Volavka popelavá (Ardea cinerea) u Tisové na Karlovarsku. (6. ledna 2011) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Rybáři v Českém ráji smí za rok zastřelit až dvacet pytlačících volavek

  • 6
Rybáři mohli dosud na řece Jizeře odstřelit 15 volavek. Nyní mají povolení na dalších pět ptáků na rybnících. Ornitologové s postupem proti ptákům, kteří se živí rybami, nesouhlasí. Podle nich odstřely nic neřeší a s určitým množstvím ztrát je jednoduše potřeba počítat.

Kvůli přirozené potřebě lovit ryby může nyní v Českém ráji ročně zahynout až dvacet volavek. K dosavadním povoleným patnácti odstřelům na Jizeře mohou rybáři zastřelit pět volavek také na rybnících.

Volavka popelavá

Brodivý velký nápadný pták, má dlouhé nohy a krk, dorůstá až 1 metru. Samice ročně snese 3–5 vajec, páry v průměru odchovají 2 mláďata.

V Českém ráji sídlí kolonie volavek v Příhrazech, od 6 párů v roce 1992 jejich počet narostl na 70 párů. Živí se rybami, ale také drobnými savci (hraboši apod.).

Rybáři mohou na Jizeře ročně odstřelit 15 volavek a nově také 5 na rybnících. Odlov může probíhat pouze od 16. srpna do 31. prosince, a to na rybnících Dolení, Hoření, Zezulák, Žehrov a Šlejferna.

V letitém sporu mezi rybáři a ornitology získávají rybáři navrch. Správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj vyslyšela jejich stesky, že jim volavky popelavé pytlačí na chovných rybnících, kde pěstují násadovou rybu.

Na malých rybičkách si volavky pochutnávají tak, že rybníky musí lidé dosazovat. "Nechceme jít tou cestou, že budou ptáky střílet načerno a pytlačit, ale dát tomu legální formu," vysvětluje povolení odstřelu chráněných volavek Aleš Hoření, zástupce vedoucího CHKO Český ráj.

Odstřely se nelíbí ornitologům

O většinu rybníků v Českém ráji se starají chlumečtí rybáři. Povolení k odstřelu platí na pěti rybnících. Volavky se na ně vydávají na lov z Příhraz, kde sídlí jejich kolonie.

"Je to druh, který u nás v 19. století vůbec nebyl, ve třicátých letech se začal šířit z Lednicko-valtického areálu a tady v Českém ráji byla volavka zaznamenána až po devadesátém roce. Kolonie v Příhrazech má už 70 hnízdících párů, přičemž v roce 1992 to bylo jen šest," říká Hoření.

I když se volavkám prokazatelně daří dobře, Česká ornitologická společnost s jejich odstřelem nesouhlasí. Odstřel pár kusů podle ornitologů stejně nic neřeší a má stejný efekt jako plašení.

Volavka popelavá (Ardea cinerea) u Tisové na Karlovarsku. (6. ledna 2011)

"Volavka popelavá je přirozenou součástí vodních ekosystémů stejně jako ryby. Při hospodaření je nutné počítat s určitým množstvím ztrát," tvrdí Česká ornitologická společnost. Jejím členem je i Zdeněk Mrkáček, který je zároveň pracovníkem CHKO Český ráj.

"Střílení volavek se mi moc nezdá, i když musím uznat, že její stavy za poslední roky narostly. Něco z těch rybníků vyberou, to je fakt, ale je to masožravec. Plašení by stačilo," míní Mrkáček. Že by rybáři využili povolení k celkem 20 odstřelům ročně se neobává. Na Jizeře rybáři loni a předloni nezastřelili ani jednu a letos zatím jednu.

Za nižší stavy může z 90 procent člověk

Na Jizeře volavky loví nejčastěji pstruhy a lipany, jejich stavy se rapidně snižují.

"Volavka na to může mít nějaký vliv, ale nechci, aby to vyznělo tak, že za úbytek ryb mohou len volavky. Devadesát procent jde na vrub člověka," tvrdí Hoření. Voda je sice na první pohled čistá, ale i přes čističky v ní zůstávají prostředky z myček, praček a vše, co projde člověkem. I tak CHKO odstřel ptáků obhajuje.

"Když je populace nějakého druhu zajištěna a působí škody, tak je na místě přistoupit k regulaci. Nejlepší by bylo udělat ji celostátní a ne po jednotlivých správních úřadech. Pak se může stát, že to ty úřady v součtu přepísknou," dodává zástupce vedoucího CHKO.