Organizace platila za pronájem v Tanvaldu tisícikorunu za rok, kraji ale přeúčtovávala nájem 24 tisíc (ilustrační snímek).

Organizace platila za pronájem v Tanvaldu tisícikorunu za rok, kraji ale přeúčtovávala nájem 24 tisíc (ilustrační snímek). | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Romské sdružení připravilo kraj o 2,6 milionu. K soudu nedorazil nikdo

  • 296
Stotisícový plat, čachry s nájmy, malé domů. Liberecké romské sdružení utrácelo velmi podivně dotační peníze na sociální prevenci. Soud teď rozhodl, že musí vrátit Libereckému kraji 2,6 milionu korun a zaplatit úroky. Nikdo z vedení organizace se ale k soudu nedostavil. A to bez jakékoliv omluvy.

Nedorazil dokonce ani právní zástupce. Proto soud rozhodl takzvaným kontumačním rozsudkem. Ten ještě není pravomocný, sdružení se může odvolat.

Pokud sdružení nebude dál reagovat, přijde na řadu exekuce. Otázkou ale je, co by zmohla. Sdružení pravděpodobně nemá žádné jmění.

To, co ministerská kontrola v činnosti sdružení odhalila, připomínalo spíš tunelování.

Organizace například platila za pronájem místa pro komunitní centrum radnici v Tanvaldu tisícikorunu za rok, kraji ale přeúčtovávala nájem 24 tisíc korun.

Zpráva ministerstva mimo jiné poukázala na neúměrně vysoké hrubé mzdy některých pracovníků.

Například nejméně jedna z pracovnic pobírala měsíčně 99 tisíc korun hrubého. Terénní pracovníci měli měsíční platy 50 tisíc korun.

Sdružení si posílalo také malé domů. Vedoucí projektu si půjčoval auta pro činnost sdružení od firmy, s níž byl přímo personálně propojen.

Podle kontroly si organizace nechala v souvislosti s poskytováním sociálních služeb proplatit třeba i lešenářskou kozu, příklepový šroubovák či tablet iPad za 15 490 korun.

Vědělo bývalé sociálně demokratické vedení kraje o problémech sdružení? Kritici tvrdí, že ano, ale ignorovalo je.

Nemohli jsme nic dělat, tvrdí bývalý radní

„Můžeme si myslet, že průměrný plat sociálního pracovníka je dvacet tisíc a ne padesát nebo devadesát tisíc, ale v rámci projektu jim to nikdo nezakázal. A nemohl, protože neexistuje metodika. My jsme je na neetické nastavení mohli upozorňovat, ale to je tak všechno,“ tvrdil tehdejší krajský radní Pavel Petráček (ČSSD).

Liberecký kraj se obrátil na soud poté, co ministerská kontrola odhalila v činnosti sdružení množství pochybení právě v řádu více než dvou a půl milionu korun.

Vedlo to k tomu, že ministerstvo práce a sociálních věcí jako poskytovatel dotace na zajištění sociálních služeb odmítlo kraji částku poslat.

Jenže hejtmanství mělo s organizací uzavřenou smlouvu a faktury mu již proplatilo. Protože se už kraj nedočkal platby z ministerstva, vznikla mu kvůli romskému sdružení výše zmíněná škoda.

„Soud má za to, že byla prokázána škoda ve výši ministerstvem neproplacené dotace i porušení povinnosti na straně Libereckého romského sdružení. Toto porušení mělo za následek, že dotace nebyla vyplacena, a žalobci tak vznikla škoda v uvedené výši,“ zdůvodnila rozsudek soudkyně Okresního soudu v Liberci Petra Kořínková.

Kromě 2,6 milionu a úroků z prodlení ve výši 8,05 procenta z této částky musí romské sdružení zaplatit ještě 133 tisíc na soudních poplatcích.