Mamutí důl v polském Turówě leží jen kousek od českých hranic.

Mamutí důl v polském Turówě leží jen kousek od českých hranic. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Rozšíření polského dolu Turów bere pohraničí vodu. Obcím pomůže kraj

  • 9
Liberecký kraj pošle prvních 6,5 milionu korun pohraničním obcím, na které dopadá těžba v Turówě. Obří polský hnědouhelný důl totiž bere vodu lidem na české straně hranice. Peníze jsou určené na přípravu tří projektů, které mají zajistit dostatek pitné vody.

Už v minulosti se stalo, že kvůli čerpání důlních vod v Turówě radikálně poklesly hladiny spodní vody na přilehlém území.

„Ovlivnění českého území těžební činností v dole Turów se netýká jen poklesů hladiny podzemní vody, ale celého vodního režimu. Včetně poklesu průtoku některých povrchových toků,“ vysvětlil Josef Jadrný, náměstek hejtmana životní prostředí a zemědělství.

Kvůli hrozbě se kraj rozhodl podpořit přípravu projektů, které mají zajistit hlavně zásobování pitnou vodou. Projekty počítají s dobudováním vodovodů ve Václavicích u Hrádku nad Nisou a do Horního Vítkova u Chrastavy, na vodovod by měly napojit také Bulovku a Dětřichov na Frýdlantsku. Dojít by mělo k posílení současné vodovodní sítě na Frýdlantsku.

Kraj chce získat peníze z ministerstva

Podle Jadrného jde o akce za 230 milionů korun. Liberecký kraj není schopen takovu částku ze svého rozpočtu vydat. Hejtman Půta a náměstek Jadrný proto budou jednat na ministerstvech životního prostředí a zemědělství o potřebných dotacích.

„Ministerstvo budeme přesvědčovat o tom, že by bylo vhodné vytvořit v jeho rozpočtu nějakou položku na řešení této mimořádné situace,“ zmínil hejtman Martin Půta. „Je to mimořádný stav a myslím, že by měl stát peníze potom vymáhat po vlastníkovi těžební společnosti v Turówě, tedy po polském státu,“ je přesvědčen hejtman.

Na ministerstvu životního prostředí už proběhlo první setkání česko-polské expertní skupiny, která bude řešit dopady rozšíření Turówa a technická opatření proti ztrátě vody na české straně. Česká strana rovněž obdržela systém dat o plánovaném rozšíření dolu.

„Teď se zpracovávají. Ministerstvo životního prostředí se zavázalo, že do konce roku vypracuje velkou genenerální studii, která bude podkladem pro další kroky,“ nastínil náměstek Jadrný.

Hnědouhelný důl v polské Bogatyni zásobuje uhlím sousední tepelnou elektrárnu. Uhlí se má těžit až do roku 2044.

Čeští odborníci počítají s variantou, že důl se může prohloubit až o 80 metrů. To by mělo fatální dopad na spodní vodu a dolehlo by to na obyvatele Hrádecka a Frýdlantska.

Pokud by se naplnily černé scénáře, opatření, která mají zajistit zásobování českých obyvatel pitnou vodou, by stála přes dvě miliardy korun. Studie mimo jiné hovoří o nutnosti přivedení vody z druhé strany Jizerských hor. Do oblasti Hrádku a Chrastavy by se zase musela přivést voda z libereckého vodovodu.