Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozšíření polského dolu sebere Čechům v pohraničí vodu, tvrdí experti

  12:30aktualizováno  12:30
Plánované rozšíření hnědouhelného polského dolu Turów směrem k českým hranicím děsí obyvatele Hrádecka a Frýdlantska a v klidu nenechává ani odborníky. Hrozí totiž ztráta podzemní vody. To nyní potvrdila i rozsáhlá studie.

Elektrárna Turów kousek od českých hranic. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Studii nechala vypracovat Frýdlantská vodárenská společnost, která je dodavatelem vody pro tuto oblast. Na stole má výsledky, které popsaly předpokládané problémy a navrhovaná řešení. Protiopatření vyjdou na stovky milionů korun, které ale postižené obce nemají.

Studie, která se stane důležitou součástí pro jednání s krajským úřadem, ministerstvy, vládou a především polskou stranou, má dvě varianty. Polská strana totiž stále nedodala podklady o rozsahu plánovaného rozšíření. Známý není ani údaj, jestli dojde také k prohloubení dolu. Povrchový důl Turów se nyní rozkládá na ploše 45 kilometrů čtverečních.

„Obě informace jsou přitom klíčové v otázce vlivu dolu na vody na českém území,“ podotkl ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar. Proto studie nepřináší jen jeden možný scénář, ale hned dva. Hovoří o nich jako o zatěžovacím stavu I. a zatěžovacím stavu II. Liší se velikostí postiženého území.

Mírnější varianta počítá s opatřeními, která předběžně vycházejí na 596 milionů korun bez DPH. Ve verzi, která by postihla větší území, je částka 909 milionů.

Náklady nesmí platit lidé z Frýdlantska, říká společnost

„Zastáváme názor, že tyto náklady nesmí zaplatit lidé z Frýdlantska. Budeme ve spolupráci s městem Frýdlant jako s obcí s rozšířenou působností, mikroregionem Frýdlantsko i Libereckým krajem po naší vládě tvrdě požadovat, aby přijala vládní program, ze kterého budou tato opatření financována,“ upozornil ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar.

„Bude právě až na vládě, aby peníze požadovala a také dokázala získat od polské strany,“ dodal Olyšar.

V souvislosti se zatěžovacím stavem I. studie uvažuje o výpadku zdrojů pitné vody v obcích, které leží v těsné blízkosti povrchového dolu. V Dětřichově, Kunraticích, Heřmanicích, Višňové a v Černousích.

V oblasti by podle propočtů za 20 let chybělo mimo vody ze studní i 14 litrů vody za sekundu pro obyvatele napojené na veřejný vodovod.

Závěry studie jsou hrozivé, říká starosta

Aby k tomu nedošlo, navrhuje studie například nezbytnou rekonstrukci úpraven vody ve Frýdlantu a v Bílém Potoce, doplnění vodojemů pro zásobu vody na Údolí a v Libverdě, připojení vodovodu Bulovka a Dětřichov na úpravnu vody Frýdlant a především vybudování centrálního dispečinku, který zajistí spolehlivé řízení a provoz vodovodu.

Zatěžovací stav II. počítá s mnohem těžšími dopady. Rozšíření dolu pak dolehne na území Frýdlantu, Pertoltic, Habartic a západní části území obce Bulovka – Arnoltice. Tato varianta by pak znamenala omezení hlavního zdroje vody pro Frýdlant a vodovody Bulovka a Dětřichov – úpravny vody Frýdlant.

Hlavní roli v zásobení regionu vodou by pak převzala úpravna vody Bílý Potok, která by musela projít rekonstrukcí spojenou s navýšením výkonu. Potřeba by pak patrně byla výstavby přivaděče z některé vodní nádrže.

Jak zdůraznil starosta Frýdlantu Dan Ramzer, závěry studie jsou hrozivé a je potřeba to řešit. Na Bílém potoce je potřeba provést rekonstrukci dožívající úpravny vody, která dnes zásobuje vodou zhruba deset obcí. Koncem roku už Frýdlantská vodárenská společnost zažádala o evropskou dotaci na projekt, který vyjde na 217 milionů korun. Bez těchto peněz nejsou schopni sami rekonstrukci udělat.

„Jeho spolufinancování nás přijde na osmdesát milionů korun. Jako město je v rozpočtu nemáme, dáme dohromady zhruba polovinu, zbytek musíme sehnat někde jinde, třeba z některého vládního programu,“ zmínil starosta Frýdlanttu Ramzer.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz