Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měděný rytíř z věže liberecké radnice ožije. Večer se projde po městě

  10:43aktualizováno  10:43
Městské informační centrum ve spolupráci se Severočeským muzeem pořádá během července a srpna speciální komentované prohlídky centra Liberce, na nichž se účastníci setkají s oživlým rytířem ze špičky radniční věže.

Měděná postava na špici věže liberecké radnice s bronzovými, ocelovými a zlatými prvky měří 2,2 metru a váží 138 kilogramů. | foto: MAFRA

„Je to akce orientovaná zejména na děti, vstupenka z prohlídky pak poslouží dětem jako volňásek do muzea, kde si mohou rytíře prohlédnout v expozici,“ uvedla Agáta Poláková z Městského informačního centra.

Prohlídka trvá zhruba hodinu a její trasa vede středem města přes Benešovo náměstí směrem k Valdštejnským domkům a poté kolem kina Varšava a kavárny Pošta zpátky k radnici.

Start je každý pátek v 18 hodin. Kapacita je omezena, je nutné si účast zamluvit předem na telefonním čísle 485 101 709 nebo na webu visitliberec.eu.

Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti stojí sto korun, samostatný lístek pro dospělého vyjde na padesátikorunu, děti platí polovic.

Rytíře nahradila pěticípá hvězda

Od umístění rytíře na radniční věž uplyne již vbrzku 125 let. Jeho měděná plastika s korouhví byla jako symbol ochrany městských a obchodních práv navržena autorem liberecké radnice Franzem von Neumannem, který se ostatně sám honosil titulem rytíře.

Hotový rytíř byl přivezen v září 1891 do Liberce a 22. září kolem čtvrté hodiny odpolední jej klempíři usadili na nejvyšší místo na špici.

Po vyhnání původních obyvatel začal novým osídlencům rytíř s korouhví vadit coby příliš německý symbol a už v září 1950 se projednávalo jeho sejmutí. To se uskutečnilo 20. května 1952. Jeho místo bylo osazeno pěticípou hvězdou, která za noci rudě zářila. Rytíř skončil v muzeu, ovšem bez korouhve, která se ztratila neznámo kam.

Na počátku minulého desetiletí se v souvislosti s rekonstrukcí špice věže radnice začalo uvažovat i o návratu rytíře. Původní plastika však nebyla v nejlepším stavu a tak bylo rozhodnuto umístit nahoru její věrnou kopii.

„Rytíř je trochu chatrný, některé části už chybějí, leccos se poškodilo při jeho sundávání z věže,“ přiznal Jan Mohr ze Severočeského muzea.

Restaurátoři z dílny Monstranz v Turnově rozebrali rytíře do posledního dílku a každý okopírovali. U jabloneckého uměleckého kováře Jana Nikendeye pak vznikla nerezová konstrukce, na kterou byl rytíř připevněn, stejně jako prapor a čepel.

Rytíř váží 138 kilogramů

Měděná postava s bronzovými, ocelovými a zlatými prvky měří 2,2 metru a váží 138 kilogramů, město přišla na necelé tři miliony korun. Replika rytíře se skládá ze 129 dílů a má pozlacenou špici. Díly k sobě restaurátoři nýtovali, pájeli a šroubovali.

Rytíř drží korouhev s pozlacenou špicí a slouží jako hromosvod. Korouhev se současně i otáčí pro případ silného větru. Kostru sochy tvoří nerezová ocel, aby se předešlo korozi tam, kde se stýká s mědí.

Po více než půl století se tak symbol ochrany městských a obchodních práv Liberce vrátil na špičku zdejší historické budovy radnice na sklonku srpna 2005.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Najdete na iDNES.cz