní sochu nebo třeba fontánu. Nebo netradiční prolézačku pro děti? "Náměstí je potřeba především dostat do formy. Aby to nebyl takový bezradný neutěšený prostor, kudy projíždějí auta," dodal Hůlka.

Na náměstí by se vyjímal i barokní morový sloup

Usiluje také o návrat barokního skvostu, morového sloupu z dílny Matyáše Brauna, který tam do třicátých let stával. Na smutnou skutečnost, že je dnes tento barokní skvost v nepřístupném parku za kostelem Nalezení svatého Kříže, nedávno v článku MF DNES upozornil i liberecký nakladatel Roman Karpaš. Na Sokolovském náměstí prožil padesát let.

A dnes je k jeho podobě, stejně jako ke stavu celého města, velmi kritický. Charakterizoval ho jako město s promarněnou příležitostí. "Sloup je prvotřídní památka. Kdyby se vrátila na původní místo, stejně jako Neptun před radnici, město by získalo další historický rozměr a zajímavost, která dělá město příjemným," upozornil před časem Roman Karpaš.

Architekt Jiří Žid je dokonce přesvědčen o tom, že by města měla na opravy náměstí vypisovat architektonické soutěže. Podobně jako to udělal Frýdlant. A jeho náměstí sbírá architektonické ceny.

"Náměstí je tak sdílený veřejný prostor, že by u něj soutěž měla být skoro povinností. Určitě by mělo projít i veřejnou debatou a dohodou," je přesvědčen architekt. Mimo jiné upozornil i na to, že se Sokolovské náměstí neprojektuje jako celek. "To je špatně," řekl Žid.

"Co se týče podoby první části, tlačil nás čas. Opravu zbrzdily archeologické nálezy, přitom ale bylo nutné sladit rekonstrukci se síťaři, kteří tu budou vyměňovat vodovodní řad, plyn a kanalizaci. Kvůli nedostatku času nebyla s občany tato první etapa projednána. O podobě druhé etapy budeme mluvit i s lidmi," řekla mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Rozhodující přesilovka Hradce? Zaplatíte za mě pokutu? ptal se Pešán

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Neřekl to naplno, ale z jeho slov bylo poznat, jak moc ho štve rozhodující gól Hradce. Kouč libereckých hokejistů Filip...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Další z rubriky

V Liberci hrozí dopravní chaos, trhy vzaly Tygrům parkoviště

Fanoušci hokeje budou moci využít k parkování atletický ovál na Městském...

Něco podobného ještě liberecká aréna nezažila. V sobotu se v hale a jejím bezprostředním okolí potkají tři velké akce,...

Průmyslovou zónu odřízne oprava silnice, firmy proti uzavírce protestují

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Na řidiče i firmy v průmyslové zóně Jih v Liberci těžce dolehne plánovaná oprava ulice České mládeže. Stane se...

Nový pán Trosek je robot Čenda, návštěvníky provede hrou Čertova mřížka

Ředitelka turistického informačního centra na Troskách Markéta Jandová a...

Na hradě Trosky přijali nového průvodce. Jmenuje se Čenda a je to robot. S turisty rozmlouvá a především je zatahuje do...

Najdete na iDNES.cz