Lidé mohou chodit do samoobsluhy ve všední dny od 7 do 17 hodin, v sobotu do 11...

Lidé mohou chodit do samoobsluhy ve všední dny od 7 do 17 hodin, v sobotu do 11 hodin. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z hraběcího zámku v Horní Branné udělali vesnický supermarket

  • 5
Harrachové by jen zírali. Ale bez rozhořčení v očích. V bývalém hraběcím zámku v Horní Branné na Jilemnicku je teď totiž něco, z čeho mají užitek místní lidé i rekreanti. V nádherně opraveném bývalém pivovaru se totiž nově nachází vesnická obdoba nákupního centra.

Mnohonásobně zmenšené Forum nebo Anděl se skládá ze tří obchodů a restaurace s vinárnou. Dokonale splývají s památkově chráněnou budovou.

„V historickém pivovarském křídle zámku jsme otevřeli samoobsluhu,“ řekl starosta Luboš Zimmermann. „Žije u nás skoro devatenáct set obyvatel a obchod s potravinami potřebujeme.“

V Horní Branné byla soukromá samoobsluha. Ještě za socialismu si ji postavili svépomocí místní lidé v takzvané Akci Z.

„Soukromý majitel ji však uzavřel. Hrozilo, že zůstaneme úplně bez prodejny potravin a budeme muset jezdit za nákupy až do Jilemnice nebo Vrchlabí,“ uvedl Zimmermann.

Loni v březnu se obecní zastupitelstvo domluvilo, že poskytne pro samoobsluhu prostory v přízemí bývalého pivovaru. Patří obci, stejně jako zámek.

„Při stavebních pracích jsme vycházeli z požadavků památkářů, což nebylo jednoduché, ale nakonec jsme všechno zvládli k jejich spokojenosti,“ upozornil starosta. „Samoobsluha se nachází v místnostech se starodávnými klenbami. Něco podobného se v prodejnách potravin jen tak nevidí.“

Vietnamský obchod má zavřeno

V Horní Branné se nachází ještě jeden obchod, vietnamský minimarket. Zákazníci se do něj ale letos zatím nedostanou. Na dveřích visí cedule s nápisem, který hlásá: „Od 1. ledna do 15. března zavřeno. Žením se. Děkuji.“

Novou samoobsluhu, jež uchránila obyvatele Horní Branné od vandrování za nákupy nejběžnějších základních potravin, obklopují další dvě živnosti. Napravo se ukrývá restaurace s vinárnou, nalevo drogerie a papírnictví. Čtvrtý obchod je kousek bokem. Prodávají se v něm oděvy.

„Samoobsluhu považujeme za důležitou nejen kvůli nákupům. Sousedé se tam potkávají, mohou si mezi sebou pěkně popovídat, říci si, co je u nich nového,“ podotkl Zimmermann.

„Přejeme si, aby se samoobsluha udržela, a tak prostory pro ni pronajímáme za nízkou cenu. Stejně tak vycházíme vstříc dalším podnikatelům, působícím v pivovarském křídle zámku.“

Obchod využijí hlavně starší lidé

Mezi první zákazníky samoobsluhy se zařadil František Koudelka. „Na samoobsluhu jsme se moc těšili, připadá mi přehledná a útulná,“ svěřil se.

„Hlavně pro starší lidi bez aut by to tady bylo bez krámu hodně těžké. Dnes jsem koupil třeba jogurty a sýry. Šel jsem si také pro cinzano, ale nenašel jsem ho. Tak jsem si vzal alespoň rum do čaje.“

Obec pronajala samoobsluhu firmě Unikom z Kutné Hory, která vlastní velkoobchod s potravinami. V Libereckém kraji má prodejny potravin v Českém Dubu nebo v Semilech.

V Horní Branné mohou lidé chodit do samoobsluhy ve všední dny od sedmi ráno do pěti večer, v sobotu do jedenácti dopoledne. Práci tam dostaly dvě ženy z obce.

„Chceme, aby se prodavačky bavily se zákazníky a zjišťovaly, co jim schází, nebo o co zájem nemají,“ konstatoval Lubomír Kedršt, ředitel jednoho ze závodů společnosti Unikom.

Zámek v Horní Branné pochází z konce šestnáctého století. V jeho prostorách se nalézá kromě obchodů a restaurace rovněž muzeum, kanceláře obecního úřadu a deset bytů. ̈

„V budově jsou úžasná, ale zatím ještě nevyužitá sklepení,“ prozrazuje starosta. „Oslovíme velká vinařství, jestli by si nechtěla sklepení pronajmout. Rekreanti z Krkonoš by pro ně mohli představovat zajímavou klientelu.“