Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Možná kanceláře, možná hotel. Liberecký zámek má šanci na ožití

  16:20aktualizováno  16:20
Kanceláře, nebo hotelové pokoje? Možné jsou obě varianty. Šance, že liberecký zámek ožije, se každopádně zvýšila. Renesanční památka je od krachu Skloexportu v 90. letech bez využití. V roce 2007 ji koupila firma Ústí Development, aby ji vrátila zašlou slávu. Jenže přišla finanční krize a z plánů sešlo.

Liberecký zámek | foto: Jan Král, Magistrát města Liberce

Jeden ze spolumajitelů libereckého zámku, Nizozemec Peter Winkelman, vysvětluje v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES, jaké má jeho firma s památkou plány.

Nyní se firma spojila s libereckou radnicí a chce učinit druhý pokus na vzkříšení zámku. "Využití by se v budoucnu mohlo spojit i s vedle stojící galerií, která už brzy bude prázdná," říká Nizozemec Peter Winkelman, jeden z majitelů firmy Ústí Development.

Čím se vlastně společnost Ústí Development zabývá?
Žijeme z nákupu a správy budov. Jak už název napovídá, většinu jich vlastníme v Ústí nad Labem. Tam máme několik obchodů, kanceláří a bytů. Patří nám ale třeba i jedna budova na náměstí v Jablonci nad Nisou.

Spolumajitel libereckého zámku Peter Winkelman.

Spolumajitel libereckého zámku Peter Winkelman.

Proč vaše firma koupila zámek?
Bylo to z čistě obchodních důvodů. Nakupovali jsme tehdy další prostory a liberecký zámek byl zrovna na prodej. Považovali jsme ho za zajímavou příležitost v dobré lokalitě s potenciálem rozvoje. Historické budovy normálně nekupujeme, toto byla výjimka vzhledem k tomu, že je nedávno rekonstruovaná a kolaudovaná pro komerční účely.

Měli jste tehdy vizi, co ze zámku uděláte?
Uvažovali jsme o hotelu a kongresovém centru, které by spolupracovaly. Od architekta jsme měli zpracovanou předběžnou studii a zkoumali jsme také možnosti návratnosti investice, aby se nám nákup ekonomicky vyplatil.

Proč jste tedy v zámku hotel nakonec nezřídili?
Když jsme zámek v roce 2007 koupili, česká ekonomika i Liberec vzkvétaly. Ve městě byl slušný obchodní obrat i velký počet turistů. Na konci roku 2008 ale na Česko včetně Liberce dopadla finanční krize. Proto jsme přeměnu zámku v hotel a kongresové centrum dočasně pozastavili. Teď se ale situace mění. Vypadá to, že krize se chýlí ke konci a možná by se výstavba hotelu a kongresového centra znovu vyplatila.

Nedávno vyšla zpráva, že chcete na budoucím využití spolupracovat s libereckou radnicí. Prozradíte své plány?
Máme přibližnou vizi, co bychom ze zámku chtěli udělat, ale konkrétní obrysy ještě nemá. Společně se zastupiteli Liberce nás napadlo prostory pronajmout zájemcům. Můžou to být různé regionální, ale i mezinárodní instituce. Právě s jejich hledáním nám pomůže magistrát. Finančně se podílet nebude. S městem spolupracujeme také proto, že vlastní budovu vedle stojící galerie, která se zanedlouho vyprázdní. Mohli bychom tedy do našich plánů zahrnout i ji a v budoucnu by mohla najít využití spolu se zámkem.

Jsou už potenciální zájemci o pronajmutí zámku?
Proběhly nějaké předběžné rozhovory, ale určitě nemůžu říct, že bychom se s někým dohodli konkrétněji.

Bude nutné zámek rekonstruovat?
Stav budovy je velmi dobrý. Ale samozřejmě záleží na tom, jak se bude v budoucnu využívat. Pokud by sloužila jako hotel, což stále úplně vyloučené není, přestavbě se nevyhne. Určitě ale chceme zachovat její historickou hodnotu.

Fotogalerie

Osmadvacátého října bude na zámku den otevřených dveří. Dostanou se návštěvníci do všech prostor nebo jen do části?
Den otevřených dveří pořádá magistrát. My jim po dohodě zámek zpřístupníme a oni zajistí veškerou organizaci a bezpečnost. Mám dojem, že přístupné budou pouze nejzajímavější části, kterými je památkově chráněná kaple a věž s krásným výhledem na město a okolí. Ostatní prostory nejsou až tak historicky zajímavé, aby se v nich dělala prohlídka.

Plánujete do budoucna, že by alespoň část byla přístupná veřejnosti?
My sami jsme soukromá organizace a jako taková určitě žádné prohlídky zámku pořádat nebudeme. Ale záleží na budoucím využití zámku.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Grafton Recruitment Praha
MONTÁŽNÍ DĚLNÍK - od 22 300 Kč

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 500 Kč

Najdete na iDNES.cz