Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Možná kanceláře, možná hotel. Liberecký zámek má šanci na ožití

  16:20aktualizováno  16:20
Kanceláře, nebo hotelové pokoje? Možné jsou obě varianty. Šance, že liberecký zámek ožije, se každopádně zvýšila. Renesanční památka je od krachu Skloexportu v 90. letech bez využití. V roce 2007 ji koupila firma Ústí Development, aby ji vrátila zašlou slávu. Jenže přišla finanční krize a z plánů sešlo.

Liberecký zámek | foto: Jan Král, Magistrát města Liberce

Jeden ze spolumajitelů libereckého zámku, Nizozemec Peter Winkelman, vysvětluje v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES, jaké má jeho firma s památkou plány.

Nyní se firma spojila s libereckou radnicí a chce učinit druhý pokus na vzkříšení zámku. "Využití by se v budoucnu mohlo spojit i s vedle stojící galerií, která už brzy bude prázdná," říká Nizozemec Peter Winkelman, jeden z majitelů firmy Ústí Development.

Čím se vlastně společnost Ústí Development zabývá?
Žijeme z nákupu a správy budov. Jak už název napovídá, většinu jich vlastníme v Ústí nad Labem. Tam máme několik obchodů, kanceláří a bytů. Patří nám ale třeba i jedna budova na náměstí v Jablonci nad Nisou.

Spolumajitel libereckého zámku Peter Winkelman.

Spolumajitel libereckého zámku Peter Winkelman.

Proč vaše firma koupila zámek?
Bylo to z čistě obchodních důvodů. Nakupovali jsme tehdy další prostory a liberecký zámek byl zrovna na prodej. Považovali jsme ho za zajímavou příležitost v dobré lokalitě s potenciálem rozvoje. Historické budovy normálně nekupujeme, toto byla výjimka vzhledem k tomu, že je nedávno rekonstruovaná a kolaudovaná pro komerční účely.

Měli jste tehdy vizi, co ze zámku uděláte?
Uvažovali jsme o hotelu a kongresovém centru, které by spolupracovaly. Od architekta jsme měli zpracovanou předběžnou studii a zkoumali jsme také možnosti návratnosti investice, aby se nám nákup ekonomicky vyplatil.

Proč jste tedy v zámku hotel nakonec nezřídili?
Když jsme zámek v roce 2007 koupili, česká ekonomika i Liberec vzkvétaly. Ve městě byl slušný obchodní obrat i velký počet turistů. Na konci roku 2008 ale na Česko včetně Liberce dopadla finanční krize. Proto jsme přeměnu zámku v hotel a kongresové centrum dočasně pozastavili. Teď se ale situace mění. Vypadá to, že krize se chýlí ke konci a možná by se výstavba hotelu a kongresového centra znovu vyplatila.

Nedávno vyšla zpráva, že chcete na budoucím využití spolupracovat s libereckou radnicí. Prozradíte své plány?
Máme přibližnou vizi, co bychom ze zámku chtěli udělat, ale konkrétní obrysy ještě nemá. Společně se zastupiteli Liberce nás napadlo prostory pronajmout zájemcům. Můžou to být různé regionální, ale i mezinárodní instituce. Právě s jejich hledáním nám pomůže magistrát. Finančně se podílet nebude. S městem spolupracujeme také proto, že vlastní budovu vedle stojící galerie, která se zanedlouho vyprázdní. Mohli bychom tedy do našich plánů zahrnout i ji a v budoucnu by mohla najít využití spolu se zámkem.

Jsou už potenciální zájemci o pronajmutí zámku?
Proběhly nějaké předběžné rozhovory, ale určitě nemůžu říct, že bychom se s někým dohodli konkrétněji.

Bude nutné zámek rekonstruovat?
Stav budovy je velmi dobrý. Ale samozřejmě záleží na tom, jak se bude v budoucnu využívat. Pokud by sloužila jako hotel, což stále úplně vyloučené není, přestavbě se nevyhne. Určitě ale chceme zachovat její historickou hodnotu.

Fotogalerie

Osmadvacátého října bude na zámku den otevřených dveří. Dostanou se návštěvníci do všech prostor nebo jen do části?
Den otevřených dveří pořádá magistrát. My jim po dohodě zámek zpřístupníme a oni zajistí veškerou organizaci a bezpečnost. Mám dojem, že přístupné budou pouze nejzajímavější části, kterými je památkově chráněná kaple a věž s krásným výhledem na město a okolí. Ostatní prostory nejsou až tak historicky zajímavé, aby se v nich dělala prohlídka.

Plánujete do budoucna, že by alespoň část byla přístupná veřejnosti?
My sami jsme soukromá organizace a jako taková určitě žádné prohlídky zámku pořádat nebudeme. Ale záleží na budoucím využití zámku.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Rtuť zamořila půdu v Železném Brodě. Průmyslový areál půjde k zemi

Černá skládka stavební suti u Rádla na Jablonecku.

V Železném Brodě začaly přípravné práce na demolici areálu bývalé firmy Exatherm nedaleko autobusového nádraží....

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Najdete na iDNES.cz