Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sbírka jako na Národní divadlo. Liberečané darují na kino desítky tisíc

  12:07aktualizováno  12:07
Na „znovuvzkříšení“ nejstaršího libereckého kina Varšava už lidé a firmy poslali desítky tisíc korun. Oslovila je sbírka podobná té, kterou se vlastenci skládali na stavbu Národního divadla.

Chátrající kino Varšava v Liberci. Kdysi patřilo mezi nejstarší kina v celém Česku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nostalgici i filmoví fajnšmekři se tak skládají na opravu posledního klasického biografu, který před několika lety neustál tlak moderních multiplexů.

„Od dárců už přišlo zhruba sto padesát tisíc korun, druhou polovinu jsme dali dohromady jako členové sdružení z výdělků nebo různých akcí za dobu našeho fungování. Jsme vděční za každý příspěvek. Ze zájmu je vidět, že lidem není kino Varšava lhostejné,“ řekl za spolek Zachraňme kino Varšava architekt Jiří Žid.

Oprava ale zdaleka nevisí jen na bedrech dárců. Tři sta tisíc korun poskytl kraj, Město Liberec už do kina nasypalo 1,8 milionu korun. A radní nyní schválili další dotaci ve výši 400 tisíc korun. Rozhodovat o sumě ale ještě musejí zastupitelé.

„Jsme rádi, že nám město vyšlo vstříc a ještě tak rychle. Zachrání nás to, protože jsme už investovali do několika věcí a zálohy zaplatili ze svého,“ ocenil Jiří Žid.

Fakt, že ještě před tím, než budou zastupitelé rozhodovat, pro ně spolek připravil prohlídku stavu kina, považuje za náhodu. „Není to žádný lobbing, jen se to trochu nešťastně sešlo. Prohlídku Varšavy pro nové zastupitele jsme měli v plánu už dřív,“ ubezpečil architekt.

Šetří se, kde se dá

Kinu pomáhali také dobrovolníci, kteří se pravidelně scházeli na brigádách. Stavební firmy zase dávají výrazné slevy nebo některé věci zasponzorují. „Díky tomuto přístupu jsme ušetřili zhruba dvě stě tisíc,“ přiblížil Jiří Žid.

Zatím se podařilo sehnat peníze na to, aby se mohla dokončit oprava foyer v přízemí a prostoru kinokavárny. V patře se také počítá s vybudováním kinosálu. V něm by se mělo promítat do doby, než se opraví velký sál. To je nevyhnutelné.

Ve hvězdách jsou ale zatím další peníze na tuto mnohem náročnější opravu. Mnohem náročnější bude sál rovněž na provoz. Město zatím další peníze nepřislíbilo.

„Před tím, než se budeme bavit o dalších penězích, musí tu být jasný dlouhodobý výhled, jak s financováním, tak s provozem. O dalších penězích jsme se ještě nebavili a s vedením města si musíme ujasnit, jak by to dál mělo fungovat,“ zmínil Jan Korytář, náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace (Změna).

Dotace jedině z Evropské unie

Podle něj bude projekt spíše čekat na evropské dotace. „S tím, že bychom dávali pět milionů korun z rozpočtu, se nyní nepočítá,“ zmínil náměstek Korytář.

Spolek Zachraňme kino Varšava má biograf od města v pronájmu na sedm let. Kino bylo uzavřeno před šesti lety, nedlouho poté, co dovršilo sto let od otevření.

Na nákladnou opravu za desítky milionů neměla tehdy radnice peníze, ve městě navíc začala fungovat dvě multikina, kterým by Varšava nedokázala konkurovat. V provizorním malém sále by se měly promítat artové filmy, Varšava by měla také fungovat jako víceúčelové kulturní centrum.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Najdete na iDNES.cz