Policisté Jan Kohoutek a Václav Serdel (zleva) s dvanáctiletou Terezkou a její...

Policisté Jan Kohoutek a Václav Serdel (zleva) s dvanáctiletou Terezkou a její matkou Martinou. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Bez vás by moje dcera nežila, děkovala matka zachráncům v uniformách

  • 3
V Kuřívodech na Českolipsku se slavilo drama s dobrým koncem. Martina Bláhová tam veřejně děkovala dvěma mimoňským policistům za to, že zachránili život její dvanáctileté dceři Terezce, která utrpěla zástavu srdce. Šlo o nejmladšího člověka v republice oživeného defibrilátorem.

Příběh s dobrým koncem se odehrál začátkem června v bytě v Kuřívodech. Děvče v noci utrpělo masivní srdeční arytmii. Operátorky na lince 155 naštěstí tušily, že mimoňští policisté, kteří jsou nově vybaveni defibrilátorem, budou na místě dřív, než záchranka z Doks.

„V Kuřívodech, odkud volali ve dvě hodiny ráno o pomoc, jsme byli z Mimoně za čtyři minuty,“ vzpomíná na zběsilou noční jízdu podpraporčík Václav Serdel. Raketový průjezd někdejším vojenským prostorem Ralsko se ale vyplatil.

„Terezka chroptěla ze snu, nejprve jsem myslela, že má zlé sny. Nešla ale vzbudit a nedýchala. Manžel doslova rozlámal palandu, aby ji dostal na zem a začal ji oživovat, já zavolala o pomoc a byli tu skoro hned,“ popisuje dramatické okamžiky Martina Bláhová.

Policisté Václav Serdel a Jan Kohoutek byli na místě o celých sedm minut dříve, než záchranka. Začali sami s oživováním a úspěšně dali dívce výboj z defibrilátoru.

„Předtím jsem dal holčičce umělé dýchání. Defibrilátor vyhodnotil, že je třeba elektrický výboj a vyzval nás, ať ustoupíme,“ doplňuje praporčík Jan Kohoutek. Dívčino srdce pak naskočilo. Zdravotníci ji přebírali do péče bez ohrožení životních funkcí.

„Bylo to hrozně emotivní. Sám mám dcerku v podobném věku a dovedu si představit, co cítili její rodiče. Ti však zachovali chladnou hlavu a nechali nás pracovat,“ svěřil se policista Serdel.

On i jeho kolega Kohoutek dostali o krajského policejního ředitele Vladislava Husáka medaili, největší odměnou pro ně ale bylo setkání s již plně zotavenou dívenkou a její maminkou.

„Nebýt vás, moje holčička by už nežila. Primář v nemocnici mi říkal, že do příjezdu sanitky by nevydržela a byla by po smrti,“ uvedla v projevu plném slz dojatá žena. Spolu s dcerou pak mužům zákona předaly dorty ve tvaru srdce s nápisem Strážný anděl.

Setkání přihlížely i operátorky linky 155 Jarmila Špirhanzlová a Bronislava Laurinová, které koordinovaly pomoc a po telefonu radily otci, jak oživovat.

„Vždycky, když jde o dítě, bývá to emotivní. A tenhle případ tedy opravdu byl. Však jsme pak na oslavu bouchly šampaňské,“ smály se operátorky.

Proč se srdce zastavilo? Nikdo neví

Důvod, proč teprve dvanáctiletá dívka utrpěla zástavu srdce, lékaři zatím nevědí.

„Dcera je zdravá, nemá žádné následky. Voperovali ji malý defibrilátor, který hlídá její srdíčko přes den, v noci je připojená k mašince, která monitoruje její srdce a křivku odesílá do Motola, aby pak primář měl čerstvé údaje a nemuseli jsme tam každý den jezdit,“ prozradila matka.

Dvanáctileté děvčátko si z celého zásahu logicky nic nepamatuje. „Poslední co si vybavuji je, jak jdu spát a pak až probuzení v nemocnici, kde mi sestřičky řekly, co se stalo. Byla jsem z toho v šoku,“ řekla Terezka, která si momentálně užívá předčasné letní prázdniny a v budoucnosti by se chtěla stát kuchařkou.

„Před prací policistů a záchranářů fakt smekám, myslím že na ně můžeme být všichni hrdí,“ usmála se dívka.

Nešlo o ojedinělý úspěšný zásah mimoňských policistů. Shodou okolností jen tři týdny předtím zachránili praporčík Luboš Fotr a podpraporčík Tomáš Horáček život 75letému muži, který doma v Mimoni u táboráku upadl do bezvědomí. I oni jej s pomocí defibrilátoru zachránili a muž se později v sanitce probral k vědomí.