Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čichat a podřimovat. V Jedličkově ústavu v Liberci je teď vše povoleno

  17:50aktualizováno  17:50
Snuffelen a doezelen neboli Čichat a podřimovat. Spojením těchto dvou holandských slov vznikne složenina Snoezelen. Označuje podivuhodnou relaxační místnost, kterou se nyní nově pyšní liberecký Jedličkův ústav.

V snoezelenu mohou klienti Jedličkova ústavu čichat vůně a k tomu třeba polehávat v posteli plné míčků. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Nejrůznějšího technického vybavení se tu využívá ke stimulaci smyslů. K tomu účelu se hodí aromalampy, vodní sloupce, projektory s výměnnými či olejovými kotoučky, různé polohovací vaky, bublinkové válce a tak dále,“ poznamenala speciální pedagožka Jedličkova ústavu v Liberci Kateřina Millerová.

Popravdě řečeno, v takové místnosti by chtěl odpočívat každý. Modré stěny, nevtíravá ezoterická hudba, tlumené světlo, lůžko tvořené stovkami malých plastových míčků, barevná projekce, na zdi fototapeta s motivem lesních vodopádů a libá vůně šířící se z aromalampy.

Koncept takzvaných snoezelenů, který se zrodil v Nizozemí, funguje v celé České republice od devadesátých let minulého století.

„Nejvíce se využívá ve školách a v nemocnicích. Je vhodný pro všechny věkové kategorie, nejen pro děti, ale i pro seniory,“ dodává Kateřina Milerová.

Lze si tu vyzkoušet spoustu věcí, které by asi jinak klienti Jedličkova ústavu kvůli svému handicapu okusit nemohli. „Člověk si tu něco sám zažije, takže jde v podstatě o učení formou zkušeností,“ objasnila pedagožka.

Pobyt ve snoezelenu by měl mít jistý řád. „Hodina by měla už na začátku mít určený cíl - to, proč sem vlastně terapeut s klientem jde. Měl by mít tu hodinu rozvrženou do časových etap a na konci by měl vyplynout nějaký závěr: co se povedlo, co nepovedlo, vytýčené cíle do příště. Stejně tak je ale možné místnost využít k obyčejné relaxaci nebo odpočinku,“ poznamenala Milerová.

Není přitom vyloženě nikde popsáno, jaké vybavení by takováto místnost měla mít. „Při jejím zařizování jsme čerpali z knížek, z internetu, dívali jsme se na stránky zařízení, kde už snoezeleny mají. Vždycky je třeba místnost uzpůsobit těm, pro které je vytvořena. Jiné pomůcky budou v kojeneckém ústavu, jiné u nás a odlišné zase u starých lidí,“ řekla pedagožka.

Klientům Jedličkova ústavu se jejich nový snoezelen zamlouvá. „Moc se jim tady líbí, je to dobré. Každému se líbí něco jiného: někdo má rád relaxační hudbu, jiný si zase z domova přinese svoji muziku. Platí tu zásada, že je vše dovoleno,“ uzavřela Milerová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Najdete na iDNES.cz