Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Názory prezidenta jsou pro společnost nebezpečné, míní liberecký rektor

  7:07aktualizováno  7:07
Rektor liberecké univerzity Zdeněk Kůs se ostře ohradil proti výroku prezidenta Miloše Zemana o integraci postižených školáků. Nesouhlasí s názory, že by handicapovaní žáci měli být vyloučeni ze společnosti ostatních dětí.

Prezident Miloš Zeman | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Prezident Zeman uvedl, že by se tyto děti měly vzdělávat v praktických školách a do běžných tříd nepatří.

„Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, měly být umisťovány do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba,“ řekl prezident Miloš Zeman v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí.

„Názory, které prezentoval pan prezident, jsou pro mě nepochopitelné a mohou nás vrhnout o desítky let zpátky. Považuji je pro naši společnost za nebezpečné,“ napsal rektor Zdeněk Kůs, jenž je zároveň Místopředsedou České konference rektorů v reakci na prezidentova slova.

Ta už vyvolala celou záplavu odmítavých reakcí. Rektor poukázal na to, že výrok je nejen proti jeho osobnímu i profesnímu přesvědčení, ale i proti filosofii, kterou prosazuje Technická univerzita v Liberci.

„Student každé školy, ať zdravý či postižený, nesmí narazit na žádnou překážku kromě té jediné, kterou je obtížnost přednášené látky,“ míní rektor Kůs.

Je nepřípustné, aby tyto děti byly vyřazeny, říká rektor

Upozornil na to, že některé děti neměly to štěstí a nenarodily se zcela zdravé. Rektor považuje za nepřípustné, aby se oddělovaly a na celý život vyčlenily z většiny.

Univerzita více než deset let uskutečňuje program podpory zdravotně postiženým studentům, jehož cílem je zpřístupnit jim vysokoškolské vzdělání.

Rektor poukazuje na to, že na univerzitě může studovat každý, kdo má intelektuální předpoklady. Ať je upoután na invalidním vozíku, neslyší, nebo se pohybuje se slepeckou holí.

Na bezbariérové úpravy, inovaci kurzů a studijních materiálů pro handicapované studenty nebo zpracování přednášek či školení pro zaměstnance univerzity, už univerzita vynaložila desítky milionů.

Dnes na ní studuje asi 20 handicapovaných lidí a podle rektora s tím nikdo nemá problém.

Prezident se nechtěl dotknout tělesně postižených, kontruje Hrad

„Nesouhlasím s názory, že by měli handicapovaní žáci být vyloučeni ze společnosti ostatních dětí. Od základních škol přes školy střední až po vysoké školy musí být naší snahu tyto lidi integrovat a zapojit je do běžného života. Neděláme to jen pro ně, ale i pro sebe. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že mladí lidé s handicapem studují velmi zodpovědně a řada z nich vykazuje i velmi dobré výsledky ve vědecké práci. Je naší morální povinností jim studium umožnit,“ upozornil rektor.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka se Miloš Zeman nechtěl výrokem o handicapovaných dětech negativně dotknout tělesně postižených, jak je mu podsouváno. Vyslovil se prý pro zachování praktických škol v případech, kdy je to v zájmu dětí.

„Poukázal (prezident) na situace, kdy v důsledku trpí výuka všech žáků ve třídě a na případy šikany, ke kterým, bohužel, též dochází,“ uvedl Ovčáček.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Další z rubriky

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Kultovní diskotéka Ďábelská huť končí, vytlačila ji výstavba bytů

Třináct let v podniku působil manažer a dýdžej Martin Šimek (vlevo), jen o rok...

Legenda několika generací zábavychtivých Liberečanů končí. Po desítkách let zavře letos definitivně své dveře bez...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz