Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Básník se zpovídá Liberci. Láká ho jeho špína i krása, pachy i vůně

  17:00aktualizováno  17:00
Enfant terrible neboli zlobivé dítě liberecké bohémy se vrací. Příležitostně zuřivý fotograf a nevyzpytatelný poeta, jak sám sebe Julius Benko řečený Benkroft označuje, se po roce od své básnické prvotiny hlásí s další sbírkou Posledních 31 dní.

Obálka nové sbírky básní Juliuse Benka. | foto: MAFRA

Básník Julius Benko vydal sbírku Posledních 31 dní. „Je to v podstatě má osobní...

Básník Julius Benko vydal sbírku Posledních 31 dní. „Je to v podstatě má osobní zpověď a vzdání holdu Liberci,“ říká.

Co ve sbírce čtenáři najdou?
Posledních 31 dní je v podstatě má osobní zpověď a vzdání holdu Liberci. I když nejsem rodilý Liberečan, město pod Ještědem se mi totálně nabouralo do života. Prožil jsem zde osm úžasných a velice inspirativních let. Poznal jsem mnoho báječných a možná bych řekl i osudových lidí. Celková atmosféra města a jeho okolí na mě od prvního okamžiku působí jako magnet a já, jak s oblibou říkám, si připadám jako Rudišův Fleischman, který nedokáže překročit ceduli Liberec. Proto jsem se rozhodl v krátkém časovém okamžiku deníkově zachytit skutečný Liberec tak, jak ho vidím. Bez příkras, v ryzí autentičnosti. Jeho ulice, panoptikum, pachy, vůně, špínu i krásu.

Jde o rozloučení se s městem; proč jsi se s ním loučil? A vracíš se někdy? Někdy na jaře roku 2012 jsem dostal nabídku na práci v zahraničí, konkrétně v Německu. Váhal jsem, ale nakonec jsem se odhodlal se přestěhovat. Už jednou jsem takové rozhodnutí učinil, takže jsem si zopakoval stejné kroky s tím, že nyní to asi bude na delší dobu. Do Liberce a do Čech jako takových se však stále vracím. Pořád tu mám rodinu a spoustu přátel a i když se cítím jako Evropan, otřepané doma je doma u mě neustále platí. Navíc nynější kapitolu svého života beru jako na neurčito přechodnou a cizinu bych někdy v budoucnu opět rád vyměnil za rodnou hroudu. A možná, že i za tu libereckou.

Řada lidí z tvého okruhu se v básních pozná a najde. Myslíš, že texty zaujmou i lidi, kteří tebe, tvé přátele a tvou čtvrť neznají?
Myslím, že ano. Je sice pravda, že básně jsou hodně liberecké a pro domorodce je v celé knize daleko víc obrazů a metafor. Na druhou stranu ten pocit loučení a nejistotu z nového zná asi opravdu každý a dá se podle mě aplikovat na jakékoliv místo, dobu či situaci. Navíc to tak trochu beru i jako generační výpověď nás třicátníků. Jaký mi vidíme svět, co nás trápí, čím žijeme a v co věříme. No a v neposlední řadě by sbírka mohla fungovat i jako jakési lákadlo pro lidi, kteří v Liberci nikdy nebyli a tímto by jim mohla být podána řádná návnada.

Na rozdíl od předchozí sbírky Pár slov z verbáře jsi místo ilustrací zvolil  fotografický doprovod. Proč?
Má předešlá sbírka nebyla konceptuální. Kdežto v případě Posledních 31 dnů šlo od začátku o koncept. Chtěl jsem to zachycení města provést co nejpřesněji, s největší mírou toho pravého a jediného okamžiku. K tomu mi přišla fotografie jako nejvhodnější médium. Byla to pro mě i výzva udělat si tentokrát doprovod sám.

Věnuješ se ještě vizuálnímu básnictví?
Věnuji se vizuální a experimentální poezii nepřetržitě. Po úspěšné pražské výstavě v rámci DrinkArtu snad ještě s větším nadšením. Pořád zkouším něco nového. V poslední době například 3D-básně či básně partiturní (jakási má vlastní forma fonických básní). Stále také zuřivě fotím všechno a všude. Materiálu totiž není nikdy dost.

Co máš v plánu do budoucna?
Žít. To ostatní přijde samo. Ne vážně, v nejbližší době, snad už v lednu příštího roku, bych chtěl udělat nějakou prezentaci - autorské čtení k Posledním 31 dnům. Dříve na to bohužel nebyl čas. Podrobnosti si ale nechám pro sebe jako překvapení. Jinak múzy mě zatím neopouštějí, tak snad někdy v budoucnu opět nějaká kniha či výstava. V šuplíku, ve skříních a ve sklepě mám fůru umění.
Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Vlak v Zákupech přejel muži obě nohy, zraněný si sám zavolal záchranku

V Měšicích u Prahy se srazilo na přejezdu nákladní auto s vlakem (17.5.2016).

Těžká zranění utrpěl muž, kterému v Zákupech na Českolipsku přejel vlak obě nohy. Samotný střet nikdo z vlaku, včetně...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Další z rubriky

Bitvu u Liberce sehráli vojáci z celé země. Aplaudovaly jim tisíce lidí

Rekonstrukce historické bitvy u Liberce (21. dubna 2018).

Dělostřelci císařovny Marie Terezie vytáhli až z Dobrušky, velitel pruských pěšáků dorazil z brněnského Špilberku a...

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Z kraje mizí rozkvetlé louky, sekání a dusíkatá hnojiva vyhání i motýly

Intenzivně sekané louky už nejsou atraktivní jen pro motýly a hmyz, ale i pro...

V Jizerských horách, na Kokořínsku či v Českém ráji už lidé takřka nenajdou louku plnou rozkvetlých květin. Kvůli...

Najdete na iDNES.cz