VIDEO: Robot v Jablonci skládá zásuvky po boku člověka. Toho nenahradí

  • 9
Urychluji a ulehčuji práci. Lidem bych ji ale neměl brát, naopak jim šetřím zdraví. Tak by se mohl představovat nový robot YuMi, který pomáhá v jablonecké firmě ABB s.r.o., Elektro-Praga s montáží elektrických zásuvek s dětskými pojistkami.

„YuMi jako první robot na světě spolupracuje s člověkem bok po boku, bez ochranných klecí a jiných zábran,“ říká Tanja Vainio, generální ředitelka ABB v České republice.

„Jsem pyšná, že jsem v Jablonci nad Nisou při uvedení YuMiho do výroby. YuMi patří do chytrých továren, symbolizuje digitalizaci, automatizaci a internet věcí.“

Ve světě už několik robotů YuMi funguje, v Česku ho však využívá pouze Elektro-Praga. „Vývoj YuMiho trval několik let,“ uvádí Vítězslav Lukáš, obchodní ředitel obchodní jednotky ABB Robotika. „Jeho cena dosahuje čtyřiceti tisíc dolarů (přes 900 tisíc korun, pozn. red.).“

Roboti jako YuMi zvyšují podle Lukáše v továrnách produktivitu práce a konkurenschopnost, což přináší více zakázek a přijímání nových lidí.

Generální ředitel jablonecké firmy Petr Kovář upozornil, že roste poptávka po zásuvkách s dětskými pojistkami.

Robot připomíná chobotnici s velkýma očima

„Při jejich výrobě se spojuje čisté fachmanství našich zaměstnanců s moderním systémem robotu YuMi,“ dodává Kovář. „Montáž zásuvek s dětskými pojistkami se díky Yumimu zrychlila o třicet až čtyřicet procent. Ruce operátorů a YuMi dokážou udělat pět až šest tisíc kusů denně. Na jejich výrobě se podílejí přibližně půl na půl.“

YuMi připomíná chobotnici s velkýma očima, dvěma dlouhými chapadly, krátkým tělem a pidinohama. Pohybuje se ve čtrnácti osách, zatímco průměrní roboti většinou pouze v šesti. Jakmile by se operátor YuMiho dotkl, robot se okamžitě vypne a člověku neuškodí.

YuMi nahradil při sestavování zásuvek s dětskými pojistkami člověka při operacích s titěrnými součástkami. Odstranil pohyby, při nichž hrozí dělníkům problémy s karpálními tunely a s klouby na rukou.

„YuMi manipuluje s pružinkami, dětskou pojistkou a krytem dětské pojistky,“ vysvětluje Kovář. „Celý proces začíná operátor, když před robota položí dvě víčka zásuvky a dvě krytky dětské pojistky. YuMi uchopí přísavkami dětské pojistky a založí je do připravených víček zásuvky.“

Pak robot s precizní přesností vyndá připravené pružinky ze zásobníku a vloží je mezi dětskou pojistku a víčko zásuvky. Nakonec s pomocí vakuových přísavek vezme krytky dětské pojistky a položí je na víčko zásuvky, kde již čeká dětská pojistka a pružinky. YuMiho mise končí zatlačením krytky dětské pojistky do víčka zásuvky.

V Evropě roste počet robotů

„Operátor na závěr opatří víčko šroubkem a zkompletovanou zásuvku odešle k zabalení,“ podotýká Kovář.

V továrnách ve střední a východní Evropě roste výrazně počet robotů. „Loni jich bylo podle poslední studie Mezinárodní robotické federace ve srovnání s rokem 2014 o dvacet devět procent víc,“ prohlásil Daniel Müller, ředitele divize Automatizace výroby a pohony ABB v České republice.

„Zahraniční společnosti tak přicházejí do České republiky nejenom díky nižším výrobním nákladům, ale také díky moderním technologiím.“

ABB Group zaměstnává v Česku přes 3 400 lidí. Vlastní tady sedm továren, čtyři centra pro výzkum a vývoj a komplexní servisní služby.