Dělníci likvidují plochu určenou pro plážový volejbal. Místo ní zde vyroste

Dělníci likvidují plochu určenou pro plážový volejbal. Místo ní zde vyroste nový plavecký bazén. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Rozpadla se kvůli němu koalice v Liberci, nyní se bazén začal stavět

  • 11
Stavba nového bazénu, která byla jednou z příčin rozpadu liberecké koalice, začala. Kontroverzní pětadvacetimetrový bazén bude stát hned vedle stávajícího a postaví jej společnost Syner, která ve veřejné soutěži zvítězila s nejnižší nabídkovou cenou.

Dostavba bazénu bude stát 147 milionů korun. Projekt z 85 procent financují evropské fondy, zbytek zaplatí město. Opozice ale varuje, že se stavba může městu prodražit. Zvažuje i podnět k Evropské komisi. Od počátku navíc tvrdila, že výběrové řízení bylo výhodné jen pro úzký okruh stavebních firem.

Nový bazén

První plavci se do bazénu podívají za rok. Bazén bude mít šest drah a variabilní výšku hladiny pro výuku dětí všech věkových skupin.

Ve speciální potápěčské věži budou moci trénovat potápěči, záchranáři nebo policisté. Bazén bude bezbariérový.

Návštěvník se na jednu vstupenku dostane do obou bazénů. Mezi oběma bazény se plánuje slaný bazének se vzduchovými masážními lehátky. Dostanou se do něj i handicapovaní lidé.

V bazénu bude také nová nerezová skluzavka a parní i finská suchá sauna.

"Náš názor se nezměnil. Vidíme v tom také pořád velká rizika pro město. V situaci, kdy má město jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, to nepovažujeme za šťastný krok a je to vyhazování peněz. Jedno z rizik je, že se stavba výrazně prodraží," obává se Jaromír Baxa, liberecký zastupitel za Změnu pro Liberec a odvolaný náměstek primátora pro ekonomiku.

Jeho stranický kolega a později odvolaný liberecký primátor Jan Korytář odmítl tuto zakázku spolu s tou na opravu libereckých lázní podepsat (více zde). Udělalo to až nové vedení města.

"Jsem přesvědčen o tom, že pokud by se udělalo nové výběrové řízení, klesla by cena. Regionální rada nám navíc odpověděla, že harmonogramy čerpání peněz je možné měnit. Domnívám se, že město účelově tvrdilo, že to možné není a s podpisem se musí spěchat," řekl Korytář.

Město bazén potřebuje

Stávající ekonomický náměstek Jiří Šolc tvrdí, že bazén město potřebovalo. "Za tři, čtyři roky budou školy plné dětí, které se budou muset učit plavat. Kdybychom neudělali nic, nebudou mít kde," odpověděl Šolc.

"Město by také muselo investovat do oprav stávajících školních bazénů, bylo by to mnohem dražší než stavba jednoho nového, navíc placeného z dotace. I provoz nového bazénu bude ekonomičtější," vypočítal náměstek výhody rozjeté stavby.

Ve městě zatím fungují tři školní bazény. Technický stav minimálně jednoho je takový, že je jeho další provozování nejisté. Bazén ve škole Švermova muselo město dokonce pro jeho havarijní stav před časem uzavřít.

Nebezpečí, že se stavba výrazně prodraží, si prý město pohlídá. Smlouva řeší postup víceprací. "Riziko prodražení je u každé stavby, ale udělali jsme všechno pro to, abychom ho minimalizovali. Kontrolních dnů se bude účastnit nově zřízená komise pro veřejné zakázky, docházet tam bude ještě náš člověk od investic," ubezpečil náměstek Šolc.

Stavba se návštěvníků nedotkne

Dostavba prý bude respektovat architekturu současného plaveckého bazénu. "Snažili jsme se dodržet původní architekturu velkých prosklených ploch a obkladu trapézovým plechem. Přístavba je také z větší části prosklená, také jsme použili obklad plechem, aby obě stavby souzněly," přiblížil Michal Tomášek, hlavní projektant ze společnosti AS Project CZ.

"Lidi, kteří k nám chodí s dětmi, se věčně nemohou dostat k nám do bazénu, protože je tam pořád plavecký výcvik. Výrazně se stále zmenšuje kapacita, nový bazén je potřeba," řekl ředitel bazénu Jan Švec.

Stavba se návštěvníků nedotkne, k propojení obou areálů dojde příští rok během pravidelné odstávky. Technologie bude mít bazén vlastní, návštěvníci ale projdou přes jednu pokladnu, oba bazény budou mít společné sociální zařízení nebo šatny. Cena za vstupné zůstane podle Švece stejná.