Častým cílem turistů z Libereckého kraje je čtyřicetitisícová německá Žitava a její malebné historické centrum.

Častým cílem turistů z Libereckého kraje je čtyřicetitisícová německá Žitava a její malebné historické centrum. | foto: Jakub Palata

Obří českosaská armáda map táhne do boje o turisty. Je jich padesát tisíc

  • 3
Svou první velkou mapu má nové království turistiky, jež vzniklo spojením saského Neisselandu (Země Nisy) a Českolipska. Vyšla neobvykle vysokým nákladem dvacet pět tisíc exemplářů v češtině a dvacet pět tisíc v němčině.

Mapa patří do projektu Cíl 3 "Ahoj sousede", na který věnovala Evropská unie více než osm milionů korun. Jeho smyslem je, aby se z českoněmeckého pohraničí stala krajina, schopná přilákat na dlouhou dovolenou tuzemské i zahraniční návštěvníky.

"Mapa popisuje historické památky, rozhledny, přírodní rezervace, jezera nebo vrcholy hor," řekla Jana Nastoupilová ze Sdružení Českolipsko.

Spojením severních Čech a Dolního Slezska a Horní Lužice vznikla oblast, ohraničená na jihu Máchovým jezerem a hradem Bezděz a na severu Weisswasserem a Bad Muskau. Nová mapa obsahuje více než sto tipů na výlety. Dá sehnat kromě jiného v informačních centrech či v hotelech.

Během vaší dovolené byste se mohli vydat například na trasu od brány do pekel - hradu Houska přes Bezděz k Máchovu jezeru. Ve vesnicích na Českolipsku a na západním okraji Liberecka stojí hasičská muzea, orloj nebo sklářská huť. V saské Lužici najdete vlčí rezervaci nebo park Thräna s jeleny, daňky, muflony a skotským náhorním dobytkem.

V Lužickém parku balvanů Nochten leží více než šest tisíc kamenů. V Görliz se nachází věrná kopie Božího hrobu z roku 1504. V Obercunnersdorfu je skanzen, složený ze starobylých lidových stavení, ale i moderní koupaliště s termálními bazény.

"V regionu Země Nisy - Českolipsko se nacházejí také průmyslová muzea, zaměřená na textil a těžbu uhlí," dodala Nastoupilová. Sdružení Českolipsko se svým partnerem Rozvojová společnost Dolní Lužice - Horní Slezsko vsadí na novou mapu i na regionálních veletrzích cestovního ruchu v Jablonci nad Nisou, Löbau a v polské Jelení Hoře.

"Rádi bychom ji představili s pomocí Libereckého kraje také na velkých veletrzích cestovního ruchu v Praze a Bratislavě," konstatovala Nastoupilová.

Znalec saského pohraničí: Nová mapa je úžasná věc

Nová mapa nadchla Miroslava Těšinu, propagátora cyklostezek a koňských stezek a zasvěceného znalce saského pohraničí. "Je to ojedinělá a úžasná věc," upozornil Těšina.

"Němci se v cestovním ruchu dostali mnohem dál než my a jejich zkušenosti nám ohromně pomohou. Vždyť na skalní hrad Oybin v Žitavských horách dokážou přilákat čtvrt milionu lidí za rok.

Na nejvíce navštěvovanou památku v Libereckém kraji, zámek Sychrov, dorazí každoročně přes sto tisíc turistů.

Podle Těšiny chtějí Němci propojit sítí kanálů saská jezera, vytvořená ze zatopených hnědouhelných dolů. "Mají heslo - Z horníků uděláme lodníky," podotkl Těšina.

"Stezky pro cyklisty a inline bruslaře v Dolní Lužici a Horním Slezsku se dostaly na takovou úroveň, že na ně jezdí lidé až z Prahy. Najdou u nich i všechny služby, co potřebují. V tomto ohledu se od nich musíme ještě hodně učit."

Těšina předpokládá, že Sasové proniknu s turistickou mapou Země Nisy a Českolipska na světově proslulý veletrh cestovního ruchu v Düsseldorfu.