Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Názory prezidenta jsou pro společnost nebezpečné, míní liberecký rektor

  7:07aktualizováno  7:07
Rektor liberecké univerzity Zdeněk Kůs se ostře ohradil proti výroku prezidenta Miloše Zemana o integraci postižených školáků. Nesouhlasí s názory, že by handicapovaní žáci měli být vyloučeni ze společnosti ostatních dětí.

Prezident Miloš Zeman | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Prezident Zeman uvedl, že by se tyto děti měly vzdělávat v praktických školách a do běžných tříd nepatří.

„Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, měly být umisťovány do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba,“ řekl prezident Miloš Zeman v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí.

„Názory, které prezentoval pan prezident, jsou pro mě nepochopitelné a mohou nás vrhnout o desítky let zpátky. Považuji je pro naši společnost za nebezpečné,“ napsal rektor Zdeněk Kůs, jenž je zároveň Místopředsedou České konference rektorů v reakci na prezidentova slova.

Ta už vyvolala celou záplavu odmítavých reakcí. Rektor poukázal na to, že výrok je nejen proti jeho osobnímu i profesnímu přesvědčení, ale i proti filosofii, kterou prosazuje Technická univerzita v Liberci.

„Student každé školy, ať zdravý či postižený, nesmí narazit na žádnou překážku kromě té jediné, kterou je obtížnost přednášené látky,“ míní rektor Kůs.

Je nepřípustné, aby tyto děti byly vyřazeny, říká rektor

Upozornil na to, že některé děti neměly to štěstí a nenarodily se zcela zdravé. Rektor považuje za nepřípustné, aby se oddělovaly a na celý život vyčlenily z většiny.

Univerzita více než deset let uskutečňuje program podpory zdravotně postiženým studentům, jehož cílem je zpřístupnit jim vysokoškolské vzdělání.

Rektor poukazuje na to, že na univerzitě může studovat každý, kdo má intelektuální předpoklady. Ať je upoután na invalidním vozíku, neslyší, nebo se pohybuje se slepeckou holí.

Na bezbariérové úpravy, inovaci kurzů a studijních materiálů pro handicapované studenty nebo zpracování přednášek či školení pro zaměstnance univerzity, už univerzita vynaložila desítky milionů.

Dnes na ní studuje asi 20 handicapovaných lidí a podle rektora s tím nikdo nemá problém.

Prezident se nechtěl dotknout tělesně postižených, kontruje Hrad

„Nesouhlasím s názory, že by měli handicapovaní žáci být vyloučeni ze společnosti ostatních dětí. Od základních škol přes školy střední až po vysoké školy musí být naší snahu tyto lidi integrovat a zapojit je do běžného života. Neděláme to jen pro ně, ale i pro sebe. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že mladí lidé s handicapem studují velmi zodpovědně a řada z nich vykazuje i velmi dobré výsledky ve vědecké práci. Je naší morální povinností jim studium umožnit,“ upozornil rektor.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka se Miloš Zeman nechtěl výrokem o handicapovaných dětech negativně dotknout tělesně postižených, jak je mu podsouváno. Vyslovil se prý pro zachování praktických škol v případech, kdy je to v zájmu dětí.

„Poukázal (prezident) na situace, kdy v důsledku trpí výuka všech žáků ve třídě a na případy šikany, ke kterým, bohužel, též dochází,“ uvedl Ovčáček.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Najdete na iDNES.cz