Stavba rorýsí budky v Jablonci.

Stavba rorýsí budky v Jablonci. | foto: Krajský úřad Libereckého kraje

Rorýsi ztrácí azyl v panelácích, v Jablonci jim postavili unikátní věž

  • 5
Jako první v České republice vyrostla v areálu Základní školy Arbesova v Jablonci nad Nisou rorýsí věž, v níž se bude moci uhnízdit 48 párů těchto ptáků. V současné době se totiž zateplují paneláky, v nichž nacházeli tito ptáci místo k hnízdění.

Někde, například v Praze, řeší problém tím, že umisťují na zateplené domy malé budky, v Jablonci se rozhodli vytvořit podobná zařízení, která v západní Evropě slouží k tomuto účelu již několik let. S nápadem přišel Liberecký kraj, věž pro rorýse ho stála čtvrt milionu korun

"Například v Irsku, nebo v Anglii. Tam obchodní řetězce Tesco umisťují tyto věže na parkoviště nebo do svých billboardů. Další zemí, kde rorýsí věže staví, je Německo. V mnichovském olympijském areálu stojí věž, jejímž tvarem se nechali inspirovat tvůrci té jablonecké," říká Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické.

Místo pro hnízdní věž v Jablonci nad Nisou ochranáři a ornitologové pečlivě vybírali. Oblast u přehrady byla vytipovaná proto, že je zde populace rorýsů silná, a proto je možnost obsazení hnízdní věže vysoká.

Uzavřený areál základní školy vybrali ze dvou důvodů. Věž bude sloužit k ekologické výchově dětí a zároveň je zde menší pravděpodobnost, že ji vandalové zničí.

Bouda, která je usazena na vrcholku sloupu, je uvnitř rozdělená na osmačtyřicet hnízd velikosti 30 x 15 x 17 centimetrů.

"Jednotlivé kóje jsou tak velké, aby v nich mohli mladí rorýsi cvičit a posilovat. Oni mají jen jeden pokus. Když vyskočí z hnízda a nepodaří se jim první let, spadnou na zem a už nevzlétnou. Proto v hnízdech jakoby posilují prsní svaly. Když se jim první let podaří, okamžitě se vydávají s rodiči na cestu do jižní Afriky, kde normálně žijí. Je to typický rovníkový pták, který se k nám létá rozmnožovat," upozorňuje Lukáš Viktora.

Hnízdiště jsou v několika patrech kolem celé boudy. Uvnitř je volné místo, aby se mohla čistit. Zároveň je odtud možné pozorovat život v jednotlivých hnízdech, protože jejich zadní stěny jsou z plexiskla.

Kolik rorýsů se ve svém novém bydlišti na tři měsíce usadí a rozmnoží, budou ornitologové vědět až příští rok. Letošní nová populace i se svými rodiči již odletěla do Tanzanie a Jihoafrické republiky.