Romská vlajka

Romská vlajka | foto: iDNES.cz

Romská vlajka rozhádala politiky, Liberec ji přesto před radnicí vyvěsí

  • 96
Poprvé v historii Liberce zavlaje před radnicí romská vlajka. Město ji nechá vyvěsit v sobotu, na kdy připadá Mezinárodní den Romů. Jenže toto rozhodnutí nenechalo v klidu politiky a část veřejnosti.

Zatímco náměstek primátora Ivan Langr (Změna pro Liberec) nápad vítá, primátor Tibor Batthyány (býv. ANO) se obává, že brzy by mohla před radnicí viset každý den jiná vlajka.

„Jsem proti tomu, systematicky. Od toho tady město není. To by se za chvíli mohlo stát nákupčím nejenom státní vlajky, ale i vlajek různých hnutí a organizací, a budeme vyvěšovat jednu vlajku za druhou,“ prohlásil primátor Batthyány. Hádky o vlajku na síti S návrhem vyvěšení vlajky přišel přípravný výbor Asociace Romů Libereckého kraje. A nápadu se ujal zmiňovaný náměstek primátora Ivan Langr.

„Veřejná správa by měla dávat směrem k veřejnosti pozitivní signály, jako je právě vyvěšení vlajky. A to ať už romské, nebo třeba tibetské. Je to v tomhle směru jakýsi signál, že město podporuje toleranci k menšinám,“ vysvětlil svůj postoj Langr.

Primátor: Vlajka má viset jen při protokolárních událostech

Debata mezi politiky se přesunula i na sociální sítě, kde se Liberečané zastávali buď jednoho, či druhého z aktérů.

„Není to o tom, že by mi vadili Romové. Mám za to, že vlajka má před radnicí viset v případě protokolární události, jako jsou například mezinárodní návštěvy. Ale ne na základě toho, že je každý den jiné posvícení nebo svátek nějaké organizace,“ reagoval primátor.

Ten již dříve kritizoval například i vyvěšení tibetské vlajky. V nadsázce ji připodobňoval k vlajce Islámského státu. Proti Tibetu ani proti Romům podle svých slov nic nemá. Podle něj je nejdůležitější, co veřejná správa pro menšiny nebo sociálně znevýhodněné opravdu dělá.

Vyvěšení vlajky nakonec odhlasovala rada města. Pro bylo všech pět radních za Změnu pro Liberec, tři radní zvolení původně za ANO se zdrželi, jeden radní nebyl přítomen.