Sklář ze Železného Brodu tvoří unikátní sarkofág pro dánskou královnu

  • 0
Unikátní artefakt vzniká ve Studiu skleněné plastiky známého železnobrodského výtvarníka a skláře Zdeňka Lhotského. Do konce příštího roku by odtud měl odcestovat do Dánska křišťálový sarkofág, který si objednala královna Markéta II.

„Je to moje dosud největší a nejprestižnější dílo v symbolickém i reálném smyslu,“ říká Lhotský.

„Bude vážit přes sedm tun, na délku měřit přes tři metry a na výšku asi sedmdesát centimetrů a bude vystavené v roskildské katedrále, což obdoba našeho svatého Víta, kde jsou pohřbení příslušníci panovnických rodin a významné osoby Dánska.“

On i jeho pomocníci teď zhotovují formy podle modelu, který jim poslal autor návrhu, dánský designér Björn Nörgaard.

„Model v reálné velikosti je ze sádry a polystyrénu se silikonovými otisky. Negativní formy si vyrábíme sami,“ komentuje Lhotský a vede nás do dílny, kde na velkém pracovním stole dominuje jedna ze tří částí modelu.

V bednách jsou uložené zatím vyrobené sněhobílé formy.

„První 3D výkres byl spočítaný na hmotnost 7,5 tuny. Teď se to trochu změnilo, takže doufáme, že to bude mít spíš míň než víc. Kolik ale přesně, zjistíme, až uděláme formy, zjistíme objem a přepočítáme na specifickou hmotnost skla. Sarkofág bude ze tří kusů - jeden o délce 106 centimetrů,“ popisuje sklář.

Sarkofág je sedmitunový kolos

Sedmitunový v koncích zaoblený kolos působí na modelové fotografii vzdušně a křehce. Uvnitř znázorňuje dvě ležící postavy - královnu a prince, jejího manžela. Tělo sarkofágu podpírají tři kamenné nohy se sloní hlavou, které spočívají na sedmi kamenných stupních. Vršek zdobí bronzová stuha.

„Je to tak krásná věc, až se člověku tají dech, protože je dělaná srdcem,“ komentuje Lhotský. „Umělec se totiž s královnou zná. Vytvořil již dříve do paláce cyklus gobelínů z dánské historie.“

Na zakázce pracuje Zdeněk Lhotský zhruba rok, ale poprvé se o ní dozvěděl asi před pěti lety.

„Tehdy mě vyzvali ke konzultaci, jestli se něco takového dá vůbec udělat,“ vzpomíná výtvarník, který je u nás i po světě známý hlavně svými velkorozměrovými tavenými plastikami.

„Řekl jsem, že ano, ale že se to musí dokonale připravit. Vůbec se nemluvilo o tom, že to budeme dělat my. Pak zakázku dostala firma ve Spojených státech, která to ale neuměla udělat, tak oslovili nás. Během dalších jednání jsme se stali přímým dodavatelem. Asi před rokem jsme podepsali smlouvu. Jen pro zajímavost, má asi půl stránky. Tolik nám partner věří a my zase jemu,“ poznamenal Lhotský.

Termín dokončení díla je podle dohody konec roku 2016. „Masa skla se bude tavit a chladit a to bude trvat dlouho, takže teď šturmujeme, chceme co nejdříve dokončit formy, abychom mohli začít tavit,“ vysvětluje sklář.

„Až skleněné kusy vyprostíme z formy, budeme je brousit a čistit. Manipulovat a otáčet několikatunovými kusy tak, abychom je ani v nejmenším nepoškodili, bude docela oříšek,“ dodává.