Josef Horinka u Ruské vily.

Josef Horinka u Ruské vily. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Ruskou vilu v Hrádku čekají luxusní časy, poslouží noblesnímu bydlení

  • 0
Z omítky opadávají ozdoby a střecha tiše touží po pokrývači. Zakrátko bude ale vše jinak. Novorenesanční Ruskou vilu v Hrádku nad Nisou, stavbu z přelomu devatenáctého a dvacátého století, čeká doslova luxusní budoucnost - vznikne v ní osm nájemních bytů.

„Rekonstrukci hradíme částečně z prostředků města a z větší části z bankovního úvěru, který se bude splácet z vybraného nájemného po dobu třiadvaceti let,“ objasnil starosta Hrádku Josef Horinka. „Nechtěl jsem ve vile mít žádné sociální bydlení, ale vybudovat z ní náš městský reprezentativní dům.“ Hotovo by mělo být do konce letošního roku.

O původu názvu domu se vedou v Hrádku polemiky. „Nedobrali jsme se jednoznačného závěru. Jedni říkají, že se vile říká Ruská podle rudé barvy režných cihel, z nichž je postavena. Jiní zase míní, že když po válce Evropou táhly sem a tam různé národy, tak tady v té vile bydleli Rusové. Kde je ale pravda, nikdo neví,“ prozradil Horinka.

Rekonstrukcí prochází i restaurace

Rekonstrukcí prochází i objekt restaurace, která byla oblíbeným cílem Hrádečanů již za rakouského mocnářství. Tehdy nesla dobově příznačný název Gasthof zum Kaiser von Österreich; dnes je známá pod názvem Beseda. Na její střechu se má po mnoha desetiletích vrátit původní krytina.

„Chci být optimista a věřím, že naše žádost o dotaci na výměnu střešní krytiny dopadne dobře,“ řekl Horinka. Na to, aby byla břidlice vhodně zvolená, dohlížejí i památkáři. „A co památkář řekne, to je pro nás svaté.“

Spolu s dalšími městy se Hrádek zapojil do mezinárodního projektu Paměť v krajině. S jeho pomocí se dočkají obnovy drobnější památky. V Hrádku tak dojde na návrat morového sloupu svaté Anny samotřetí na Horní náměstí a na úpravu areálu kolem kostela svatého Bartoloměje, a to včetně zastavení křížové cesty a čtyř soch před kostelem.

Kapli rozeberou a přestěhují

„Morový sloup bychom chtěli mít na náměstí do srpnových městských slavností. Parková úprava v areálu kostela se bude dělat rovněž letos, sochy a křížová cesta v příštím roce,“ zmínil Horinka.

Zajímavostí bude v tomto roce v Hrádku také stěhování jedné z místních památek. Je jí barokní kaple zvaná Grösselkreuz neboli Grösselův kříž, kterou nechal pořídit Christoph Grössel v roce 1697 a zatím se nalézá na soukromém pozemku u jednoho z domů na Žitavské ulici. Po jejím rozebrání ji čeká opětovné sestavení na pozemku města u podstávkového domu řečeného Koník a následná restaurace.

„Budeme usilovat o to, aby kaple po přestěhování neztratila nic ze své hodnoty a byla zapsána na seznam kulturních památek,“ prohlásil starosta.