Pojišťovny by neměly škrtat od stolu, míní šéf jablonecké nemocnice

  9:21aktualizováno  9:21
Pojišťovna už nepočítá s internou v tanvaldské nemocnici. V případě jejího zániku by se péče o akutní pacienty ujala jablonecká nemocnice. "Třeba na chirurgii už však kapacity nejsou. Asi bychom nebyli schopni převzít veškerou péči o pacienty," upozornil ředitel nemocnice v Jablonci Vít Němeček.

Jablonecké nemocnici šéfuje Vít Němeček. "Veškerou péči o pacienty z Tanvaldu převzít nemůžeme," říká. | foto: MF DNES

Pojišťovny by se měly víc bavit s nemocnicemi i s krajem, tvrdí šéf jablonecké nemocnice. Podle něj je postupný útlum menších nemocnic v pořádku, ale nesmí se řešit centrálně, od stolu.

Pojďme si říci na rovinu. Co si vy osobně myslíte o plánech pojišťoven, které chtějí do tří let zrušit v republice kolem šesti tisíc lůžek v nemocnicích?
Nějaká změna je určitě potřeba, jelikož síť nemocnic není optimální. Některých kapacit je zkrátka hodně. V kraji už se některá oddělení zrušila, vzpomeňme třeba pediatrii a porodnici ve Frýdlantu, ORL v Semilech či lůžkovou chirurgii v Tanvaldu. Zdravotní péče se postupně soustředí do středních a větších nemocnic.

Nemocnice Jablonec nad Nisou

Nemocnice byla otevřena 5. března 1875 na místě dnešního Gymnázia U Balvanu. V areálu, kde se nachází dodnes, byla zprovozněna jako Všeobecná okresní nemocnice v roce 1893. Od května 1990 probíhá celková přestavba nemocnice, na základní kámen poklepal v červnu 1990 bývalý prezident Václav Havel. Nemocnice poskytuje široké spektrum zdravotnických služeb v 16 oborech. V současné době má 310 akutních lůžek a 67 lůžek následné péče. O pacienty se stará 109 lékařů, 370 sester a další nelékařští pracovníci. Celkem má jablonecká nemocnice 687 zaměstnanců. V roce 2011 tu bylo hospitalizováno 14 920 pacientů s průměrnou ošetřovací dobou 6,7 dnů. Dále bylo provedeno zhruba 6 700 operačních výkonů a narodilo se 1 327 dětí. zdroj: www.nemjbc.cz

Je to správně?
Má to svoji logiku. Vybavení nemocnic je nesmírně drahé a nemůžete mít dobře vybavenou nemocnici v každém městě. Plus aby lékaři a sestřičky dělali dobře svoji práci, musí udělat určitý počet výkonů a nemohou je dělat třeba jen jednou ročně. Pak to děláte méně kvalitně.

Dobře. Ale zaznívají hlasy, že rušení lůžek může být pro některé nemocnice, třeba právě pro zmíněný Tanvald, do budoucna likvidační. S tím souhlasíte?
Něco jiného je způsob, jakým se to omezení péče děje. Nám se ne zcela líbí, jakým způsobem to pojišťovny provádějí. Vypadá to, že si někdo u stolu vezme excelovské tabulky, zjistí si, kde je kolik chirurgických lůžek, interních, kde je oční, ortopedie a tak dále a pak to porovná s nějakou průměrnou hodnotou a řekne tady to škrtneme, omezíme. Tenhle centrální systém, který něco násilím roubuje a nekouká se na realitu, je špatně. Nemůže se někde centrálně říci, tady na Liberecku zrušíme tisíc lůžek a je to. Už se tam nepromítají širší souvislosti, návaznosti na jednotlivá oddělení a podobně.

Co by bylo tedy optimálním řešením?
Není nutné, aby byla nemocnice v každém menším městě. Jak už jsem zmínil, nedá se to ani technicky zabezpečit, vybavit, sehnat dostatek kvalitních a zkušených lidí. Optimální by bylo, aby se pojišťovny více bavily s konkrétními nemocnicemi a také s krajem, který je určitým způsobem garantem a měl by mít zájem na tom, aby struktura té péče byla co nejlepší. Už tu nějaká jednání loni byla, ale ten výstup se tam vůbec nepromítl. Kraj nebyl silným oponentem vůči pojišťovnám.

Pokud tedy dojde k omezení lůžek v Tanvaldu, je asi logické, že část pacientů přejde do vaší nemocnice. Nebojíte se této situace? Je vůbec schopná nemocnice tyto pacienty pojmout?
Nás se třeba velice dotklo, když byla na konci loňského roku zrušena lůžková chirurgie v Tanvaldu. Pocítili jsme to významně, jelikož velká část pacientů přešla k nám. Naráželo to na naše kapacity a chirurgie byla docela zahlcená. Stávalo se, že jsme museli odkládat některé operační výkony, protože nebylo místo na operačním sále či na jednotce intenzivní péče. Byl a ještě je to určitý problém a musí si to sednout. Když se budeme bavit konkrétně o Tanvaldu, tak bychom asi nebyli schopni převzít veškerou péči o interní pacienty. Takže je otázka, jestli by tam interna v nějakém rozsahu neměla zůstat. Takhle bychom se měli právě bavit s krajem a pojišťovnami.

V dokumentu pojišťovny, který má MF DNES k dispozici, stojí, že ve vaší nemocnici by mělo dojít ke změně struktury. Co si mám pod tím představit?
Snížení lůžek na některých odděleních. Třeba nám Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhovala, abychom měli místo části chirurgických lůžek lůžka jednodenní chirurgie. To ale pro nás není při této zátěži přijatelné, když jen tak tak zvládáme průchodnost pacientů. Určitě tyto kapacity nemůžeme snižovat.

Takže byste je naopak potřebovali zvýšit.
Ano, ale to nám nikdo nenasmlouvá.

Jestli tomu rozumím, tak menší nemocnice jako je Tanvald nebo Turnov by šly cestou jakýchsi sanatorií?
Tyto nemocnice by se mohly zaměřovat na tu následnou péči. Je tu spousta chronicky a dlouhodobě nemocných pacientů s cukrovkou, nemocemi srdce či plic. Někdy tito pacienti potřebují krátkodobou hospitalizaci, což nemusí být tak náročné výkony a mohou to technicky i personálně zvládnout ty menší nemocnice. To oni umějí a dělají to dobře. V sousedním Rakousku je taky spousta menších nemocnic. Je tu ale ještě jeden bod a to jsou fakultní nemocnice.

V České republice je 11 fakultních nemocnic. Narážíte na to, že je to luxus?
Je to obrovské číslo a bude nutné sáhnout i tam. Jenom v Praze je pět fakultních nemocnic. Fakultní nemocnice by se měly zaměřovat především na špičkové výkony jako jsou transplantace, neurochirurgie nebo kardiochirurgie. Ministr Heger plánuje zrušit statut dvou fakultních nemocnic, a to Thomayerovy a Na Bulovce, což je správný krok, ale je otázkou, zda se to podaří dotáhnout do konce.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

V Liberci hořel zanedbaný dům, pro obyvatele přijel evakuační autobus

Požár domu ve Vojanově ulici

Zanedbaný dům v liberecké Vojanově ulici zachvátily ve středu ráno plameny. Hasiči z něj evakuovali jedenáct lidí,...

VIDEO: V liberecké zoo se poprvé v historii narodila dvě lvíčata

Mláďata lva berberského v liberecké zoo se mají čile k světu,

V přírodě už je zcela vyhubený, o to větší radost teď v liberecké zoologické zahradě mají. Minulý týden tu přišla na...

Najdete na iDNES.cz