Ve čtyřech sanitkách mají krajští záchranáři lehátko XXL, které unese váhu až...

Ve čtyřech sanitkách mají krajští záchranáři lehátko XXL, které unese váhu až tří set kilogramů. | foto: Radek Petrášek, ČTK

Lidé tloustnou. Záchranáři už mají v moderních sanitkách lehátko XXL

  • 5
Dvacet nových sanitek získali krajští záchranáři. Vozy mají nejmodernější vybavení a jezdit s nimi budou zdravotníci ve všech okresech kraje. Nová jsou i čtyři lékařská vozidla, která půjdou do horských oblastí Jablonce nad Nisou, Frýdlantu, Velkých Hamrů a Jilemnice.

A ještě jednou novinkou se mohou záchranáři pochlubit. Ve čtyřech sanitkách mají k dispozici lehátko XXL, na němž by měli přepravovat převážně těžší pacienty. Snese váhu až tří set kilogramů.

„Aby se s ním dalo vyjet ven, musí být uprostřed. Odjistí se a lehce vysune, dá se to zvládnout i jedním prstem. Podvozek se spustí dolů až do krajní polohy, kde se lehátko nadlehčí a můžeme s ním odjet,“ popsal manipulaci s lehátkem řidič záchranky Jiří Mlejnek.

Novinka odstraní ruční zvedání těžkého pacienta na nosítkách do sanity. Teď to za záchranáře bude dělat elektronika. To, zda je potřeba právě toto lehátko, by měl vyhodnotit dispečer, který zjistí, zda jde o obézního pacienta.

„Lehátko jde i zkrátit, takže se s ním vejdeme i do menších výtahů, akorát je nevýhoda, že pacient na něm musí sedět,“ dodal řidič. S těžkými pacienty se záchranáři setkávají stále častěji, občas musejí jejich transport řešit i za pomoci hasičů.

Krajská záchranka dostala všechny nové sanitky zhruba po šestadvaceti letech. Necelých osmdesát milionů korun na ně získala z Integrovaného operačního programu.

Čtyři vozidla budou k dispozici na výjezdové základně v Liberci, po dvou bude v České Lípě, Jablonci nad Nisou a v Turnově a ostatní základny dostanou jednu novou sanitu.

Vozy nabízejí větší vnitřní komfort, nosítka se dají přesunovat z jedné strany na druhou i doprostřed, veškeré vybavení je uloženo v krytých boxech, objemnější věci jsou přístupné z vnějšku vozu.

„Každá sanitka je vybavená novým monitorem, defibrilátorem a novou komunikační technikou, která umožní elektronické vedení zdravotnické dokumentace. Součástí jsou dva tablety, z nichž jeden je pevně ukotven ve vozidle a slouží jako navigace, sledování vozidla, včetně kamerového systému. Druhý používají zdravotníci například k odeslání avíza, k nahlížení do nemocničních informačních systémů nebo v komunikaci s dispečerem,“ přiblížil Jan Lejsek, lékařský náměstek záchranné služby Libereckého kraje.

Aby byli záchranáři dostatečně chráněni i před napadením od pacientů, mají ve vozech uložený sprej se slzným plynem a v případě nouze mohou přivolat pomoc stisknutím pohotovostního tlačítka na radiostanici.

„Operační středisko pak dostává zprávu o tísňové situaci posádky a automaticky přivolá policii,“ upřesnil náměstek.