Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šéf Jablotronu postaví technickou školu. Odborníků je nedostatek, říká

  18:00aktualizováno  18:00
Zakladatel a šéf úspěšné firmy Jablotron Dalibor Dědek zaplatil a nedávno otevřel domov pro seniory. Nyní se chce pustit do stavby vlastní technické školy. Odborníků v oboru je podle něho nedostatek. Tvrdí, že dříve bylo technické vzdělání považováno za daleko prestižnější.

Dalibor Dědek, spolumajitel holdingu Jablotron (29.9.2015). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Proč jste se s Jablotronem rozhodli, že budete mít svoji vlastní školu? Není lepší investovat peníze do nějaké technické školy stávající? Nebo nemáte důvěru v české školství?

Nemůžete investovat do žádné školy, která má jako zřizovatele stát. Vím to z vlastní praxe. Když chceme pro zdejší učiliště koupit mikroskop, tak ty peníze musíme dát jejímu zřizovateli a na co on je použije, my nemáme právo ovlivnit. V minulosti se nám například stalo, že jsme prostředky poskytli jednomu zřizovateli a on je použil na něco úplně jiného, než jsme chtěli. Takže jsme si řekli, že touto cestou už ne. Nicméně se školami po celé republice spolupracujeme, třeba již asi patnáct let školíme o zabezpečovací technice na středních školách.

Jaké bude zaměření chystané školy?
Oborů chceme více, ale dá se říci, že to bude střední odborná škola elektrotechnická a technické lyceum. Vše je to ale o jednání s příslušnými úřady, vše do sebe musí zapadat v rámci vzdělávacích programů.

V jaké je to nyní fázi?
Zatím to není ještě ani na papíře, první studie od projektantů a architektů se teprve kreslí. Mohu s jistotou říci, že příští školní rok školu ještě neotevřeme.

Hovoří se o tom hodně, ale opravdu tady je tak masivní nedostatek technicky vzdělaných absolventů, odborníků?
Evidentně. Když se zeptáte na stejnou otázku v jakékoliv průmyslové firmě, dozvíte se to samé. Za mého mládí bylo studium technických oborů daleko prestižnější, chodili tam studenti s daleko lepším známkovým průměrem. Dnes chtějí všichni studovat humanitní obory, školy ve velkém množství chrlí univerzální právníky, manažery, ekonomy. Je přeci jasné, že všichni nemohou najít uplatnění. Já vidím tu chybu už v rodinách. Každý, kdo umí alespoň základní počty, si přeci dokáže spočítat, že dobrý technik bude mít o dobře placenou práci v budoucnu stoprocentně postaráno. Jestli chce někdo pro svoje dítě zajistit dobrou budoucnost, ať jde jeho potomek studovat technickou školu.

Domov důchodců, teď škola, před tím třeba rekonstrukce prezidentské chaty v Jizerských horách. To jsou jedny z mnoha vašich projektů. Nedá mi to se nezeptat, zda se cítíte být filantropem? Vím, že jste v jednom rozhovoru uvedl, že vám tato nálepka nesedí a že to slovo zní moc nažehleně...
Mně se to slovo nelíbí. Jde o přístup k životu. Buď budeme neustále mrmlat, že bychom chtěli, aby to tu bylo jako ve Švýcarsku a čekat, až se stane zázrak, nebo něco uděláme sami od sebe. Není možné čekat, že naše společnost na tom bude lépe, že se objeví nějaký spasitel. Chceme-li žít v lepším světě, musíme pro to něco udělat sami, nečekat, že to udělá někdo jiný. Když jdete parkem a jsou tam rozházené odpadky a nelíbí se vám to, máte dvě možnosti - buď sepíšete petici a budete tlačit na město, aby to tam nechalo uklidit, a nebo se prostě sehnete a uklidíte to sami. Budete mít dobrý pocit, že jste udělal něco pro ostatní. Takže je jedno, jestli zvednu v parku papír, nebo z pozice majitele úspěšné firmy část peněz někomu, něčemu věnuji. Nevnímám se jako filantrop. V podstatě filantropem je každý zaměstnanec Jablotronu, protože mi umožňuje to, abychom takovéto věci mohli dělat. To jsou výsledky lidí z Jablotronu, ne moje. Bez nich by to nešlo. Když si vezmu, kolik úsilí to ty lidi muselo stát, tak by mi přišlo nemravné koupit si za to nějaké auto nebo letadlo. To, že si někdo uhněte velikánskou zlatou kuličku, ještě neznamená, že bude v životě šťastný.

Říkáte, že spasiteli musíme být každý tak trochu sami, chceme-li žít v lepším světě. Je vůbec možné toho „lepšího světa“ dosáhnout? Jste optimista?
Jsem. Spousta lidí si tohle už uvědomuje, dochází ke generační obměně. Už mizí ta generace zkažená komunismem, kde byli lidé zvyklí, že někdo rozhoduje za ně a oni jenom remcali. Každý čekal, že všechno zařídí někdo jiný. Strana a vláda byly ti špatní a lidé si na to zvykli. Naštěstí typické české mrmlání pomalu vymírá a nová generace už vše vidí jinak. Spatřuji to na svých dětech a jejich vrstevnících. Pochopili, že oni mají zodpovědnost za svůj život a nečekají, že někdo jiný bude řešit jejich problémy.

Trochu z vás cítím jistou naštvanost směrem k řízení státu, vládě, parlamentu. Je tomu tak?
Řeknu to takhle, když do vlády nastoupil Andrej Babiš, říkal, že by chtěl při řízení státu využít stejných principů jako při řízení firmy. Já bych mu velmi přál, aby se mu to povedlo, ale ono se to podařit nemůže. Vím, jak je těžké pro firmu najít dobré a kvalitní lidi, jak je k sobě sladit, aby šlo skutečně o akční tým. Politika nebo demokracie fungují na principu, že náhodný proces voleb tam semele dohromady lidi z nejrůznějšího spektra a ještě ke všemu to mají jenom na určitou dobu. Takže dávám za pravdu Darwinově teorii o rozvoji živočišných druhů. Ta nám dost dobře ukázala, že nefunguje žádný živý organismus, který by měl více hlav. Myslím si, že když se podíváme do vlády a parlamentu, tak je nám jasné, proč takovéto druhy nevznikly. (smích)

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Najdete na iDNES.cz