Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děravou hrází rybníka ve Vesci protéká dvacet litrů vody za vteřinu

  8:37aktualizováno  8:37
Až dvacet litrů vody prosákne za vteřinu z hráze Veseckého rybníka Tajch, kterému místní říkají zkratkou původního německého názvu Teichmühle. Nebezpečí protržení sypané hráze tak ještě není zažehnáno. Odborníci pracují na plánu, co bude s Tajchem dál.

Dobrovolník Vojtěch Holemý nyní zachraňuje ve Veseckém rybníku, z něhož uniká voda, škeble. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nebezpečí trvá i poté, co pražští hasiči o víkendu snížili výkonným čerpadlem hladinu o 155 centimetrů, aby zmenšili tlak vody na hráz.

„Vody uniká ještě stále dost, opatřením se ale intenzivně věnujeme,“ zmínil ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

V rybníku je stále odhadem asi 15 tisíc kubíků vody. V souvislosti s vodou vytékající z hráze stále platí druhý stupeň povodňového ohrožení.

Ten naposledy platil před čtyřmi lety na Albrechtickém potoce, kdy hrozilo protržení přehrady Mlýnice.

Voda by domy a lidské životy neohrozila, tvrdí mluvčí radnice

„Nebezpečí je teď po upuštění mnohonásobně menší, než jaké bylo před tím. I kdyby se hráz protrhla, způsobila by mnohem menší škody. Voda by se rozlila na travnaté pozemky. Stavení nebo lidské životy by neohrozila,“ řekla mluvčí radnice Zuzana Minstrová.

Pracovníci Povodí Labe nyní vodu vytékající z Veseckého rybníka usměrnili. Ani hladina se už nezvedá a voda, co do rybníka přiteče, stačí vývěrem odtékat.

Od pondělí také povodí pracuje na geofyzikálním měření hráze. To mimo jiné zjistí její složení.

„Až budeme mít výsledky, a počítám, že to bude během několika hodin, maximálně jednoho dne, navrhneme opatření, jak vzniklou poruchu řešit,“ uvedl ředitel Jaroušek.

K rybníku nejsou žádné původní plány

Povodí Labe k rybníku nemá žádné původní plány. Podle pozdějších pamětníků ale míval spodní výpusti.

„Rybník se musel nějak vypouštět, podle pamětníků byl vypuštěn někdy v šedesátých letech minulého století. Je možné, že se potrubí zacpalo nebo zabetonovalo. A je možné, že poruchy vznikají i kolem tohoto zařízení. To ale zatím nevíme. Řeknou nám to výsledky měření,“ sdělil ředitel Jaroušek.

Od sobotních brzkých ranních hodin čerpali vodu pražští hasiči se speciální technikou. V plánu bylo snížit hladinu až o dva metry. V neděli ráno se ale čerpadlo porouchalo.

Odborníci se shodli na tom, že odčerpaných 155 centimetrů postačí, protože průtok nepřevyšoval odtok. „Kdyby bylo potřeba, jsme schopni nasadit naši techniku. Ta dokáže odčerpat šest kubíků za minutu,“ přiblížil šéf krajských hasičů Roman Hlinovský.

Liberecká primátorka Martina Rosenbergová se v pátek sejde s ředitelem jabloneckého závodu Povodí Labe Jarouškem a budou se domlouvat na dalším postupu.

Hráz totiž patří povodí a pozemky jsou města. „Na jednání se budeme snažit dořešit vlastnické vztahy, aby se mohlo začít s opravou,“ řekla Rosenbergová. Jednou z možností je i ta, že se Tajch úplně vypustí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Najdete na iDNES.cz