Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Končí tu i vrazi a ti potřebují řád, říká exředitel ústavu v Chrastavě

  10:25aktualizováno  10:25
Zdeněk Pelda byl ředitelem chrastavského výchovného ústavu 26 let. Za tu dobu v něm zažil leccos, třeba i dvě desítky vrahů. Když odešel v roce 2010 do důchodu, převzala po něm štafetu jeho tehdejší zástupkyně Markéta Sochorová. Ta minulý týden na svou funkci rezignovala. Pelda míní, že je to škoda.

„Polepšovny nejsou sice vězením, ale musí mít pevný řád,“ říká Zdeněk Pelda. | foto: Ota BartovskýMF DNES

Podle veřejného ochránce práv i ministerstva školství prý docházelo v ústavu k porušování práv chovanců. „Myslím, že se tam rozhodně žádné šílenosti nedějí,“ říká ale bývalý ředitel.

Jak se na celou kauzu díváte vy? V ústavu jste působil řadu let.
Mrzí mě to. Víte, dochází tam k velkému střetu názoru na výchovu těchto dětí a toho, jak uřídit společnost, kde jsou opravdu ty nejproblémovější. Od vás se pak očekává, že to nějak zvládnete. A to je velmi složité a vyžaduje to zvláštní podmínky. Protože tohle jsou zvláštní chlapci, určitým způsobem morálně rozvrácení. A není tajemstvím, že paní ombudsmanka Šabatová, ještě coby zástupkyně veřejného ochránce práv, vyvíjela vůči ústavu velký tlak.

Kritizovala skoro všechno. Jenže já myslím, že nám se podařilo v Chrastavě vytvořit systém, který je na jednu stranu motivující, a na druhou represivní, ale rozumně. A funguje to. Polepšovny nejsou sice vězením, ale musí mít pevný řád. To je přeci stejné, jako když budeme všem dávat sociální dávky, ale nic po nich nebudeme chtít. Tak k čemu to pak povede. Nejvíce dětem pomůžete, když jim dáte nutnost na sobě pracovat. Ustupování je cesta do pekel a doplácí na to celá společnost.

Ministerstvo i úřad ombudsmanky ale tvrdí, že zásadní nedostatky se týkají zejména neadekvátního systému hodnocení dětí. Chlapci mají velmi omezenou možnost samostatného pohybu, jsou omezováni v jídle, v možnosti styku s rodiči a sourozenci nebo jsou jim proti jejich vůli stříhány vlasy.
Vzhledem k tomu složení dětí jsme museli vymyslet jasný a motivační systém pravidel a povinností. A já si myslím, že ústav byl sice veden pevnou rukou, ale rozumně. A točit se na tom, jestli dostali na oběd přidáno nebo ne? Podívejte, máte normu jídla a tu dostanete, na tu máte právo a to nikdo nezpochybňuje. Ale na to si přidat už žádné právo není. Správně mají kuchařky vydat přesnou normu a zbytek má jít někam do šrotu, ani to nemá dostat někdo jiný. Jenže tady se z toho udělá aféra. A že jim je bráněno ve styku s rodiči? O tom velmi pochybuju, navíc v mnoha případech byly z rodiny odebráni a někteří kluci mě kolikrát i žádali, aby domů jezdit nemuseli. A říkat, že dítě nemohlo k doktorovi? Za to bych žaloval. To se prostě stát nemůže.

Navíc je v ústavu přítomna zdravotní sestra, kterou mimochodem nedávno jeden z chovanců napadl, když mu nesla léky. Ale tím se nikdo nezabývá. V Chrastavě platilo a myslím, že stále platí, že každý případ musíte posuzovat individuálně. Jenže problém je ten, že náhled na to, co jsou práva a povinnosti, je pro speciálního pedagoga jiný, než pro psychologa či etopeda. A k tomuto názorovému střetu došlo zřejmě i v ústavu v Chrastavě.

Věříte dnes již bývalé ředitelce?
Rozhodně si myslím, že se tam žádné šílenosti neděly. A podle mě neměla paní Sochorová rezignovat, ale měla ten tlak vydržet. I když ji samozřejmě i chápu. Je nešťastné, když z řad zaměstnanců není souhra s tím, jak systém funguje, zvláště, když tam jsou krátce a snaží se prosazovat svoji linii. Nechápu, proč to psycholožka a etopedka neřešily napřed s ředitelkou, než aby si začaly stěžovat a kritizovat systém za jejími zády.

Přibližte, prosím, o jaké děti v ústavu jde?
No, nesmíme si je představovat jako chudáčky záškoláky. Kdepak, končí tady často kluci, kteří mají za sebou trestnou činnost, s níž začali už v dětském věku. Jsou agresivní, psychicky narušení, velmi brzo začínají kouřit cigarety, brát drogy, kradou.

Za těch 26 let, co jsem byl ředitelem, mi rukama prošlo dvacet vrahů, mimo jiné i Dominik, který tehdy brutálně ubil jednu vychovatelku a druhou těžce zranil. Ke každému z těch kluků se ale snažíme přistupovat individuálně. A u každého je pokrok už jenom to, že je tady, že dodržuje životosprávu, nedostane se k drogám, je vzděláván, má přiměřený jídelníček, chodí včas spát a nefláká se po nocích. Dáme jim nějaká pravidla života, která nikdy neměli.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Muže z Křižan zasypala kukuřice, na místě zemřel

Geneticky upravená kukuřice

Kukuřičná siláž zasypala ve středu v podvečer muže, který v Křižanech na Liberecku pracoval v bioplynové stanici....

Zachraňuje životy i majetek. Hasiči prosí Turnov o termokameru

Hasiči jsou díky termokameře schopni se lépe orientovat a vidět i to, co by...

Ztíženou práci mají městští hasiči v Turnově. Chybí jim totiž termokamera, která urychluje záchranné práce. U akcí, kdy...

Policista pomáhal dealerce drog, od soudu odešel s podmínkou

(Ilustrační snímek)

Jako policista pomáhal podle spisu dealerce drog, prozradil chystaný zátah proti výrobcům drog, prodával pašované...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz