Expozice výstavy historických hraček v libereckém Severočeském muzeu.

Expozice výstavy historických hraček v libereckém Severočeském muzeu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

S čím si hráli naši prarodiče? Liberecká výstava ukazuje dobu starých hraček

  • 0
Hračky ze dřeva, ošoupané porcelánové panenky, ohrané deskové hry a další stařičké věci, které prošly rukama generací dětí, jsou nyní k vidění v Severočeském muzeu v Liberci. Prezentují se zde na výstavě nazvané Kouzlo hraček, která potrvá do 23. ledna.

Výstava začala už před Vánocemi - v době, která je s dětmi a hračkami spojená víc než kterákoliv jiná. Vánoční svátky a hračky k sobě neodmyslitelně patří. Obdarování dětí hračkou je téměř povinnou součástí vánočních rituálů s tradicí sahající hluboko do minulosti.

kouzlo hraček

Retrovýstava v libereckém Severočeském muzeu potrvá do 23. ledna.

Vstupné:
Dospělí: 50 korun
Studenti, žáci, důchodci: 20 korun
Děti do 6 let: zdarma
Celá rodina: 120 korun

"I když se z původně symbolické záležitosti stal v průběhu doby tak trochu konzumní masakr, hraničící zvláště před Vánocemi se šílenstvím, tak si hračka jako objekt i předmět tužeb dokázala uchovat svoje kouzlo dodnes," prohlašuje Zdeněk Hrabák ze Severočeského muzea.

V muzejní expozici se sešly hračky, které mohly bavit už prarodiče dnešních rodičů. "Ať už si hráli s medvídky, panenkami, autíčky či si přehrávali oblíbené pohádky sádrovými i papírovými loutkami domácího divadla," doplňuje Hrabák.

Expozice výstavy historických hraček v libereckém Severočeském muzeu.Expozice výstavy historických hraček v libereckém Severočeském muzeu.

Hračky našich (pra)rodičů budou k vidění do 23. ledna.

Staré hračky většinou skončí v popelnici

Podle něj je zajímavé sledovat hračky různých typů a rozličného určení pospolu tak, jak se průběhem let vyvíjely. "Naše výstava má stejný cíl jako jiné výstavy tohoto zaměření: vyvolat u dětí zájem a u dospělých pocit určité nostalgie," shrnul.

Expozice výstavy historických hraček v libereckém Severočeském muzeu."Pokud někoho zajímá srovnání s dnešními hračkami, nemá už moc příležitostí," míní Hrabák. Starých panenek či autíček moc nepřežije, často se rozbíjejí. "Málokdo doma pietně skladuje hračky svoje či svých potomků. Ty většinou postupně končí v odpadkových kontejnerech, v lepším případě v rukou sběratelů."

Výstava Kouzlo hraček potrvá v libereckém Severočeském muzeu do 23. ledna.

DŘEVĚNÉ HRAČKY SE VRACÍ

O současném vzestupu dřevěných hraček na českém trhu má největší přehled jejich poslední výrobce v Evropě - firma Detoa, která sídlí v Jiřetíně pod Bukovou. Ředitel Jaroslav Zeman říká, že v posledních pěti letech rodiče dávají přednost kvalitě před levným zbožím z Asie.

Ve vašich dílnách se rodí hračky ze dřeva, jako je krteček, stavebnice, stolní hry. Je o ně v současné době zájem?
Zájem o dřevěné hračky roste. Je to dané stoupající životní úrovní. Maminky již pro své děti nechtějí nebezpečné čínské hračky.

Kdy naopak nastal útlum?
To byl fenomén devadesátých let, kdy u nás bylo heslo: hlavně ať to moc nestojí a lidem paradoxně ani nevadilo, že hračky mohly být nebezpečné.

Stejně tak smýšleli i obchodníci v zahraničí?
To ne, trvalý zájem o kvalitní dřevěnou hračku v cizině byl vždy a přetrvává dodnes. Od roku 2003 se situace obrátila a i u nás začali mít lidé zájem o staré české výrobky a hračky.

Historie továrny sahá až do roku 1908. Máte z této doby zachovaný nějaký exemplář?
Úplně z této doby ne, ale máme zde archiv z roku 1920. Ten bychom chtěli také představit veřejnosti. Nejprve ale musíme zrekonstruovat administrativní budovu, kde jsou zachované kanceláře z první půlky třicátých let.

Veřejnost je tedy zatím vidět nemůže. Prozradíte o jaké hračky se jedná?
Jsou to autíčka, vláčky, upomínkové předměty jako například postavička tenisty, mačkací figurky, společenské hry z první republiky nebo dětská bižuterie. Je toho poměrně dost.

,