Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obří českosaská armáda map táhne do boje o turisty. Je jich padesát tisíc

  13:22aktualizováno  13:22
Svou první velkou mapu má nové království turistiky, jež vzniklo spojením saského Neisselandu (Země Nisy) a Českolipska. Vyšla neobvykle vysokým nákladem dvacet pět tisíc exemplářů v češtině a dvacet pět tisíc v němčině.

Častým cílem turistů z Libereckého kraje je čtyřicetitisícová německá Žitava a její malebné historické centrum. | foto: Jakub Palata

Mapa patří do projektu Cíl 3 "Ahoj sousede", na který věnovala Evropská unie více než osm milionů korun. Jeho smyslem je, aby se z českoněmeckého pohraničí stala krajina, schopná přilákat na dlouhou dovolenou tuzemské i zahraniční návštěvníky.

"Mapa popisuje historické památky, rozhledny, přírodní rezervace, jezera nebo vrcholy hor," řekla Jana Nastoupilová ze Sdružení Českolipsko.

Spojením severních Čech a Dolního Slezska a Horní Lužice vznikla oblast, ohraničená na jihu Máchovým jezerem a hradem Bezděz a na severu Weisswasserem a Bad Muskau. Nová mapa obsahuje více než sto tipů na výlety. Dá sehnat kromě jiného v informačních centrech či v hotelech.

Během vaší dovolené byste se mohli vydat například na trasu od brány do pekel - hradu Houska přes Bezděz k Máchovu jezeru. Ve vesnicích na Českolipsku a na západním okraji Liberecka stojí hasičská muzea, orloj nebo sklářská huť. V saské Lužici najdete vlčí rezervaci nebo park Thräna s jeleny, daňky, muflony a skotským náhorním dobytkem.

V Lužickém parku balvanů Nochten leží více než šest tisíc kamenů. V Görliz se nachází věrná kopie Božího hrobu z roku 1504. V Obercunnersdorfu je skanzen, složený ze starobylých lidových stavení, ale i moderní koupaliště s termálními bazény.

"V regionu Země Nisy - Českolipsko se nacházejí také průmyslová muzea, zaměřená na textil a těžbu uhlí," dodala Nastoupilová. Sdružení Českolipsko se svým partnerem Rozvojová společnost Dolní Lužice - Horní Slezsko vsadí na novou mapu i na regionálních veletrzích cestovního ruchu v Jablonci nad Nisou, Löbau a v polské Jelení Hoře.

"Rádi bychom ji představili s pomocí Libereckého kraje také na velkých veletrzích cestovního ruchu v Praze a Bratislavě," konstatovala Nastoupilová.

Znalec saského pohraničí: Nová mapa je úžasná věc

Nová mapa nadchla Miroslava Těšinu, propagátora cyklostezek a koňských stezek a zasvěceného znalce saského pohraničí. "Je to ojedinělá a úžasná věc," upozornil Těšina.

"Němci se v cestovním ruchu dostali mnohem dál než my a jejich zkušenosti nám ohromně pomohou. Vždyť na skalní hrad Oybin v Žitavských horách dokážou přilákat čtvrt milionu lidí za rok.

Na nejvíce navštěvovanou památku v Libereckém kraji, zámek Sychrov, dorazí každoročně přes sto tisíc turistů.

Podle Těšiny chtějí Němci propojit sítí kanálů saská jezera, vytvořená ze zatopených hnědouhelných dolů. "Mají heslo - Z horníků uděláme lodníky," podotkl Těšina.

"Stezky pro cyklisty a inline bruslaře v Dolní Lužici a Horním Slezsku se dostaly na takovou úroveň, že na ně jezdí lidé až z Prahy. Najdou u nich i všechny služby, co potřebují. V tomto ohledu se od nich musíme ještě hodně učit."

Těšina předpokládá, že Sasové proniknu s turistickou mapou Země Nisy a Českolipska na světově proslulý veletrh cestovního ruchu v Düsseldorfu.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Ze zelených fotbalových hřišť je step, hráči musí trénovat v lese

Kvůli vedru a nedostatku deště je v Libereckém kraji vysušené i hřiště v...

Mnohá fotbalová hřiště v Libereckém kraji jsou spálená vedrem a úmorným suchem. Přitom ještě na jaře byla zelenou...

Najdete na iDNES.cz