Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Brož/Hnutí Duha

Na Českolipsko přišla celá vlčí rodina. Testy ukázaly, že z Lužice

  • 9
Fotopasti na Českolipsku ukázaly, že sem nedorazil jen jeden vlk, jak se zdálo ještě v dubnu, ale rovnou celá vlčí rodina. Navíc se ukázalo, že jde o zvířata původem z Lužice, tedy Potvrdil to genetický rozbor jejich trusu, který provedli odborníci z Univerzity Karlovy a České zemědělské univerzity v Praze.

 Výkaly vědci porovnali s trusem vlků žijících ve střední Evropě a vlků žijících v Karpatech. Do analýzy zařadili také trus československého vlčáka a německého ovčáka, s nimiž bývají vlci často zaměňováni.

Fotopast v rezervaci Břehyně zachytila nedávno krásné mládě vlka.

„Jednoznačně se ukázalo, že to nejsou vlčáci nebo ovčáci, ani že je tu někdo vysadil, jak jsme občas slýchali. Jejich DNA je naprosto shodná s vlky žijícími v Lužici,“ zdůraznil Ladislav Pořízek, vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. 

V Lužici - tedy zhruba území mezi městy Budyšín, Chotěbuz a Zhořelec - dnes žije asi 150 vlků.  Je tedy pravděpodobné, že se jedná o zvířata, která přišla do Čech hledat nová teritoria. Že se jim u nás daří, dokládají stovky záběrů z fotopastí, které vlky na Českolipsku zachytily. Několik záběrů dokonce pořídili myslivci u hradu Bezděz. Tak blízko k lidem se vlci doposud nepřiblížili. 

Vlci půjdou hlouběji do Ralska

Vlčí trus

„Neočekávám, že se budou přesouvat až k Doksům. Spíše půjdou směrem do bývalého vojenského prostoru Ralsko, kde mají větší klid. Vlci mají své teritorium až sto kilometrů čtverečních, takže mě vůbec nepřekvapuje, že si udělali výlet asi deset kilometrů od Národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala, kde byli spatřeni poprvé,“ vysvětluje Pořízek. O vlcích v okolí Doks jsme psali zde.

Smečku vlků tvoří dospělý samec se samicí a dvě vlčata. Zpočátku se na fotopastech objevoval vlk samotář, později to bylo pět zvířat. Ochránci si myslí, že jedno z vlčat možná uhynulo. „Z toho, že už se pátý vlk neobjevuje na fotopastech, můžeme tohle usuzovat. Ale zároveň to nemusí nic znamenat,“ uvedl zoolog Zoolog z Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko Luboš Beran.

Českolipsko uživí deset vlků

Oblast Českolipska může vzhledem k vlčím nárokům na životní prostor dát domov maximálně deseti jedincům. Pokud by se tedy čtyřčlenná smečka rozmnožila i příští rok, budou si noví vlci hledat domov jinde.

Lidé z vlků mít strach nemusí. Případy napadení člověka vlkem jsou v historii naprosto ojedinělé a vlk se vždy setkání s člověkem vyhne. Zároveň mu ale lidská přítomnost nevadí, například v Horní Lužici žije několik smeček v okolí uhelných dolů a sousedství tepelné elektrárny.